Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 5. 5. 2014 22:19

Kyjev pokračuje v ofenzivě. Rusko proti nám vede válku, tvrdí Turčynov

Na východě Ukrajiny pokračuje operace proti separatistům | Ukrajinský prezident Turčynov tvrdí, že Rusko vede proti Ukrajině válku | Oděsa vzpomíná na oběti pátečního požáru, při němž uhořelo v sídle odborů přes 40 lidí

On-line reportáž píše Jitka Venturová a Zdeňka Trachtová

22:15
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro tuto chvíli naši on-line reportáž přerušujeme. Aktuální informace obsáhneme v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
21:39
Únos skupiny vojenských pozorovatelů na východě Ukrajiny byl dílem "vysoce kvalifikovaných profesionálů", kteří až později předali evropské důstojníky povstalcům ve městě Slavjansku. V Berlíně to dnes prohlásil mluvčí německého ministerstva obrany Jens Flosdorff. Ohradil se proti obviněním od některých německých politiků, že vyslání mise do bojové zóny bylo příliš riskantní.
21:26
Ukrajina Kyjevské vedení označuje plánovaná východoukrajinská referenda za nezákonná a nehodlá je uznat. Vláda premiéra Arsenije Jaceňuka chce dva týdny po ohlášených místních všelidových hlasováních uspořádat prezidentské volby, které mají ukončit nynější provizorní stav, kdy úřad hlavy státu vykonává předseda parlamentu Oleksandr Turčynov. Doněcká a Luhanská oblast hodlají prezidentské volby ignorovat. Zapojit se nechtějí ani do souběžného referenda organizovaného vládou, v němž se mají občané vyslovit k zachování celistvosti země. Toto referendum odsoudila i Moskva, podle níž je jen přetvářkou, která krizi na Ukrajině prohloubí.
21:01
Separatisté V referendu, které v neděli plánují uspořádat proruští separatisté v Luhansku, budou obyvatelé odpovídat na otázku: "Podporujete akt o státní samostatnosti Luhanské lidové republiky?" Obdobné referendum chce ve stejném termínu uspořádat i sousední Doněcká oblast, která svůj záměr zveřejnila koncem dubna. Otázka má být prakticky identická. Pokud se většina voličů pro státní svrchovanost vysloví, dá to podle doněckých vzbouřenců radikálům právo "navázat federativní nebo konfederativní vazby s kterýmkoli státem včetně Ruska nebo Ukrajiny". Teoreticky je prý možné, že Donbas bude samostatným státem.
20:36
Rusko Ruská státní média posílila spekulace, že bojové operace proti ukrajinské armádě a Národní gardě ve východoukrajinském Slavjansku řídí důstojník ruské vojenské rozvědky GRU. Agentura RIA Novosti dnes zveřejnila rozhovor s Igorem Strelkovem, kterého představila jako "velitele slavjanské domobrany". Muže téhož jména jiná ruská státní tisková agentura ITAR-TASS nedávno označila za "pracovníka GRU". Rusko přitom několikrát popřelo, že na východ sousedního státu vysílá své agenty.
20:29
Separatisté Povstalci ovládající východoukrajinský Luhansk jsou rozhodnuti uspořádat v neděli "čestné referendum" o samostatnosti. Podle samozvaného lidového gubernátora Valerije Bolotova jsou připraveny volební místnosti i sčítací komisaři a v plném proudu je příprava hlasovacích lístků. Rozhodování bude podle Bolotova zcela svobodné. Kyjev hlasování neuznává.
20:00
Twitter Separatisté v Doněcku stále zadržují 24 rukojmí.
05.května 2014 v 17:21, příspěvek archivován: 05.května 2014 v 20:02

Twenty-four people remain hostages in #Donetsk Oblast http://t.co/XBGL6VC8Bi pic.twitter.com/rsawJhpoA7

19:42
Svět Německý prezident Joachim Gauck na tiskové konferenci po setkání s českými představiteli prohlásil, že mu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) poděkoval za německé angažmá, které vedlo k propuštění sedmi zadržovaných kontrolorů OBSE. Zeman se k Zaorálkovu díku připojil a současně ocenil i pomoc ruského emisara Vladimira Lukina. "Pro nás v Evropě je nepřijatelné, aby se znovu dělala politika pomocí výhrůžek," uvedl ke krizi na Ukrajině Gauck. "Vyzýváme všechny účastníky tohoto konfliktu, aby zachovávali klid, aby se vrátili k jednacímu stolu," dodal a apeloval současně na Moskvu, aby spolupracovala s OBSE.
19:24
Ukrajina "Ukrajina není daleko od humanitární katastrofy. Obklíčená města pociťují nedostatek léků, vázne dodávka potravin," uvádí ruské ministerstvo zahraničí. Kyjev by se podle něj "měl vzpamatovat, zastavit krveprolití, stáhnout vojska a zasednout za jednací stůl, aby bylo možné zahájit normální dialog o řešení politické krize".
19:03
Twitter
05.května 2014 v 17:01, příspěvek archivován: 05.května 2014 v 19:09

Press-service of #Donetsk RSA reports about1killed&15ppl w/ gunshot wounds in #Sloviansk http://t.co/xq493I61bL |EMPR pic.twitter.com/GAd16Dufop

19:00
Rusko "Takzvaná kyjevská státní moc úporně pokračuje ve válce s lidem vlastní země," stojí v dokumentu ruského ministerstva zahraničí, o němž informovala agentura ITAR-TASS. "Na Ukrajině ještě ani neskončil státní smutek, vyhlášený k uctění památky obětí krvavé tragédie v Oděse, a na východě země znovu teče krev." Podle ruských diplomatů jsou příslušníci Národní gardy ve skutečnosti nacionalisty z Pravého sektoru. Snaží se prý přinutit ukrajinské obyvatelstvo, aby se bez odmluv podřídilo osobám, jež "propagují nacionalismus a blokují reformu zbankrotovaného systému státní správy".
18:29
Rusko Rusko varovalo před humanitární katastrofou ve východoukrajinských městech, odkud se ukrajinská armáda a Národní garda snaží vytlačit separatisty. Kyjevskou vládu ruské ministerstvo zahraničí označilo za "organizátora teroru" a vyzvalo ji ke stažení vojsk a k vyjednávání s povstalci.
18:11
Ukrajina Ukrajinský vojenský expert Dmytry Tymčuk řekl, že "protiteroristická operace" na východě Ukrajiny musí být dokončena do 11. května, kdy se má v Doněcké oblasti konat referendum pořádané proruskými separatisty, ve kterém se mají místní lidé vyjádřit k vyhlášení samostatnosti. Pokud do té doby ukrajinská armáda v regionu nedokončí protiteroristickou operaci, hrozí podle Tymčuka, že Rusko provede na východ Ukrajiny invazi . Pokud by totiž v referendu zvítězili separatisté, Rusko by výsledek uznalo, a mohlo by jej použít jako ospravedlnění pro vojenský zásah.
17:59
Ukrajina Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov oznámil, že vláda vyšle speciální policejní jednotky do Oděsy, kde při pátečních nepokojích zemřelo 46 lidí. Tamní policie podle Avakova selhala, píše Kyiv Post. Guvernér města Volodymyr Nemirovsky dodal, že 400 mužů bude podřízeno ministerstvu obrany a jejich úkolem bude rychle v Oděse znovu zavést klid a pořádek.
17:34
Ukrajina Ukrajinské protiteroristické síly zajistily vlak s uhelným nákladem, který se proruští rebelové snažili předělat na obrněný vlak. V bočních stěnách vlaku chtěli vytvořit otvory pro střelbu. "Poté, co jsme od zpravodajské služby obdrželi informace o plánech teroristů, vlak byl zajištěn, aby se ho nemohli zmocnit," informovalo ukrajinské ministerstvo obrany.
17:22
Ukrajina Krymská prokurátorka Natália Poklonska varovala krymské Tatary, že pokud se budou účastnit "extremistických" aktivit, tak neformální tatarské shromáždění medžlis bude "zlikvidováno", píše Radio Svobodná Evropa. Lídr krymských Tatarů Refat Čubarov Poklonskou vyzval, aby s ním hovořila jeho jazykem, nebo ukrajinsky, nikoli rusky. Tataři patří k menšině na poloostrově, která byla proti přiopojení Krymu k Rusku.
17:14
Svět Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes navrhl své služby při zprostředkování ukrajinské krize. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na jeho prohlášení v Abú Zabí, kde šéf OSN dohlíží na přípravu mezinárodní konference o klimatu. Zprávu potvrdilo i ukrajinské ministerstvo zahraničí s tím, že Moskvu a Kyjev brzy navštíví Pan Ki-munův náměstek Jeffrey Feltman. Pan Ki-mun uvedl, že v zájmu vyřešení vyhroceného konfliktu na Ukrajině je v kontaktu jak s Ruskem a Ukrajinou, tak s USA a Evropskou unií. "Jsem připraven sehrát roli (při urovnání krize), bude-li to potřebné," řekl novinářům. "Vyzývám znepřátelené strany k mírové dohodě, násilnostmi na Ukrajině jsem hluboce znepokojen," dodal.
17:01
Ukrajina Na Ukrajinu již dorazilo asi pět set expertů a mezinárodních pozorovatelů, kteří budou dohlížet na průběh prezidentské volby, která se bude konat 25. května. Informoval o tom Kyiv Post s odkazem na ukrajinské ministerstvo vnitra.
16:47
Ukrajina Mustafa Džemilev, duchovní vůdce krymských Tatarů a poslanec kyjevského parlamentu, se nesmí vrátit do svého domova na Krymu. Vstup mu odepřela proruská vláda na Krymu. Džemilev na tiskové konferenci v Kyjevě uvedl, že krymské ozbrojené složky se dopustily asi stovky trestných činů proti dvěma tisícovkám krymských Tatarů, kteří se v pátek vydali na hraniční přechod poblíž Armjansku, aby se zde setkali se s Džemilevem.
16:39
Separatisté Ve městě Horlivka dnes nedaleko Doněcku skupina separatistů obsadila administrativní budovu státní těžební společnosti Artemvuhil. Podle listu Ukrajinska pravda je nebezpečí, že útočníci se v objektu zmocní výbušnin. Podle jiných médií je okupace budovy pomstou separatistů za to, že je horníci donbaské uhelné pánve aktivně nepodporují. Většina horníků, kteří tvoří významnou sociální skupinu regionu, je podle ukrajinských novinářů pro zachování jednotné Ukrajiny.
16:19
Twitter Billboard vystihující náladu ve městě Vinica ve střední Ukrajině: "Zvítězili jsme nad Hitlerem, zvítězíme nad Putinem, zabráníme ruské okupaci."
05.května 2014 v 14:02, příspěvek archivován: 05.května 2014 v 16:34

Billboard showing mood of Ukraine in Vinnitsa "we beat Hitler & we'll beat Putin, no to Russian occupation" pic.twitter.com/mW26beaEbZ

16:15
Rusko Většinu novinářů, které vyznamenal ruský prezident Vladimir Putin za informování o ukrajinské krizi, tvoří zástupci sdělovacích prostředků kontrolovaných státem, na hlavní opoziční média, jimiž jsou dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy a televizní kanál Dožď, se nedostalo. Novináři dostali řády a čestná uznání za "vysokou profesionalitu a objektivnost při informování o událostech v Krymské republice," citují Vedomosti utajovaný prezidentský dekret. Nejvyššího ocenění se dostalo šéfovi státní televize NTV Vladimiru Kulistikovovi a řediteli ruské cenzurní správy Roskomnadzor Alexandru Žarovovi. List Vedomosti označuje Putinův krok za bezprecedentní. Při poslední obdobné příležitostí, kterou byla v roce 2008 válka Ruska s Gruzií, vyznamenal tehdejší prezident Dmitrij Medveděv jen jedenáct žurnalistů.
15:59
Rusko Ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal tři stovky ruských novinářů za šíření "objektivních a profesionálních" informací o záboru ukrajinského Krymu. Napsal to dnes informovaný ruský list Vedomosti. Zprávu o ocenění prezident drží v tajnosti: výnos o udělení řádů byl podepsán před více než dvěma týdny, ale prezidentská kancelář ho dosud oficiálně nezveřejnila, píše list.
15:55
Separatisté Ve východoukrajinském Slavjansku ovládaném proruskými separatisty byla sestřelena ukrajinská armádní helikoptéra. Piloti přežili, informovalo v prohlášení ukrajinské ministerstvo obrany.
15:47
Separatisté Podle reportéra iDNES.cz Luboše Palaty lidé na východě Ukrajiny začali paradoxně vnímat vládní jednotky jako okupanty. "Celé území od Doněcku po Slavjansk je v rukou separatistů, kteří mají v rukou desítky více či méně opevněných kontrolních postů. Mají i kulometná hnízda," hlásí od Slavjansku Palata. O atmosféře mezi obyvateli na východě Ukrajiny čtěte zde
15:35
Ukrajina Ukrajinská armáda rekrutuje speciální bojové oddíly, které budou nasazeny na východě Ukrajiny, oznámila podle serveru Kyiv Post prezidentská kandidátka Julia Tymošenková.
15:20
Twitter Boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty se z okrajových částí Slavjansku přesunují směrem do centra. Některé ulice však přesto zejí prázdnotou. Na konci této ulice se nachází budova proruských separatistů, kterou střeží nervózní ozbrojenci, píše na twittrovém účtu reportér BBC.
05.května 2014 v 13:04, příspěvek archivován: 05.května 2014 v 15:18

Empty streets in central #Slovyansk. At end of this street is the security serv building, with v nervous armed guards pic.twitter.com/QFsjQLAgQw

15:10
Ukrajina Necelých 73 procent obyvatel doněcké oblasti a 70 procent obyvatel luhanského regionu se v nedělním referendu vyslovilo pro podporu územní integrity Ukrajiny, informuje agentura Unian. Naopak proti zachování integrity země se v referendu vyslovilo téměř 25 procent doněckého regionu a 27 procent luhanské oblasti.
14:59
Svět Prezident Miloš Zeman při hodnocení situace na Ukrajině mimo jiné vyjádřil pochybnosti o tom, zda má nynější ukrajinská vláda pod kontrolou ukrajinskou armádu. Takové úvahy podle něj vyvolávají zkušenosti propuštěných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které proruští separatisté týden zadržovali ve Slavjansku. "Mise (OBSE po propuštění jejích členů ze zajetí) musela objíždět po polních cestách stanoviště ukrajinské armády, aby se nedostala do palby," uvedl.
14:49
Ukrajina "Řekněme si to otevřeně. Obyvatelé těchto oblastí podporují separatisty, podporují teroristy, což provádění protiteroristické operace významně ztěžuje," prohlásil úřadující prezident Turčynov o situaci na východě Ukrajiny. Zároveň ocenil jednotky národní gardy, které podle něj tvoří páteř vojenské akce na východě. Prohlásil také, že policejní sbory na východě čeká reorganizace a přeskupení.