Hollywood zfilmoval za peníze gruzínských byznysmenů válku na Kavkaze

  11:55aktualizováno  11:55
Hollywood natočil válečný film o tři roky starém konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Snímek Pětidenní válka financovali gruzínští podnikatelé. Ukazuje ukrutnosti páchané ruskými žoldáky na Gruzíncích. Tvůrci nicméně odmítají obvinění, že je film propagandou objednanou z Tbilisi.

Děj filmu je prostý. Do Gruzie přijíždí mladý americký novinář, který se stane svědkem zvěrstev páchaných severoosetskými milicemi a ruskými žoldáky. Se svým týmem vše tajně natočí a zbytek filmu se snaží  předat svědectví o ruských ukrutnostech do světa.

Dobrodružství mladého žurnalisty střídají záběry přírodních krás Gruzie a dramatické projevy prezidenta Michaila Saakašviliho (hraje ho Andy Garcia), který se snaží vyburcovat mezinárodní společenství k akci proti ruskému agresorovi. Svět však upírá pozornost k olympijským hrám v Pekingu.

Film měl premiéru v Los Angeles tento pátek, už v červnu ho ale mohli shlédnout první diváci v Tbilisi. Režisér Renny Harlin natočil válečný spektákl za pouhých 15 milionů dolarů (asi 255 milionů korun), z nichž většinu uhradili významní gruzínští podnikatelé.

Režisér filmu Pětidenní válka Renny Harlin (vpravo)
Záběr z filmu Pětidenní válka.
Záběr z filmu Pětidenní válka. Michaila Saakašviliho hraje Andy Garcia.

Nejvýznamnějším investorem byl zřejmě Kopa Nakobia, poslanec za vládní stranu Národní hnutí a majitel zlatých dolů. Producenti odmítají informace, že se na financování filmu podílela i gruzínská vláda, která jim ale dovolila bezplatně natáčet v centru Tbilisi i na opuštěné vojenské základně nedaleko hlavního města.

Armáda na place

Gruzínská armáda dala štábu k dispozici 80 tanků, několik stíhaček Su-25, helikoptéry Bell Huey a dva a půl tisíce vojáků. "Někdy jsme mezi našimi vojenskými poradci cítili napětí a denně jsem slýchali pověsti o ruských agentech na place," svěřil se Harlin listu The New York Times.

Válka v roce 2008

Ruská armáda v srpnu 2008 obsadila část Gruzie a vytlačila gruzínskou armádu, která se pokoušela obnovit kontrolu nad separatistickou a proruskou Jižní Osetií. Konflikt nakonec ukončilo příměří dojednané Evropskou unií, ale Moskva i tak uznala nezávislost Jižní Osetie i další separatistické oblasti Abcházie.

"Občas jsem prostě dostal zprávu, že naše stíhačky ten den nedorazí," líčil natáčení v Gruzii režisér akčních hitů jako Smrtonosná past 2. Nabídku gruzínských producentů údajně přijal, aby se jako tvůrce mohl po několika nepříliš úspěšných filmech opět podívat do zrcadla.

Z ruské strany se údajně s žádnou zásadní negativní reakcí na skutečnost, že pětidenní konflikt hodlá světu ukázat z gruzínského pohledu, nesetkal. Rusové mu jen vzkázali, že jim to není zrovna příjemné.

Harlin odmítá výtky, že je jeho válečný film gruzínskou propagandou a doufá, že nevyzní jednostranně. Anna Neistatová z organizace Human Rights Watch, která během války monitorovala porušování lidských práv na obou stranách fronty, to ale odmítá.

Podle ní je snímek Pětidenní válka v současné geopolitické situaci na Kavkaze extrémně nebezpečný. "Film ukazuje Rusy a Osetince jako barbarské bestie a Gruzíny jako mírumilovné andělíčky," říká autorka dvousetstránkové zprávy o krátkém, ale krvavém konfliktu.

Válka na Kavkaze v režii Moskvy

Film, který je už svým scénářem jasně zaměřený proti Rusku, paradoxně začíná slavným výrokem "První obětí války je vždy pravda". Nutno říct, že Moskva konflikt propagandisticky zúročila už tři měsíce po jeho ukončení.

Ruská televize tehdy odvysílala dokument nazvaný Válka 08.08.08.: Umění zrady, líčící údajnou genocidu obyvatel Severní Osetie, ve které gruzínským vojákům dokonce pomáhají žoldáci z USA.

Následoval film Olympus Inferno o americkém sběrateli motýlů, který se v separatistickém regionu stane svědkem gruzínských ukrutností na tamním obyvatelstvu. Vyznění obou filmů je jednoznačné, Kreml se musí starat o utlačované Osetince.

Hlavní město Gruzie Tbilisi

Hlavní město Gruzie Tbilisi

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Požár přerušil koncert u chorvatské pláže Zrće, evakuovali tisíce lidí

Lesní požár poblíž města Pedrógão Grande v centrálním Portugalsku (18....

Rozsáhlý lesní požár zasáhl v pondělí večer okolí oblíbené chorvatské pláže Zrće. Organizátoři tam proto museli...

Neonacista, jenž v USA najel do davu, má druhé doživotí a 419 let k tomu

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála...

Bělošský krajně pravicový radikál James Alex Fields, který předloni ve Virginii najel autem do davu odpůrců rasismu a...

OBRAZEM: Tanky, zbraně a odporující davy. Turci si připomínají nezdařený puč

Turci si připomínají třetí výročí pokusu o puč. Na snímku, který pochází z...

Přesně před třemi lety se z Turecka začaly šířit zprávy, že se část tamní armády vzbouřila, obsadila parlament, letiště...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz