EU chce varovat před nebezpečím mobilními výstrahami, Česko sirény ponechá

  11:51aktualizováno  19. listopadu 11:06
Evropanům budou na mobilní telefony chodit zprávy varující před teroristickými útoky či přírodními katastrofami. EU chce tímto způsobem nahradit tradiční sirény a snížit riziko šíření poplašných zpráv, které mohou vést k chaosu. Česko by se ale podle ministerstva vnitra se sirénami rozloučit nemělo.

Siréna | foto: SXC

Opatření je podle listu The Guardian reakcí na opožděné varování kolemjdoucích, což se stalo při teroristických útocích v Paříži  či londýnském Westminsteru. Životy lidí tehdy ohrozily neoficiální a nepřesné informace. 

Novou legislativu by měli europoslanci schválit ve středu, její znění nařizuje všem členským státům zavedení systému nazvaného Reverse 112. Ten by měl lidi včas upozornit na hrozící nebezpečí a poradit jim, jak zůstat v bezpečí. Ačkoli podobné systémy využívají například Spojené státy, mnoho evropských zemích se stále spoléhá na pohotovostní sirény používané za druhé světové války.

12.listopadu 2018 v 13:56, příspěvek archivován: 14.listopadu 2018 v 10:36

VIDEO: Tomorrow will mark the 3rd anniversary of #ParisAttacks ????. ?? The EU will soon set up a new warning system called #Reverse112. ?? Citizens will receive real-time alerts if terror or a disaster strikes. Watch and learn more: https://t.co/M148PgC

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Tomorrow will mark the 3rd anniversary of #ParisAttacks . The EU will soon set up a new warning system called #Reverse112. ☎️ Citizens will receive real-time alerts if terror or a disaster strikes. Watch and learn more: https://t.co/M148PgCQu7

Přestože se některé členské země na přijetí nových systémů dlouhodobě připravují, EU se nelíbí pomalé tempo. Mobilní výstrahy přitom vycházejí v porovnání se zastaralou technikou výrazně levněji.

Zatímco loni činil například francouzský rozpočet na varování prostřednictvím telefonu 1,74 milionu eur (asi 45 milionů korun), výdaje na obnovu stávajících sirén se oproti tomu vyšplhaly na 35 milionů eur (910 milionů korun).

Falešné zprávy ztěžují policii záchranné operace

EU poukazuje na to, že v případě rozsáhlých pohotovostních situací vede nedostatek oficiálních pokynů k šíření falešných zpráv, které ztěžují záchranné operace. Proto chce vyzvat všechny evropské státy, aby spolupracovaly s  mobilními operátory na tvorbě systému včasného varování veřejnosti. Textové zprávy by měly informovat o povaze hrozby, její poloze a nejlepších možných krocích.

Olomouc spustí výměnu sirén a rozhlasů za 80 milionů, není jim rozumět

„Když si vzpomenete na poslední mimořádné události v Evropě, ať už způsobené člověkem nebo živelnými pohromami, ve většině případů nebylo zavedeno žádné moderní varování veřejnosti,“ říká Benoit Vivier z Evropské asociace tísňových volání.

„Máme prostředky i technologii, ale zatím jsme je správně nepoužili. Nová legislativa zajistí, abychom to udělali. Je to skvělý krok dopředu v bezpečnosti Evropanů,“ dodává Vivier.

Za prosazení předpisu Reverse 112 bojuje i česká europoslankyně Dita Charanzová. Podle ní je zapotřebí se lépe připravit na nebezpečí teroristických útoků. „Rychlé a spolehlivé informace pomohou zachránit životy. Jsem hrdá, že se vytvoření nového zákona účastním a doufám, že ho státy zavedou ještě před vypršením limitu,“ popisuje.

České generální ředitelství hasičů při ministerstvu vnitra nicméně o nahrazení  stávajícího systému varování v Česku neuvažuje. „Varování obyvatelstva České republiky pomocí SMS zpráv je považováno za doplněk současného jednotného systému varování a vyrozumění a to vzhledem k technické povaze mobilních sítí, které mohou v případě rozsáhlé krize čelit výpadkům,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. 

Členské státy budou mít na zavedení nového opatření 42 měsíců od chvíle jeho schválení. Pokud se Velká Británie dokáže dohodnout na podmínkách brexitu, bude nové opatření platit také na jejím území.

Kdy utíkat a kdy zůstat v klidu. Poznáte, co vám říkají sirény? (02/2017)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Na Maledivách zemřel český senior, pravděpodobně se utopil

Jumeirah Dhevanafushi, Maledivy

V sobotu odpoledne bylo v laguně jednoho z maledivských ostrovů nalezeno tělo 84letého českého turisty. Příčinou smrti...

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

Lyžařské středisko Courchevel ve Francii hořelo, zemřeli dva lidé

Požár lyžařského střediska v Courchevel ve Francii

Nejméně dva mrtvé si vyžádal velký požár, který v neděli ráno vypukl v ubytovně pro sezonní pracovníky ve známém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz