Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Uznejte chybu, dokud je čas. Vládě Íránu spílá exprezident i Chameneího sestra

  15:34
Íránské demonstranty už podpořil i exprezident Mohammad Chátamí. Vedení Íránu má podle něj uznat špatné aspekty své vlády dřív, „než bude pozdě“. Kritizuje i zatýkání protestujících. Také sestra duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího odsoudila zásahy vůči účastníkům protivládních demonstrací. Revoluční gardy mají prý složit zbraně a přidat se na stranu lidu.
Íránský exprezident Mohammad Chátamí (3. února 2009)

Íránský exprezident Mohammad Chátamí (3. února 2009) | foto: ČTK

„Myslím, že je vhodné prohlásit, že jsem proti akcím svého bratra. Vyjadřuji soustrast se všemi matkami, které truchlí kvůli zločinům islámské republiky od dob Chomejního po současnou éru despotického chalífátu Alího Chameneího. Jeho revoluční gardy by měly složit zbraně a připojit se k lidu dříve, než bude pozdě,“ píše sestra duchovního v dopise, který na Twitteru zveřejnil její syn.

Íránské úřady minulý měsíc zadržely její dceru, tedy neteř ajatolláha Chameneího. Faríde Moradchaníová, která pravidelně vystupuje proti vedení země, totiž íránskou vládu označila za „vražedný režim, který zabíjí děti“.

„Jako všem truchlícím matkám, i mně se stýská po mé dceři. Jestliže mou dceru zatkli násilím, je jasné, že použili tisíckrát více násilí na utlačované dívky a chlapce, kteří jsou vystaveni nelidské krutosti,“ pokračuje dopis Badri Chameneíové, která popisuje, že její rodina s nastoleným systémem nesouhlasila už po pár měsících od revoluce a že její manžel si kvůli boji s teokratickým režimem prožil různé těžkosti včetně deseti let ve vězení.

13. listopadu 2022

Zmiňuje, že s potlačováním nesouhlasných hlasů, zavíráním vzdělaných lidí, uvalováním nejtěžších trestů a vysokými počty poprav režim přišel „už na samém začátku“. Během následujících dekád prý hlas lidu mnohokrát tlumočila svému bratrovi, ajatolláh ji však neposlouchal a dál pokračoval v cestě nastolené vůdcem revoluce Rúholláhem Chomejním.

Proto s bratrem přerušila kontakt. „Doufám, že se brzy dočkám vítězství lidu a svržení tyranské vlády. Můj bratr nenaslouchá hlasu lidí, nesprávně za ně považuje hlasy svých žoldáků a chamtivců,“ dodává.

Chameneího sestra Badri:

Ke kritice současné vlády se připojil i exprezident Íránu. Devětasedmdesátiletý Chátamí stál v čele země v letech 1997 až 2005. Nyní íránské činitele vyzval, aby uznali špatné aspekty své vlády a místo nespravedlivého chování vůči demonstrantům s jejich pomocí pokročili k lepší vládě, než bude pozdě.

„Svoboda a bezpečnost by neměly stát proti sobě... svoboda je pošlapána pod záminkou zachování bezpečnosti,“ dodal. Řekl také, že „krásný slogan“ manifestací „žena, život, svoboda“ ukazuje, že íránská společnost směřuje k lepší budoucnosti.

Neteř Chameneího zkritizovala íránskou vládu. Úřady ji zadržely

Sám ajatolláh Chameneí v úterý vyzval k „revoluční rekonstrukci“ íránského kulturního systému. „Je nutné provést revoluci v kulturní struktuře země... nejvyšší rada by měla sledovat slabiny kultury v různých oblastech země,“ řekl Chameneí při setkání se státní kulturní radou.

V Íránu si ve středu připomínají Den studentů, který je výročím zabití tří studentů teheránské univerzity policií za vlády šáha Mohammada Rezá Pahlavího. Studenti tehdy protestovali proti návštěvě Richarda Nixona, viceprezidenta Spojených států. Ty tehdy pomohly svrhnout parlamentem zvoleného premiéra a vrátit k moci Pahlavího. Šáha pak v roce 1979 od moci odstavila islámská revoluce.

Tresty smrti

Íránské justiční orgány odsoudily pět lidí k trestu smrti kvůli úmrtí člena dobrovolné milice během listopadových demonstrací. Odsouzení se ještě mohou odvolat.

Dalším jedenácti lidem soud udělil dlouhé tresty vězení, Mezi odsouzenými jsou i tři nezletilí. Podle AFP soudy udělily v poslední době už jedenáct trestů smrti v souvislosti s protesty.

Podle obžaloby demonstranti člena dobrovolných milic obklopili, svlékli, zbili a pak pořezali nožem. Podle médií se čin stal v listopadu ve městě Karadž.

Revoluční gardy také zadržely dvanáct lidí, kteří údajně tvořili sabotážní skupinu řízenou z ciziny.

„Členové této sítě pod vedením kontrarevolučních agentů žijících v Německu a Nizozemsku měli v úmyslu vést sabotážní aktivity skrze získávání válečných zbraní a počínání proti národní bezpečnosti,“ uvedly gardy.

Středou v Íránu také vrcholí třídenní stávka, jíž se účastní studenti řady škol i mnoho obchodníků v desítkách měst.

Chtějí tak zesílit nátlak na íránské vedení po téměř třech měsících protivládních demonstrací. Ty v polovině září zažehla smrt mladé íránské Kurdky Mahsá Amíníové, která kvůli špatně nasazenému hidžábu zemřela v policejní vazbě.

Během protestů, které jsou označovány za největší od roku 1979, už zemřelo na 470 lidí, včetně šesti desítek policistů. Asi 18 200 lidí bylo zatčeno, mezi nimi i téměř šest stovek studentů. Několik lidí už bylo kvůli protestům odsouzeno, z toho jedenáct lidí dostalo trest smrti.

Íránská vláda tvrdí, že protesty organizuje zahraniční exil a tajné služby západních zemí. To ve středu zopakoval také íránský prezident Ebrahím Raísí na teheránské univerzitě, kterou navštívil u příležitosti Dne studentů.

Podle něj se nepřátelé íránského národa snaží s pomocí „hrstky oklamaných lidí“ vytvořit zdání krize i na univerzitách.

„Protesty by měly být vyslyšeny, vždy budeme naslouchat studentům. Ale protesty jsou něco jiného než nepokoje, protesty vedou k reformám, zatímco nepokoje způsobují destrukci,“ uvedl Raísí.

Zmatky kolem mravnostní policie pokračují

Íránská polooficiální tisková agentura ILNA v sobotu uvedla, že íránský generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí oznámil rozpuštění mravnostní policie. Íránské ministerstvo vnitra to nepotvrdilo a podle několika místních médií byla prokurátorova slova špatně pochopena a hlídky dohlížející na aplikaci mravnostních zákonů i nadále působí v íránských ulicích.

3. října 2022

Nicméně zmatky kolem této části bezpečnostních složek dál pokračují. Mluvčí mravnostní policie Alí Chán Mohammadi v rozhovoru s íránským tiskem řekl, že poslání jeho jednotky skončilo a že úřady uvažují, jak se postavit k probíhající debatě o povinném zahalování žen a cudnosti. „Podle nás by se mělo zůstat u práva šaría a lidé by měli zákon dodržovat, abychom mohli vytvořit mírumilovnější atmosféru,“ cituje stanice RFE/RL jeho pondělní slova.

Ústupky protestujícím v Íránu už nemusí stačit. Pokud jsou vůbec skutečné

Podle stanice je prohlášení mluvčího prvním potvrzením zrušení policejní jednotky ze strany výkonných orgánů. Do té doby se k situaci mravnostní policie nevyjádřily ministerstvo vnitra ani špičky bezpečnostních sborů.

Mezi úkoly mravnostní policie patřil mimo jiné dohled nad dodržováním náboženských pravidel včetně nošení šátků na veřejnosti. Jednotka vznikla v roce 2006 a zpočátku jen napomínala lidi, kteří pravidla nedodržovali. Později začala i zatýkat, píše RFE/RL.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...