Pietního ceremoniálu k 75. výročí výbuchu atomové bomby se v Hirošimě...

Pietního ceremoniálu k 75. výročí výbuchu atomové bomby se v Hirošimě zúčastnila asi tisícovka lidí. (6. srpna 2020) | foto: Reuters

Přeživší si připomněli 75 let od dopadu atomové bomby na Hirošimu

  • 219
Zhruba tisícovka lidí si ve čtvrtek v japonské Hirošimě připomněla 75 let od výbuchu atomové bomby. Pietní akci zahájila minuta ticha za oběti útoku, účastníci pak také apelovali na japonskou vládu, aby podepsala dohodu OSN o zákazu jaderných zbraní. Vzpomínková akce musela být drasticky omezena kvůli současné koronavirové krizi, připomněla zahraniční média.

Pietní ceremonie v hirošimském Parku míru se každoročně účastní desítky tisíc lidí. Letos byl vstup kromě představitelů státu a města povolen pouze přeživším tragédie a jejich rodinám, kteří dodržovali odstupy a tváře si zakrývali rouškami. 

V 8:15 místního času (1:15 SELČ), tedy ve stejný čas, kdy nad městem vybuchla bomba, se parkem rozezněl zvon.

„Jediná atomová bomba 6. srpna 1945 zničila naše město. Tehdy se říkalo, že tu nic po 75 let neporoste,“ řekl starosta Hirošimy Kazumi Macui. „Hirošima se přesto vzpamatovala a stala se symbolem míru,“ dodal.

Japonský premiér Šinzó Abe v proslovu ubezpečil, že Japonsko se zákazem jaderných zbraní souhlasí, ale zároveň řekl, že svět se jich nezbaví přes noc.

„Úlohou Japonska je sloužit jako most mezi různými stranami a trpělivě podporovat jejich dialog, abychom dosáhli světa bez jaderných zbraní,“ uvedl ministerský předseda.

„Abeho slova neodpovídají jeho činům,“ kritizoval premiéra 47letý Manabu Iwasa, který do parku přišel uctít památku svého otce, přeživšího tragédie, jež ve věku 87 let zemřel letos v březnu.

Tlak na podpis dohody

„Mnoho přeživších premiér země, která nepodepsala dohodu o zákazu jaderných zbraní, uráží,“ uvedla 84letá Keiko Oguraová, které bylo v době výbuchu bomby osm let.

Vzali jsme i kus těla. Před 75 lety svět šokovaly jaderné zbraně

S dohodou OSN o zákazu jaderných zbraní před dvěma lety souhlasily dvě třetiny všech států, které organizace sdružuje. Dokument dosud ratifikovalo 32 zemí. Úmluvu nepodepsaly jaderné velmoci včetně Spojených států, Británie, Číny, Francie či Ruska.

„Žádám japonskou vládu, aby dbala volání (přeživších útoku) po podpisu a ratifikaci a Japonsko se stalo součástí dohody o zákazu jaderných zbraní,“ uvedl Macui. Starosta také vyzval světové lídry, obzvláště ty, jež stojí v čele jaderných velmocí, aby do Hirošimy přijeli a na vlastní oči viděli dopady výbuchu bomby.

Shození atomové bomby z amerického letadla na Hirošimu zabilo v roce 1945 kolem 140 000 civilistů, tisíce zemřely později na následky zranění a radiace. Další útok na Nagasaki o tři dny později připravil o život přibližně 70 000 lidí. Japonsko kapitulovalo o šest dní později.

Ruiny, kam se podíváš. Rusové dali Japoncům své záběry z Hirošimy:

5. srpna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video