Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Roušky, testy, formuláře. S čím kde musíte počítat, pokud jedete do ciziny

  20:00
V Řecku až 150 eur, v Itálii dokonce až 500 eur. Tak vysoko se může vyšplhat pokuta za návštěvu obchodu bez roušky. A to není zdaleka všechno. Za vším je strach z koronaviru. Před letošní dovolenou v zahraničí je proto velmi důležité znát tamní pravidla.
Pár v rouškách si užívá slunného počasí na pláži ve španělské Barceloně. (22....

Pár v rouškách si užívá slunného počasí na pláži ve španělské Barceloně. (22. května 2020) | foto: Reuters

Přibalit do kufru k plavkám roušky je samozřejmost, ale do některých zemí vás nepustí bez vyplněných registračních formulářů.

Třeba do Řecka, Chorvatska nebo na některé italské ostrovy.

A bez počítače a znalosti angličtiny to nepůjde. Do Řecka je třeba vyplnit dokumenty online dokonce dva dny předem. V elektronickém formuláři, který najdete na webu českého ministerstva zahraničí, vyplníte – pokud letíte – údaje o letu i osobních údajích a dokladech.

Kdo cestuje organizovaně, má výhodu. „S vyplňováním online formulářů do Řecka klientům pomáháme, připravili jsme pro ně překlad do českého jazyka,“ říká mluvčí cestovní kanceláře Blue-Style Jana Ondrejechová. Po odeslání formuláře dorazí na váš mail speciální QR kód, kterým je nutné se při namátkové kontrole prokazovat.

Také před cestou do Chorvatska musíte navštívit stránky českého ministerstva zahraničí. Vyplníte čestné prohlášení, zda jste prodělali koronavirus a kde budete pobývat. Vedle toho musíte mít u sebe i potvrzení o rezervaci ubytování.

A samo sebou roušky. Na Jadranu jsou povinné v obchodech a dopravních prostředcích. Roušky je nutné nasadit ve veřejných budovách a dopravě i v některých spolkových zemích Rakouska a Německa: například v Horních Rakousích, Korutanech nebo v Sasku. Na Slovensku musí lidé s rouškami do restaurace.

Negativní testy na koronavirus většina evropských zemí nevyžaduje. Kdyby se situace změnila, jsou připraveny i cestovní kanceláře. „Přesto jsme připraveni i na takovou situaci. Máme domluvenou spolupráci se zdravotnickým zařízením, abychom klientům v případě zájmu mohli pomoci test zajistit,“ uvádí mluvčí cestovní kanceláře Firo Tour Lucie Frnochová.

Široká škála opatření čeká na turisty v celé Evropě

Nejpřísnějšími zeměmi v seznamu MF DNES jsou Španělsko a Itálie. Například ve španělském Katalánsku musejí mít lidé roušky povinně i venku. Tak přísný není momentálně žádný jiný evropský region.

Roušky uvnitř vyžadují i další země. Třeba v Chorvatsku, Řecku, Slovensku nebo Portugalsku ji musí mít lidé i v restauracích, obchodech nebo v hromadné dopravě.

A do třetice, jen ve veřejné dopravě je rouška povinná i v Bulharsku, Maďarsku či v částech Německa.

Od 1. srpna budou roušky povinné nově ve všech uzavřených veřejných prostorách ve Francii. Naprostá většina evropských zemí doporučuje rovněž dodržovat rozestupy 1,5 až dva metry. Kromě roušek musejí mít turisté v některých zemích s sebou také speciální formuláře, které jsou k dispozici na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Přísný dotazník si přichystalo pro turisty Řecko, které požaduje zaslání vyplněných formulářů dva dny před příjezdem. Zvláštní komplikace na cestě do Řecka čekají ty, kteří se rozhodnou jet autem z Bulharska. Na hranicích totiž musí předkládat negativní test.

Vyplňování dokumentů čeká i turisty, kteří míří k Jaderskému moři. Ještě před cestou musí vyplnit formulář o místě a délce pobytu v Chorvatsku. Po vyplnění obdrží do mailu takzvané „Ohlášení vstupu do Chorvatské republiky“. Tím se mají prokázat na hranicích.

Chorvatská strana jej doporučuje dát za čelní sklo auta pro rychlejší vpuštění do země. Policisté ho ani po všech přijíždějících na hranici nechtějí. „Cesta do Chorvatska přes Maďarsko byla v pořádku. Cesty byly volné, bez kolon. Kontrolovali jen občanky. Formulář vidět policisté nechtěli. Jen se zeptali, zda jedeme směr Tučepi (letovisko na pobřeží). Zdrželi jsme se asi pět minut,“ popisuje cestu na sociálních sítích Karolína T., která je nyní na Makarské.

Šála není rouška

Mezi další povinnosti, které mohou při dovolené překvapit, je jedno nařízení ve Švýcarsku. Tamní zákon jasně říká, že v hromadné dopravě musejí mít cestující nad 12 let roušku. Šála nebo šátek ji na rozdíl od Česka nenahradí.

Na pláži v Itálii může zase mnohé turisty vylekat pracovník s teploměrem, který náhodně kontroluje opalující se. To samé se může přihodit i v Chorvatsku.

Na seznamu se naštěstí objevují i země, kde žádná opatření nejsou. Tou je třeba Polsko. K dalším zemím, kam můžeme bez komplikací přicestovat a nečekají na nás žádné restrikce, patří Švédsko. Ovšem pozor, problém nastává při návratu ze Švédska. Česká vláda ho má stále za rizikové. Cestovatelé, kteří se vrátí do vlasti, musejí podstoupit test na covid-19, nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu. To samé platí od pondělí při návratu z Černé Hory a Srbska.

Zvláštní případ je Slovinsko, které nejprve požadovalo dva týdny karantény po všech turistech z Česka. Později rozhodnutí přehodnotilo a dvoutýdenní karanténa zůstala po příjezdu do země jen pro cestovatele z Moravskoslezského kraje. V pátek pak Slovinsko vrátilo celou Českou republiku na seznam bezpečných zemí.

První Češi si už nemoc dovezli

První turisté si už nákazu z dovolené přivezli. Tři lidé byli na Slovensku, dva ve Švédsku a po jednom v Chorvatsku, Velké Británii, Maďarsku a Srbsku. Vláda teď bude podobné statistiky zveřejňovat pravidelně. „Když už se Evropská unie rozhodla otevřít hranice, počítalo se, že k nárůstu dojde, což teď různé země zaznamenávají. Cesta mezinárodní hromadnou dopravou je rizikem. Proto jsme zdůrazňovali, že nejlepší je zůstat v Česku, a když už do ciziny, tak podle možností individuální cestou,“ popsal situaci epidemiolog Rastislav Maďar.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Pláže vylodění v Normandii by se mohly stát památkou UNESCO

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie zabavila 300 milionů na nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu

5. června 2024

Premium Česká policie v tichosti řeší třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní obchody...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Začaly eurovolby. Nizozemci už odvolili, bojuje se i o více křesel po Britech

6. června 2024  7:30,  aktualizováno  22:07

Sledujeme online V Evropě začaly volby do Evropského parlamentu. Jako první hlasovali v Nizozemsku, kde podle odhadů...

Poslední TV střet lídrů k eurovolbám: obviňování kvůli Green Dealu i migraci

6. června 2024  20:55,  aktualizováno  21:54

V poslední velké televizní debatě před eurovolbami, kterou uspořádala Česká televize, se střetávají...

AfD chtěla uspořádat sjezd v Essenu. Město vypovědělo smlouvu o pronájmu haly

6. června 2024  21:10

Západoněmecké město Essen ve čtvrtek vypovědělo straně Alternativa pro Německo (AfD) smlouvu o...

Oslavy Dne D na pláži Omaha: Biden mluvil o tyranech, Pavel šel za veterány

6. června 2024  9:24,  aktualizováno  20:58

Druhým dnem ve Francii vrcholila akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii, které...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...