O invazi zlatokopů informoval místní list NewsDay Zimbabwe. Mugabeová teď podle něj zjišťuje, jak bezmocnou se stala poté, co byl její muž a dlouholetý diktátor Robert Mugabe odejit z čela země.
Když totiž přijela na svou farmu v Mazowe nedaleko hlavního města Harare a zjistila, že provoz tamního sirotčince byl přerušen, zavlažovací zařízení je zničené, citroníky jsou vyrvané z kořenů a po pozemku se pohybují stovky cizích lidí, snažila se zlatokopy konfrontovat. Ti se jí však vysmáli.
Zanotovali jí píseň, kterou si Zimbabwané spojují s koncem Mugabeho éry a nástupem nového prezidenta Emmersona Mnangagwy, a na řeči o soukromém pozemku nebrali ohled.
„Už nemáte moc k tomu, abyste nás vyhnala. Toto je nové rozdělení (sil), my si děláme, co chceme,“ řekl majitelce panství údajně jeden z hledačů zlata.
Podle BBC Mugabeová v letech, kdy byl její muž u moci, právě z Mazowe násilím vyhnala obyvatele. A farma, ze které si nyní místní udělali hřiště, byla dlouhá léta no go zónou, píše server AllAfrica. Dvacet čtyři hodin denně ji hlídala státní ochranka i mládež z vládní strany Zanu PF.
Nás jen najali, běžte za zaměstnavatelem, říkali hledači zlata
Další muž se měl odkázat na své nadřízené. „Vy nás nebudete vyhazovat, my tu jen pracujeme. Běžte to říct tomu, kdo nás zaměstnal,“ vzkázal jí. Podle serveru NewsDay najatí muži hovořili o čínské firmě, jméno však neuvedli.
Mugabe si užije luxusní důchod, stát mu zaplatí rezidence i služebnictvo |
Mugabeová pak na policii vypověděla, že na svém panství našla přibližně čtyři sta lidí, kteří na ni „volali obscénnosti a pokračovali ve své nelegální činnosti“, a dodala, že jde o politicky motivovanou záležitost.
„Znamená to, že když bude zítra prezident Mnangagwa odstraněn, zlikvidují mu pak jeho investice?“ poznamenala pobouřená Gucci Grace, která je svou výbušností dobře známá. Jak se zachovala policie, už zimbabwská média neuvádějí.
Zlatokopové na farmě Grace Mugabeové: