Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mešity chtějí válku přenést do Francie. Nenávist je silná, říká politolog

  18:01
Za současným extrémním násilím v ulicích Paříže a dalších francouzských měst stojí na jedné straně francouzské vojenské intervence v islámských zemích, na druhé pak bezútěšná životní situace na předměstích. Rozkol mezi většinovou společností a přistěhovalci z islámských zemí je velmi hluboký a dále posiluje pozici krajní pravice a Marine Le Penové, říká politolog z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler.
Protesty ve Štrasburku na východě Francie (30. června 2023)

Protesty ve Štrasburku na východě Francie (30. června 2023) | foto: ČTK

Jak vážné jsou současné nepokoje ve Francii?
Už probíhají téměř jeden týden. To už nejsou nepokoje, ale pouliční noční souboje mezi náctiletými násilníky z islámského přistěhovaleckého prostředí na jedné straně a policií a četnictvem na straně druhé. Už je tam jedna oběť, tou je 24letý hasič, který zemřel při zásahu v podzemí, kde hořelo. To mají na svědomí tito výtržníci, jejichž věk se u některých pohybuje od dvanácti do patnácti let. Zpravidla se narodili už ve Francii, v mnoha případech se ve Francii narodili i jejich rodiče. Oni ale tu zemi nenávidí. Ničí, co jim přijde pod ruku, vytloukají výlohy, obohacují se. Je to velmi vážná fraktura, která vede napříč francouzskou společností.

Lze o násilnících takto jednoznačně říci, že to jsou lidé z islámského prostředí?
Ano, lze to říci takto jednoznačně. Francie má tradici několika desetiletí přijímání přistěhovalců. V minulosti Francie přijala spoustu Poláků, Italů, Portugalců. Ti všichni se začlenili do francouzské společnosti. Například současný ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti je po matce poloviční Ital. Tito lidé nedělali žádné velké problémy. Ty přišly až s těmito přistěhovalci z islámského světa.

Přízrak se vrací. Francie se snaží vyhnout výjimečnému stavu, zastaví dopravu

Ti nechodí do francouzských škol, neuznávají žádnou autoritu, chodí na kázání do mešit k imámům, kteří jim vymývají mozky a tvrdí, že dnes přišla doba, aby se pomstili za francouzské vojenské intervence v islámském světě, zejména co se týče Libye, Sýrie, Středoafrické republiky nebo Mali, v nichž Francouzi intervenovali. Říkají jim, že je potřeba přenést tu válku z území islámského světa na území Francie. A oni na to slyší. Toto je jeden z důsledků působení radikálních imámů, kteří ani neumějí francouzsky a kážou v arabštině.

Doc. PhDr. Jan Eichler, CSc.

Působí jako seniorní výzkumný pracovník v Centru evropské politiky na Ústavu mezinárodních vztahů a vyučuje na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Předmětem jeho odborného zájmu jsou transatlantické vztahy, strategická kultura, ozbrojené konflikty, vojenský rozměr bezpečnosti, mezinárodní bezpečnost, války v dnešním světě a terorismus.

Jde tedy do značné míry o důsledky francouzských vojenských intervencí a smrt onoho mladíka byla pro současné násilí spíše rozbuškou?
Intervence jsou ta mezinárodní rovina, pak je tu ještě rovina vnitropolitická. Tito přistěhovalci žijí ve velmi špatných podmínkách. Původně je do Francie pozval ještě generál de Gaulle s představou, že tam přijdou, vydělají si a našetří tisíce franků a půjdou zase zpátky domů. Francouzům v té době chyběli dělníci na linkách, zedníci i lidé ve službách. Bylo po válce a ještě nestačila nastoupit generace poválečných dětí. V tomto de Gaulle viděl východisko.

Bylo to něco podobného, jako když chodili Chorvaté do západní Evropy, tam si třeba v Západním Německu vydělali marky a vrátili se zpět do Chorvatska, kde si postavili penziony a západní Němci jim tam marky opět vozili. Ale toto se u přistěhovalců z islámského světa nepovedlo. Ti zůstali, domů se nevrátili a ještě si přizvali své rozvětvené rodiny.

Nová éra. Francie stahuje vojáky z Afriky, ruské expanzi padá hlavní překážka

Ve Francii už jich žije nějakých osm, možná deset milionů. Žijí ve špatných podmínkách, na takzvaných špatných adresách. Když hledají práci a řeknou adresu svého bydliště, je to okamžitě červená a stop. V těchto přistěhovaleckých předměstích kvete obchod s narkotiky, krádeže a velké pouliční násilí. Teď se to vše vzájemně propojilo. Pak stačí jediná jiskra a je z toho to, co se děje teď po zastřelení toho sedmnáctiletého Nahela.

K dění se silně vyjadřují nejrůznější osobnosti i politici bez ohledu na to, že vyšetřování teprve sotva začalo.
Říká se, že to byla velká škoda a velký hřích. Vyjádřil se k tomu fotbalista Kylian Mbappé, možná nejlepší fotbalista současnosti, který Nahela označil za „andílka, který odešel příliš brzy“. Akorát se zapomíná, že tento andílek neměl řidičský průkaz, řídil automobil, který nebyl jeho a velmi pravděpodobně byl pod vlivem omamných látek. Odmítl legitimní výzvu policie k předložení dokladu, místo toho se choval vulgárně a chtěl odjet.

