New York dýchal pro Hillary. Trumpovi zavolala, lidem se neukázala

  8:43aktualizováno  10:54
New York (od zpravodajky iDNES.cz) - Hillary Clintonová v telefonátu pogratulovala Donaldu Trumpovi k vítězství v prezidentské volbě a uznala porážku. Předtím nechala rozpustit shromáždění svých příznivců v Javits Centru, které bylo optimisticky připraveno slavit, stejně jako převážně demokratický New York.

K centru vzdálenému jen několik bloků od Times Square přišly tisíce a možná i desetitisíce lidí, jen aby viděly vzestup své hrdinky.

S každým dalším vítězstvím Donalda Trumpa se však vysněný večer měnil. Lidé čekali dlouho do noci, nakonec však předstoupil John Podesta, šéf volebního štábu, s prohlášením, že Hillary Clintonová se před příznivci neukáže, protože zatím nemá komentář.

„Hillary vykonala skvělou práci a ještě neskončila,“ podotkl Podesta. Podle CNN Clintonová promluví k voličům ještě během středy, ale svá slova si chce důkladně promyslet. Její poradkyně slíbila „zdvořilý proslov k uzdravení národa“.

Svým příznivcům Clintonová rychle poslala jen děkovný vzkaz na Twitteru: „Ať se stane cokoli, děkuji vám za vše“.

09.listopadu 2016 v 02:55, příspěvek archivován: 09.listopadu 2016 v 08:44

This team has so much to be proud of. Whatever happens tonight, thank you for everything. https://t.co/x13iWOzILL

V newyorském babím létu lidé o volbách diskutovali už u ranní kávy a vzrušené debatě se neubránili ani vojáci hlídající ve stanici Grand Central Terminal.

„Jsem jak na trní. Za tři minuty to tady zavřu a běžím volit,“ říkal natěšeně trafikant na rohu 42. ulice a 3. Avenue v úterý kolem osmé ráno.

Volební místnosti po celém městě byly narvané k prasknutí. „Žiji tady třicet let a takovou frontu nepamatuji,“ nechal se dopoledne slyšet důchodce Neill u volební místnosti na Manhattanu nedaleko památníku obětí 11. září.

K čemu byla kontroverzní kampaň

Když Neill brzy ráno přišel, táhla se fronta z volební místnosti ven až za roh. A ve chvíli, kdy jsme spolu mluvili, nebyla fronta menší. Nikdo si nestěžoval. Demokratická volba je Američanům tady svatá. I přes zřejmě nejdrsnější předvolební kampaň v historii amerických voleb stáli Trumpovi příznivci bez poznámek vedle lidí s obrázkem bývalé první dámy na prsou.

„Pokud byla kontroverzní kampaň alespoň k něčemu dobrá, tak k tomu, že přilákala lidi. Tohle je totiž ta pravá demokracie a alespoň se ukáže názor populace,“ komentoval situaci u volební místnosti ve Fulton Street 33letý Zack Blodgett.

Později v podobném duchu hovořila zpěvačka Katy Perry na shromáždění u Javits Center. „Moji rodiče dnes volili Donalda Trumpa,“ prozradila popová hvězda. Dav odpověděl nesouhlasným bučením. „Volili Trumpa a přesto společně povečeříme na Den díkůvzdání,“ dodala.

Zpěvačka ve svém projevu zmínila jednotu Američanů nehledě na rozdíly. Publikum jí v závěru aplaudovalo. V tu chvíli totiž vyhlašovali některé výsledky a lidé v baště demokratů si nepřipouštěli jiný výsledek než Hillary Clintonovou v Bílém domě.

Nastoupil neklid. Tak to prostě být nemělo

Postupně však přicházel neklid - okousané nehty, ocumlané tkaničky od kapuce i křečovité držení za ruce. „Netuším, co budu dělat, jestli vyhraje. Asi budu čtyři roky hibernovat někde v chatě v lesích,“ zoufala si 53letá zpěvačka Linda, ověšená hned několika plackami s nápisy podporujícími bývalou první dámu.

Nebyla jediná. Sem tam někdo zakřičel „I’m with her“ (Jsem s ní), heslo kampaně. Několikrát dav také skandoval křestní jméno Hillary.

Prezidentské volby v USA

Jak na červené republikánské straně volebních vah přiskakovala další a další čísla, lidé se stále více upínali k šedým polím na mapě, označujícím státy, o něž se ještě bojovalo. „Vlastně žádné výsledky ani nemáme, což je to, čeho se teď držím,“ říkala 26letá Newyorčanka Julia. Sotva odtrhla oči od obří obrazovky, jakoby se snažila pohledem vymámit z vysílání optimistické výsledky.

Studentka Ally Martinová z mítinku utíkala. Zůstala by, ale musí druhý den brzy do práce. Nečekala, že se to takhle protáhne. „Jsem vážně naštvaná, že je to takhle těsné. Tak to prostě být nemělo,“ říkala rozčileně obyvatelka Queensu s českými kořeny. Cestou na metro zastavila pár lidí, u kterých vidí, že drží telefon. Zjišťovala, jestli za posledních pár minut nehlásili další výsledky. „Vybil se mi telefon. To je úplně příšerné. Děje se to všechno a já nevím nic,“ vysvětlovala.

Od mladíka nedaleko Times Square se Ally dozvěděla, že magnát získal Floridu, jeden z klíčových států. Vedl, už když od Javits Centra odcházela, takže ji výsledek nepřekvapil. „Teď záleží, jak dopadne Michigan. Může ztratit Floridu a vyhrát volby,“ kombinovala mladá studentka politologie.

Ten chlap snad vážně vyhraje!

Pro převážně demokratický New York bylo Trumpovo vedení studenou sprchou. Nová čísla zářící vedle obličeje Donalda Trumpa na Times Square optimismus nepřidala a na známém náměstí panovala skleslá nálada. „Ten chlap snad vážně vyhraje. Nemůžu tomu uvěřit,“ říkal mladík opřený o hrazení a v obličeji se mu zračilo nepochopení. Pocit, který s ním většina ulice sdílela, snad kromě hrstky Trumpových fanoušků, kteří si vítězně plácali.

Když se čísla zasekla na výsledku 215 volitelů pro Clintonovou a 244 pro Trumpa, hodně lidí náměstí opouštělo a mířilo domů. Zpravodajská média se začínala shodovat, že Trump má vítězství v kapse.

V New Yorku bylo dlouho po půlnoci a ve stanici metra i na tu dobu vládlo překvapivé ticho. Většina lidí držela telefon v ruce a v pravidelných intervalech přejížděla po obrazovce dolů ve snaze aktualizovat obsah. Mohli natrefit na první komentář listu The New York Times, který otevřeně podporoval Clintonovou. Utápěl se v zoufalství. „Povýšení nezodpovědného a nevzdělaného muže, jemuž radí špatní lidé, na vůdce národa je velmi špatná zpráva. Je zvlášť špatná vzhledem ke křehkému stavu světa,“ konstatoval list.

Americké prezidentské volby 2016

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Jako agent jsem znal pozlátko Západu, kasá se falešný Putin v pořadu BBC

BBC rozjela Show s Vladimirem Putinem

Na tenký led se pustila britská televize BBC, když ve středu představila svůj nový pořad. Tím je Show s Vladimirem...

Žena si v závěti přála zemřít se svým psem. Její zdravou fenku utratili

Ilustrační foto

Nezvyklá událost, která pobouřila především milovníky zvířat, se odehrála v americkém státě Virginia. V útulku pro...

Socialismus je opět sexy. Mládež rehabilitovala zestátnění i třídní boj

Démon Marx: ideologie, filozofie i nemanželský syn

Ze smetiště dějin zpět do centra dění. Takový je osud znárodnění, třídního boje a dalších idejí socialismu, které...

Najdete na iDNES.cz