Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

  12:00aktualizováno  13:10
Víkendovými demonstracemi pokračovala krize ve Francii. Intenzita protestů se stále zvyšuje, začíná se ukazovat celková nespokojenost s vedením země. Jak by měla vláda postupovat a ustojí prezident Macron vážnou situaci? O možném vývoji mluvil v diskuzním pořadu Rozstřel politolog Jan Eichler.

Z formálního hlediska byl podle Jan Eichlera projev prezidenta Macronův projev připraven velmi dobře a bylo to dobře připravené herecké vystoupení. Žluté vesty podle něj reagovaly spíše podrážděně a prezident je příliš neuklidnil. První reakce byly takové, že to, co Macron slíbil, není dost. „Je v situaci velice zoufalé,“ myslí si Eichler.

Některé parlamentní strany ve Francii tlačí na to, aby proběhly nové volby. Pokud by proběhly již na jaře příštího roku, hnutí prezidenta Macrona En Marche by podle Eichlera ztratilo až sto poslanců.

Fotogalerie

Ve Francii je mnoho lidí, kteří musejí jezdit za prací pravidelně autem a nemají jinou možnost. Prezident a vláda jim doporučila, aby si koupili modernější hybridní auta nebo elektromobily místo doposud používaných dieselových aut. To si podle Eichlera nemohou běžní Francouzi dovolit a mnoho lidí si tam podobně jako u nás musí půjčovat. 

Macron se podle něj také vyhnul klasické politické kariéře. Mnoho prezidentů bylo před tím, než se stali prezidenty starosty velkých měst, prošli komunální politikou. Macron je podle Eichlera „výsadkář“ ve vysoké politice a  „palácový politik“.

Objevují se i srovnání s francouzským králem Ludvíkem XVI. z období Velké francouzské revoluce. Lidé mu vytýkají povýšenecké jednání, a podle Eichlera mnoho lidí v poslední době urazil. 

Víkendovými demonstracemi pokračovala krize ve Francii. Intenzita protestů se stále zvyšuje, začíná se ukazovat celková nespokojenost s vedením země. Jak by měla vláda postupovat a ustojí prezident Macron vážnou situaci? O možném vývoji mluvil v diskuzním pořadu Rozstřel politolog Jan Eichler.

Celý záznam Rozstřelu s politologem Janem Eichlerem:

„Je to nepředvídatelné hnutí,“ myslí si o tzv. žlutých vestách Eichler. Je to spontánní setkání, které zatím nemá vyloženě jasné vůdce. Žluté vesty v Macronovi vidí milionáře a zastánce bohatých, kteří ho také do vrcholné politiky dostali.

Ani úterní francouzský tisk si nemyslí, že Macron někoho na pravici či levici přesvědřil.  Mezi demonstranty panuje pocit, že je šéf Elysejského paláce nevyslyšel, uvedl konzervativní list Le Figaro. V úvodníku se táže, zda již dříve oznámené upuštění od zvýšení daně z pohonných hmot a Macronův pondělní projev budou k zastavení revolty stačit.

„Nejde už o politickou budoucnost Emmanuela Macrona ani o jeho schopnost zavést reformy... V našich ulicích a městech a na silnicích ve Francii se hraje o naši demokratickou budoucnost,“ konstatuje list. Pochybuje také, zda Macronovy reformy lze „za současného stavu“ považovat za trvalé.

Konfrontace Macrona s hnutím žlutých vest je i předmětem humoru: 

06.prosince 2018 v 11:26, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 13:28

ne perdons pas notre humour

Macron se podle levicového deníku Le Monde sice rozhodl zmírnit zátěž, kterou pro Francouze představují jeho reformy, ale zároveň se nechce vzdát své politiky, které věří a kterou prosazuje od svého příchodu do Elysejského paláce. „Ani jednou se nezmínil o nějaké zásadní změně a nezpochybnil filozofii své politiky, naopak trval na tom, že je potřeba pokračovat v transformaci země prostřednictvím reformy státu,“ uvedl deník. Pouze mírnými ústupky podle něj Macron riskuje, že protesty potrvají.

Deník připomíná také pondělní kritiku opozice - krajní pravice i konzervativních Republikánů, podle nichž nemohou přijít daňové úlevy, aniž se podaří snížit veřejné výdaje. „(Macron) se spokojil s tím, že rozzlobeným Francouzům rozhodil pár drobků,“ citoval Le Monde poslance Republikánů Erica Ciottiho. Levice Macronovi opět vyčetla, že je prezidentem bohatých, dodal deník.

Hnutí tzv. žlutých vest, které organizuje ve Francii od 17. listopadu demonstrace a silniční blokády, v úterý naznačilo, že v protestech bude pokračovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Německo a Francie se semknou v zahraniční politice, obraně i ekonomice

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron při...

Německo a Francie prohloubí spolupráci v zahraniční politice, obraně, hospodářství a při integraci příhraničních...

Egyptského moderátora poslali na rok do vězení kvůli rozhovoru s gayem

Symbolem LGBT komunity je duhová vlajka. Na stadionech pro rodeo nevlaje právě...

Egyptský soud poslal a rok do vězení televizního moderátora, který si do svého pořadu pozval homosexuálního muže....

Ve Francii zemřel ve věku 85 let potomek posledního krále, který zemi vládl

Jindřich Orleánský s manželkou na snímku z března 2008.

Ve Francii v pondělí zemřel Jindřich Orleánský (Henri d'Orléans), potomek posledního krále, který zemi vládl. Zároveň...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz