Centrum Slavjansku je nadále pod kontrolou separatistů, nicméně boje se podle svědků přesunují blíže do centra. Portál BBC uvedl, že ukrajinským vojákům se podařilo ovládnout televizní vysílač na slavjanském předměstí, který byl pod kontrolou rebelů. Ti se postupně z okrajů města přesouvají do středu.
Při bojích u Slavjansku zahynulo podle separatistů nejméně 20 odpůrců prozápadní vlády. Mrtvé hlásí i ukrajinská armáda, jejich počet ale neupřesnila.
Český prezident Miloš Zeman se obává, že po násilí v Oděse roste riziko občanské války na Ukrajině. Jeho německý kolega Joachim Gauck doufá, že strany sporu zachovají klid a vrátí se k jednání. Gauck je na státní návštěvě České republiky.
Příprava hospodářských a politických reforem na Ukrajině bude hlavním tématem rozhovorů Evropské komise a ukrajinské vlády příští týden v Bruselu, uvedla mluvčí komise Pia Hansenová. Ukrajinskou delegaci povede premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinská vláda dočasně zakázala létata a plavit se na Krym, uvádí server Ukrajinskaja pravda. Ukrajina k tomuto kroku přistoupila po zostření situace v zemi a "vojenské agresi ze strany Ruské federace". Nejedná se však o plném uzavření hranic, o kterém podle serveru informovala některá média, včetně ruských.
Podle serveru Rádia Svobodná Evropa oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov, že 42 lidí zadržených po pátečních krvavých protestech v Oděse bylo převezeno do věznic ve střední Ukrajině.
Ruské ministerstvo zahraničí vydalo zprávu o stavu na Ukrajině. Kyjevu vyčetlo závažné porušování lidských práv. Podle ministerstva čelí odpůrci prozápadní vlády represím, fyzickému násilí a otevřenému banditismu.
Napjatou situaci na východě Ukrajiny by mohla podle Moskvy i Washingtonu zmírnit mise OBSE. Ta však po nedávném zadržování skupiny svých vojenských instruktorů žádá záruky bezpečnosti. Kremelská rada pro lidská práva, poradní orgán ruského prezidenta, chce OBSE pomoci s organizováním mírových rozhovorů. Rada rovněž vyzvala ukrajinský parlament, aby zastavil vojenské operace v Doněcku a dalších východoukrajinských regionech, a "ozbrojenou opozici", aby složila zbraně a souhlasila s jednáním.
Ukrajinská armáda na východě země pokračuje ve vojenské operaci proti proruským ozbrojencům. Separatisté hlásí nejméně pět raněných při dnešních střetech u Slavjansku.
Britské, dánské, francouzské, kanadské a polské stíhací stroje převzaly od USA ochranu východní hranice NATO kvůli ukrajinské krizi. Kromě letounů posílají někteří spojenci do Pobaltí i další vojáky.
Více čtěte zde.
Podle serveru Ukrajinskaja pravda se od dopoledne střílí na předměstí Slavjanska v doněcké oblasti. Ukrajinské jednotky tam čelí osmi stovkám dobře ozbrojených protivníků. Ranění a mrtví jsou na obou stranách, jejich počet není znám.
Ukrajinská policie v Oděse propustila desítky proruských aktivistů poté, co zhruba dvoutisícový dav obklíčil velitelství policie a požadoval jejich propuštění, uvádí server Rádia Svobodná Evropa.
Čína zvažuje investice do mostu přes Kerčský průliv, který by spojil nedávno anektovaný poloostrov Krym s Ruskem. Podle agentury ITAR-TASS by se tak Čína stala na Krymu prvním zahraničním investorem po jeho připojení k Rusku. Podle informací deníku Kommersant se chtějí na projektu dopravního koridoru za 1,2 až tři miliardy dolarů (až 59 miliard korun) podílet jistá čínská stavební společnost a soukromý investiční fond.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk předal parlamentu vládní návrh zákona o referendu o celistvosti země, které by se mohlo uskutečnit společně s prezidentskými volbami 25. května. Povstalci v Luhanské a Doněcké oblasti chtějí 11. května uspořádat vlastní referendum, které se má vyslovit k návrhu na vyhlášení samostatnosti, uvádí server Ukrajinska pravda.
Ukrajinské ministerstvo vnitra vyslalo do Oděsy, kde v pátek při nepokojích zahynulo 46 lidí, zvláštní prapor národní gardy. Příslušníci dobrovolnické jednotky, která vznikla koncem dubna k ostraze metropole, nosí černé uniformy.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u online sledování dnešního dění na Ukrajině.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro tuto chvíli naši on-line reportáž přerušujeme. Obnovíme ji, pokud se situace opět vyostří. Aktuální informace obsáhneme v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
Švýcarsko zmrazilo bankovní účty s celkovou částkou 170 milionů švýcarských franků (asi 3,8 miliardy korun), které patří svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi a jeho rodině. Švýcaři tak učinili kvůli podezření z praní špinavých peněz.
Pálení ukrajinské vlajky je na východě země k vidění téměř každý den.
Agentura DPA rovněž s odkazem na Putinův úřad uvedla, že ruský prezident kladl důraz na potřebu zahájení vyjednávání mezi kyjevskou vládou a proruskými vzbouřenci. Merkelová se zasazovala o to, aby se zprostředkovatelské mise mezi znesvářenými stranami chopila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ke snížení napětí na Ukrajině je podle nich potřeba účinný mezinárodní zásah. Jednali také o dodávkách plynu.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyzval k uspořádání druhé ženevské konference, která by nastolila cestu k ukončení krize na Ukrajině. "Skutečně se zasazuji v posledních hodinách o to, (...) aby po první ženevské konferenci následovala druhá," podotkl šéf německé diplomacie. Steinmeier záležitost konzultoval se svými kolegy z EU Catherine Ashtonovou, USA Johnem Kerrym a Ruska Sergejem Lavrovem.
Podle agentury AFP je zřejmé, že ruská média se stále více noří do rétoriky z druhé světové války. Oděský požár začala ruská televize označovat za druhou Chatyň, což je běloruská obec, jejíž obyvatele v roce 1943 nacisté zaživa upálili ve stodole obložené slámou. Jeden prokremelský poslanec neváhal incident přirovnat k vraždění lidí v koncentračním táboře v Osvětimi.
Ve Slavjansku se už mezitím začaly tenčit zásoby potravin, což je pro místní obyvatele první varovný signál.
Vojáci umístili zátarasy dva kilometry od Slavjansku na hlavní silnici vedoucí do Doněcku. Na místě bylo rozmístěno sedm obrněných transportérů. "Město je zcela obklíčeno," potvrdila AFP mluvčí separatistů Stella Choročevová.
V Oděse se možná schyluje k dalším střetům. Policie blokuje vstup do svého sídla, demonstranti si chystají zápalné lahve.
04.května 2014 v 16:53, příspěvek archivován: 04.května 2014 v 18:57
#Odessa police station barricaded, some protesters are now making molotov cocktails pic.twitter.com/m9lHOgrAyg
Pozornost na východě Ukrajiny se nyní koncentruje na vyostřené dění v Oděse. Mezi tím však stále probíhá vojenská akce proti separatistům ve Slavjansku a Kramatorsku. Ukrajinské jednotky nyní ovládají klíčová stanoviště na okraji Slavjansku, do města však zatím podle informací urkajinských médií nevnikly. Proruští separatisté, kteří město ovládají, potvrdili, že jsou zcela obklíčeni.