Francouzská vláda zatím nezvedne daň z benzinu, žlutým vestám to nestačí

  12:49aktualizováno  13:52
Francouzská vláda podlehla tlaku demonstrantů z hnutí žlutých vest a prozatím nezvýší daň z pohonných hmot. Premiér Édouard Philippe ve snaze zklidnit napjatou situaci slíbil, že se opatření odkládá o půl roku. Během zimy neporostou ani ceny plynu a elektřiny a od ledna se také zhruba o 3 procenta zvýší minimální mzda. Žlutým vestám to však nestačí.

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech proti zvyšování cen pohonných hmot. (1. prosince 2018) | foto: Reuters

„Každý Francouz má právo protestovat. Ovšem každý Francouz má také právo na bezpečí. Vláda neakceptuje násilí. Po pachatelích těchto činů se pátrá a všichni budou potrestáni. Pokud bude v sobotu další manifestace, musí se odehrát v poklidu,“ uvedl podle francouzského listu Le Figaro premiér.

Fotogalerie

Ten podle svých slov věří, že pokud bude na obou stranách vůle jednat, řešení se najde. Odhadl také, že se od ledna zhruba o 3 procenta zvedne minimální mzda v zemi. 

„Jde o nejdůležitější změnu za posledních pětadvacet let. Naším cílem je, aby byla práce zaplacena. Vyslechli jsme Francouze, kteří žádali, abychom v tom zrychlili,“ vysvětlil Philippe.

Kromě daně z pohonných hmot podle něj v příštích šesti měsících neporoste ani cena zemního plynu a elektřiny. „Během zimy se zdražovat nebude. Žádná daň nestojí za ohrožování jednoty národa,“ míní.

Podle premiéra je třeba otevřít debatu veřejnou debatu o daních a výdajích francouzského státu. Její začátek ohlásil na 15. prosince a konec na 1. března. „Francouzi nechtějí vyšší daně ani nové daně. Pokud však daně klesnou, bude třeba snížit i výdaje,“ upozornil. 

Le Figaro také píše, že jeden z členů francouzské vlády v Elysejském paláci přijal demonstranta, který na protest proti vyšším daním držel hladovku. Dvě tváře hnutí už však prohlásily, že v sobotu znovu vyjdou do ulic.

„Doufal jsem, že se zvyšování daně z pohonných hmot zruší a ne že se jednoduše vyhlásí moratorium. To je jen maskovaná politická facka a výsměch Francouzům,“ prohlásil pro televizi BFMTV jeden z mluvčích žlutých vest Benjamin Cauchy s tím, že výsměch spočívá v tom, že se daň stejně za půl roku zvedne. Podobně to vidí i další zástupce demonstrantů Eric Drouet, který řekl, že se v protestech bude pokračovat, „dokud nepřijdou opravdové změny“.

Hnutí žlutých vest organizuje protesty od 17. listopadu a původně jejich motivem byl právě plán dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Brzy však získalo velkou podporu Francouzů a protesty začaly být chápány v širším smyslu i jako protesty proti rostoucím životním nákladům.

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Daň z pohonných hmot se ve Francii měla zvýšit poprvé od roku 2014. V lednu měla daň z nafty stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta. 

Konkrétně u benzinu by to znamenalo zvýšení ceny asi o čtyři centy (zhruba o jednu korunu). Nyní benzin v Paříži stojí v průměru 1,42 eur (asi 37 korun) za litr. V Česku nyní stojí nejprodávanější benzin Natural 95 v průměru 33 korun za litr, a nafta je asi o 50 haléřů za litr dražší. Francouzský prezident Emmanuel Macron plány vysvětluje i svou snahou o ekologičtější politiku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Zelenskyj a Porošenko v bouřlivé debatě kritizovali jeden druhého

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a kandidát na prezidenta...

Ukrajinští kandidáti na prezidenta na olympijském stadionu v Kyjevě absolvovali bouřlivou debatu. Volodymyr Zelenskyj...

První gulagy vznikaly v Moskvě, ukazuje projekt s tezemi Lenina a Trockého

Záběr z projektu ruské státní agentury TASS, ve kterém zpřístupnila archivní...

Ruská státní agentura TASS na internetu zpřístupnila archivní dokumenty, které se vážou k historii prvních bolševických...

Kanada chce zabránit nelegální migraci. Pomoc hledá ve Spojených státech

Mnozí uprchlíci jako tito Haiťané se do Kanady dostali přes nehlídanou část...

Kanadská vláda začala přitvrzovat ve své migrační politice. Dosud velmi vstřícná země požádala Spojené státy o změnu...

Najdete na iDNES.cz