Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

  13:15aktualizováno  16:36
Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se účastní mimo jiné prezidenti Jihoafrické republiky a Keni. Rakev bude uložena ve svatyni hrdinů boje za nezávislost v hlavním městě Harare za zhruba měsíc, až bude dokončeno nové mauzoleum. Mugabe zemřel před týdnem ve věku 95 let.

„Odložme dnes naše neshody a spojme se, jak si pamatujeme z minulosti a jak nahlížíme do budoucnosti, jako jeden hrdý, nezávislý a svobodný národ,“ napsal v sobotu na Twitteru nynější zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa.

Fotogalerie

Mugabe vládl v Zimbabwe od získání nezávislosti na Británii v roce 1980 pevnou rukou jako premiér či prezident až do chvíle, kdy v roce 2017 pod tlakem armády rezignoval. Zanechal po sobě zemi s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin.

Prezident Rovníkové Guineje Theodore Obiang Nguem, který je u moci od roku 1979, Mugabeho označil za vůdce, který nemá v Africe srovnání. „Obyvatelé Zimbabwe budou navždy vděční, že bílým sebral půdu a dal ji svému lidu,“ uvedl Nguem, který tak připomněl jeho souhlas se zábory farem bělošských farmářů v zemi.

Pohřbu předcházel spor mezi vládou a rodinou. Pozůstalí totiž chtěli, aby byla rakev pohřbena v rodné vesnici v okrese Zvimba, vláda naopak jako na místě posledního odpočinku trvala na hararském Poli národních hrdinů. 

Na pohřeb přišlo málo lidí, obyvatelé neměli Mugabeho rádi

Po vypjatých prohlášeních nakonec rodina v pátek souhlasila s pohřbem v národní svatyni s tím, že po sobotním státním pohřbu bude podle portálu Eyewitness News rakev převezena do Zvimby k vystavení a následně prozatímně uschována pro pozdější uložení do země v Harare. 

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

To je plánováno za zhruba měsíc po dokončení Mugabeho mauzolena. Původně na neděli ohlášený akt uložení rakve se tak neuskuteční.

Sobotní státní obřad se konal na národním stadionu v Harare, který dokáže pojmout až 60 000 lidí. Ze zveřejněných snímků a z televizních bylo ale patrné, že kapacita stadionu nebyla zdaleka naplněna. BBC informovala o jen o několika tisících účastnících z řad veřejnosti.

„Lidé se soustředili v jedné části stadionu, zbytek byl takřka prázdný,“ uvedla BBC. Početná byla naopak účast policie a dalších bezpečnostních složek, které dohlížely na klidný průběh piety.

Již během dne média uváděla, že ne všichni obyvatelé země, která se potýká s velkými hospodářskými problémy, se chtěli s bývalým prezidentem rozloučit. „Jsme šťastnější, když je teď po smrti. Tak proč bych měla jít na jeho pohřeb?“ citovala agentura AFP jednu z obyvatelek metropole. „Už o něm nechceme slyšet. Byl příčinou našich problémů,“ dodal.

BBC si rovněž povšimla, že kontrastu mezi pochvalnými projevy pozvaných zahraničních činitelů na Mugabeho adresu a závěrečnými slovy rodiny. Synovec zesnulého někdejšího prezidenta Walter Chidhakwa totiž hovořil o době, kdy jeho strýc musel opustit úřad hlavy státu. 

„Byl to smutný člověk. Smutný, smutný, smutný člověk. Byla to těžká a trýznivá cesta,“ dodal o posledním období Mugabeho života.

Mugabe vyvlastnil bělochy a dovedl vlast ke krachu:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Prioritou je brexit 31. října, oznámila královna Alžběta II. jménem vlády

Britská královna Alžběta II. v pondělním projevu sepsaném vládou v parlamentu oznámila, že prioritou kabinetu bude i v...

Budapešť ovládla opozice. Celostátně však Orbán zůstává nejsilnější

Maďarská vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána v nedělních komunálních volbách ztratila Budapešť a řadu dalších...

Za vzpurné referendum do vězení. Madrid rozdal Kataláncům přísné tresty

Španělský nejvyšší soud v pondělí vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz