Itálie hlásí třetí oběť koronaviru, jedenáct obcí je v karanténě

  • 1133
Itálie hlásí třetí oběť nákazy koronavirem. V zemi stoupá i počet nakažených, kterých už úřady evidují 132. Pro jedenáct obcí platí úplná karanténa. V severoitalských regionech Lombardie a Benátsko budou na týden zavřené všechny školy, ruší se také veřejné akce včetně zápasů nejvyšší fotbalové ligy a benátského karnevalu. Stojí také železniční spojení spojení s Rakouskem.

Třetí obětí koronaviru se v neděli podle úřadů stala starší žena, která také trpěla rakovinou. Italská vláda uvedla, že hodlá uzavřít přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. Reagovala tím na prudký nárůst potvrzených případů nákazy, v sobotu italské úřady hlásily 79 nakažených, v neděli už 132.

Karanténní opatření se v současnosti týkají deseti obcí v Lombardii, kde žije více než 50 tisíc lidí. Jedná se o obce Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo a San Fiorano. V padovské oblasti Veneto je v karanténě zatím jen městečko Vo’ Euganeo. 

Vláda rezidentům zakázala je opustit, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. „Vkročení do těchto měst i jejich opuštění je zakázáno,“ okomentoval mimořádné vládní opatření italský premiér Giuseppe Conte. Kdo se pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí „trestní stíhání“, dodal Conte s tím, že v případě potřeby bude do oblasti povolána armáda. 

Kvůli nárůstu počtu nemocných budou v lidnatých regionech Lombardie, Piemont a Benátsko na týden uzavřené všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce 

Guvernér Lombardie Attilia Fontana po domluvě s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou nařídil uzavření všech škol od mateřských školek až po univerzity.  Až do odvolání se nemají konat ani žádné větší kulturní, sportovní či zábavné akce, a to ani v soukromí. Hrát tak nebude například ani slavná milánská opera La Scala. Lombardie patří k nejbohatším italským regionům a opatření se dotknou deseti milionů jejích obyvatel.

Téměř shodné kroky podnikl i guvernér sousedního pětimilionového Benátska Luca Zaia. Kromě uzavření škol a muzeí nařídil i ukončení slavného benátského karnevalu. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. 

Rakousko pozastavilo železniční spojení s Itálii

Italské státní železnice rakouským drahám sdělily, že ve vlaku směřujícím z Benátek do Mnichova se nacházejí dvě osoby s podezřením na nákazu koronavirem. Dráhy následně o situaci informovaly rakouské ministerstvo vnitra a úřady vjezdu vlaku do Rakouska zabránily. Vlak zůstal na hraničním nádraží v Itálii a úřady řeší, co s ním. „Vlak je každopádně zastaven,“ uvedl ministr vnitra Karl Nehammer. 

Nákaza se objevila i v Benátkách a Turíně

V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených. Alarmující však podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo’ Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.

Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.

Testy v neděli prokázaly nákazu koronavirem rovněž u šesti pacientů v Turíně v regionu Piemont, uvedl list La Stampa. Taktéž tento pětimilionový region proto nechá na týden zavřít brány všech škol.

Ruší se také fotbalové zápasy, v neděli se neodehrají zápasy série A Inter Milán–Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo–Sassuolo Calcio a Hellas Verona–Cagliari Calcio. Již dříve byl zrušeno druholigové utkání Ascoli Calcio proti US Cremonese.

Itálie je zemí se zdaleka nejvyšším počtem nakažených v Evropě, uvedla agentura DPA. V Itálii kvůli koronaviru zemřeli tři lidé, prvním byl 78letý muž.

Česká vláda podle premiéra Andreje Babiše situaci v Itálii pečlivě sleduje, opatření obdobná těm s Čínou však v tuto chvíli přijímat nebude. „Jde prozatím o lokální problém, kdy jsou lidé infikováni v konkrétní oblasti,“ řekl Babiš pro iDNES.cz. „Jsme však připraveni reagovat, pokud by došlo k většímu rozšíření infekce,“ dodal.

Na letišti v Bergamu začali při příletu měřit teplotu všem cestujícím:

Nové nakažené hlásí Irán i Jižní Korea

Nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2 442 lidí. Během soboty jich zemřelo dalších 97, v pátek 109. Prezident Si Ťin-pching označil situaci stále za složitou. Čína se podle něj ocitla v nejnaléhavější zdravotní pohotovosti od roku 1949.

V Itálii podlehl koronaviru druhý člověk, na severu se zavřely bary i kostely

Obavy zdravotníků po celém světě nicméně vzbuzuje nárůst počtu nakažených za hranicemi Číny. Další infikované v neděli zaznamenala Jižní Korea. Celkově se tu nakazilo nemocí Covid-19 už 602 lidí. Země současně hlásí šestého zemřelého. Přes šest tisíc lidí je nyní v karanténě. Více než polovina nových případů má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v Tegu, množství nakažených paří k sektě Sinčchondži.

Nákaza se objevila také v Íránu, kde úřady registrují 43 nakažených a osm obětí. Turecko a Afghánistán uzavřely s Íránem preventivně hranice a Jordánsko k sobě nepouští cizince jedoucí ze země.

Izrael krátce zvažoval možnost uzavření hranic pro všechny cizince. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví, které od toho později ustoupilo. Izrael zatím do země nevpouští jen lidi, kteří nedávno navštívili Čínu a v Izraeli trvale nežijí. Informoval o tom list The Times of Israel.  V zemi se zatím nákaza prokázala jen u pasažérky z výletní lodi Diamond Princess.

Koronavirus se začal koncem loňského roku šířit z čínské provincie Chu-pej, kde od té doby onemocnělo už přes 64 tisíc lidí, 2 346 z nich zemřelo. Nyní se počet nových případů rapidně zvyšuje i v Jižní Koreji. Celkově se tam nemocí Covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, nakazilo už 556 lidí, čtyři lidé zemřeli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video