ANALÝZA: Je občanská válka na obzoru? Ne všichni Francouzi jsou totiž Francouzi

V minulosti se už několikrát stalo, že takovíto lidé najížděli autem na policisty. Před přibližně pěti lety bylo ve Francii zabito při výkonu služby 25 četníků, loni jich bylo deset. Pak jeden z nich neudrží nervy a je z toho to, co vidíme teď.

Během násilných protestů v roce 2005 jste byl ve Francii, jak byste popsal tehdejší dění?
Ve značné míře výtržnosti probíhaly na severopařížském předměstí Seine-Saint-Denis, což mimochodem v minulosti byla bašta francouzské komunistické strany, byly tam dělnické byty. Dělníci mezitím odešli a nahradili je právě přistěhovalci. Tam začínali rozbíjet výlohy a demolovat auta. Zprvu to vypadalo jako velká klukovina. Ulice mezi sebou soutěžily, která za tu noc spálí víc aut a která se dostane do hlavních zpráv televizního zpravodajství. Ale nešlo to až tak daleko jako nyní.

Bojím se, aby se něco nestalo při olympiádě

V Seine-Saint-Denis se budou také za rok konat olympijské hry.
Právě tady, v Seine-Saint-Denis na stadionu Stade de France bude olympiáda začínat i končit, včetně poslední disciplíny maratonu. Budou tam probíhat všechny atletické soutěže i nejdůležitější fotbalové zápasy. Mám velké obavy z toho, aby se tam něco nestalo. To tím spíše, že tito výtržníci, slušně řečeno, si již před pár lety na Stade de France zkusili odpálit výbušnou směs během přátelského fotbalového zápasu Francie a Německa.

Ceněný kolega se sbírkou metálů. Kdo je policista, kvůli němuž hoří Francie

Mám obavu, že to byla taková předehra toho, by chtěli udělat v době olympiády. Je zřejmé, že během té doby bude nejen v Paříži, ale v celé Francii mobilizováno nejen četnictvo a policie, ale také armáda. Vojáci jsou ostatně už v současné době nasazeni. Ať už je to Champs-Élysées, Louvre, Montmartre, nebo třeba Lurdy na hranici se Španělskem. To vše střeží nejen četníci, ale také vojáci v neprůstřelných vestách, přilbách a s ostře nabitou zbraní. To je realita dnešní Francie.

V souvislosti s předměstími se mluví o gentrifikaci, kdy se do nich stěhuje střední třída například za dostupnějšími nájmy. Mohou se tato místa ve Francii postupně začít proměňovat?
Obávám se, že příliš reálné to není. Ani loni, když jsem tam byl naposledy, jsem takový posun nijak nezaznamenal.

Lze očekávat, že protesty postupně zeslábnou a skončí?
Nerad bych dělal prognózy, ale napětí ve francouzské společnosti je opravdu velice vysoké. Bariéra mezi takzvanými etnickými Francouzi na jedné straně a přistěhovalci na straně druhé je bohužel značná.

„Zabít Araba se vyplatí?“ Část Francouzů rozhořčila milionová sbírka na policistu

Jak se to projeví ve volbách, lze očekávat další posun k extremismu?
Všechno hraje do karet Marine Le Penové. Tu to určitě dost posílí a rovněž to může dále destabilizovat pozici prezidenta Emmanuela Macrona. Le Penová pak bude v lepší výchozí pozici i vzhledem k tomu, že v dalších volbách už Macron nemůže potřetí kandidovat. Takže pak je otázka, kdo bude stát proti ní.

Tato krize ale zdůraznila roli zmiňovaného ministra spravedlnosti Duponda-Morettiho, který se ukazuje jako silná osobnost. Neváhal se postavit před kameru a přímo řekl: Obracím se na rodiče těchto výtržníků: Vy jste zodpovědní za jejich výchovu, vy jste na ně brali rodinné přídavky, vy zodpovídáte za jejich chování a můžete být potrestáni pokutou až do výše třiceti tisíc eur. To hodně silně zapůsobilo a byl to i důvod, proč protesty začaly pomalu opadat.

Autor:

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fico je nadále ve vážném stavu, oznámil Kaliňák. Operace trvala pět hodin

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  10:30

Aktualizujeme Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl ve...

Tragická eskalace, Fico k polarizaci a nenávisti přispěl, píší v Německu

16. května 2024  10:23

Německá média si kladou otázku, co stálo za středečním střeleckým útokem na slovenského premiéra...

Hostovi se nelíbil výběr hudby, na oslavě vytáhl nůž a zaútočil na ženu

16. května 2024  10:12

V Kralovicích na Plzeňsku se minulý týden zvrtla narozeninová oslava. Jeden z mužů tam kvůli výběru...

PŘEHLEDNĚ: Pět výstřelů a hodiny na sále. Co víme o atentátu na Fica?

16. května 2024  10:05

Středeční atentát na premiéra Roberta Fica otřásl Slovenskem. Útok se odehrál po výjezdním zasedání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...