Češi vyškolili v Afghánistánu tisíc rolníků, zvýší jim tím zisky

  19:39aktualizováno  19:39
Afghánští zemědělci měli v uplynulých třiceti letech, kdy zemí zmítala válka, jen pramalou šanci se ve svém oboru vzdělat. Český Provinční rekonstrukční tým od podzimu v afghánské provincii Lógar proškolili na tisíc rolníků, kteří si díky novým znalostem přijdou na větší úrodu a více peněz.

Sadaři v Azře dostali mandloně, meruňky a jabloně a nářadí nezbytné k založení sadu. Zároveň se naučili, jak stromy správně obhospodařovat. | foto: PRT Lógar

U cesty líně postává kráva a tiše trpí pod rozpáleným sluncem, které žene teploty až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Široko daleko není žádný stín ani voda, ze které by se mohla napít. To je běžný obrázek chudého afghánského venkova.

Jak se školí Afghánci

Při školení, které prováděli kvalifikovaní Afghánci z Kábulu, byl kladen důraz na čistotu a vhodné podmínky ve stáji, na prevenci chorob a význam vakcinace, na péči o krávy, jako je ošetřování vemene nebo paznehtů, ale také na základní životní podmínky skotu. Kurz byl zaměřený hlavně na praktické ukázky. "Na každý kurz jsme přivedli krávu, na ní přednášející přímo ukázal, jak správně a šetrně dojit, jak ošetřovat vemeno a paznehty, jak podávat krávě léky. Kromě toho se místní farmáři taky naučili jednoduché metody konzervace pícnin, metody siláže a senáže," popisuje školení, kterého se zemědělci účastnili postupně ve skupinkách po třiceti, Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy a sběrny na mléko ve vesnici Malak Abdullah Džán.

"To se hodně podepisuje na množství a kvalitě nadojeného mléka," vysvětluje zemědělská inženýrka českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) Zuzana Biniová. Češi se proto rozhodli farmáře, chovatele drůbeže i sadaře proškolit.

Všechno to má jediný cíl. Ukázat Afgháncům, kteří jsou většinou životně závislí na zemědělství, nové technologické postupy a zvýšit tak jejich produkci a tak i následné zisky.

Kurzy prošlo přes sedm stovek chovatelů krav

Ve vesnicích Dželga, Šikak, Sabzak a Malak Abdullah Džán Češi zorganizovali kurzy pro sedm stovek chovatelů krav, kteří nosí nadojené mléko do sběrných center, se kterými PRT spolupracuje.

"Cílem školení bylo naučit farmáře, aby se o krávy lépe starali, a tím se zvýšila dojivost a kvalita mléka. Farmáři z okolí teď už ví, že kráva potřebuje stín, péči, kvalitní krmivo a očistit vemeno před i po dojení," říká Mirulláh, vedoucí zemědělské kooperativy ve vesnici Malak Abdullah Džán.

Proškolit ale chtěli i drůbeží farmy. Kurzu se zúčastnila stovka farmářů, další čtyři stovky budou proškoleny v létě. Protože jsou to často manželky a matky, kdo se v afghánské rodině stará o hospodářství, prošlo školením i několik desítek žen.

"Postavili jsme doma několik kurníků podle návodu, snažíme se dbát na správné krmení, a aby slepice měly čistou vodu. Zatím se jim naštěstí vyhýbají nemoci," říká padesátiletá Marzía, které s novým chovem drůbeže pomáhají synové.

Vesničané dostali nové ovocné stromy

V Azře na východě Lógaru PRT podpořil zakládání nových ovocných sadů a v souvislosti s tím proškolil 240 rodin. Pěstitelé podle Zuzany Biniové většinou využívali staré odrůdy a příliš se neorientovali v postupech ochrany stromů a hnojení rostlin.

Kurzu zakládání slepičích farem se zúčastnily i ženy, jsou to totiž často právě manželky a matky, kdo se o hospodářství stará.

Kurzu zakládání slepičích farem se zúčastnily i ženy, jsou to totiž často právě manželky a matky, kdo se o hospodářství stará.

Při školení chovatelů krav byl kladen důraz na prevenci chorob u zvířat, kvalitu krmiv a podmínky ustájení.

Při školení chovatelů krav byl kladen důraz na prevenci chorob u zvířat, kvalitu krmiv a podmínky ustájení.

Sadaři v Azře dostali mandloně, meruňky a jabloně a nářadí nezbytné k založení sadu. Zároveň se naučili, jak stromy správně obhospodařovat.

Sadaři v Azře dostali mandloně, meruňky a jabloně a nářadí nezbytné k založení sadu. Zároveň se naučili, jak stromy správně obhospodařovat.

Češi v Afghánistánu

Český PRT působí v provincii Lógar od března 2008. Pracuje v něm 12 civilních odborníků z ministerstva zahraničí a 293 vojáků. PRT se zabývá projekty v oblasti bezpečnosti, zemědělství, infrastruktury, školství, zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 160 projektů.

V rámci projektu proto vesničané dostali nejen mandloně, meruňky a jabloně, ale hlavně se naučili, jak má správný sad vypadat a jak se o stromy starat. "V okolí je teď přes dvě stovky nových sadů, včetně toho našeho. Nové stromy by měly nést víc ovoce, víme teď taky, jak se o ně lépe starat," říká Táza Gul z vesnice Maruf Chel.

Podpora a rozvoj zemědělství v Lógaru je jednou z priorit české mise v Lógaru. Série kurzů navazuje na školení, která se realizovala v minulosti, v loňském roce vybraní vesničané prošli mimo jiné kurzem o ochraně a hnojení rostlin nebo včelařským školením.

Český PRT působí v afghánské provincii Lógar

Český PRT působí v afghánské provincii Lógar

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Ve Washingtonu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, osm je zraněných

V hlavním městě USA, Washingtonu, se v noci na pátek střílelo. (20.9.2019)

Při dvou nočních střelbách ve Washingtonu ve Spojených státech zemřel jeden člověk a osm dalších bylo zraněno. Zda...

Australan spadl z šestimetrového vodopádu, pro pomoc se plazil dva dny

Čtyřiapadesátiletý turista Neil Parker pózuje fotografům v nemocnici Princess...

Těžké chvíle prožil australský turista, který se vydal na túru po okolí zátoky Cabbage Tree a spadl ze šestimetrového...

VIDEO: Muž chtěl v Kyjevě vyhodit most do povětří, zasahovalo 300 policistů

Muž chtěl v cetru Kyjeva vyhodit most do povětří

Ukrajinská policie ve středu zadržela ozbrojeného muže, který vyhrožoval, že vyhodí do povětří jeden z kyjevských...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ PRÁCE PRO ŽENY V BRNĚ-13. PLAT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz