Češi postavili v Afghánistánu hedvábnickou farmu, housenky uživí stovky rodin

  17:08aktualizováno  17:08
Český provinční rekonstrukční tým postavil v afghánské provincii Lógar první farmu pro chov bource morušového. Afghánci z vesnice Powrak i širokého okolí tak mohou získat vajíčka a farmě zpět prodávat hedvábné kokony. Projekt zajistí živobytí stovkám rodin.

Místní novináři si dělají poznámky, zatímco ředitel odboru zemědělství lógarské vlády Saíd Mohammad Issa v proslovu děkuje českému PRT. | foto: PRT Lógar

Ještě loni v říjnu se stavební inženýrka Klára Janotová uvnitř rozestavěné hedvábnické farmy v Powraku zlobila nad stavebními nedodělky. Afghánci ale nakonec budovu s pomocí odborníků z českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) úspěšně dokončili.

Zářivě žlutá budova svítí mezi lysými kopci do dáli a pro mnoho rodin v okolí věští lepší budoucnost. Kolem budovy roste sad moruší, jejichž listy jsou výhradní potravou pro malé housenky bource, který se chová na výrobu cenného hedvábí.

"Farma začne fungovat v březnu. První várku vajíček bource dovezeme z Darulamanu, to je státní hedvábnická farma na předměstí Kábulu, dál už budeme samostatní," popisuje Mohammad Rafi z místního odboru zemědělství, který má farmu na starosti.

Farmáři vydělají za sklizeň devět tisíc korun

A jak celý byznys funguje? Z vajíček se vylíhnou housenky, ty se zakuklí do kokonu z hedvábného vlákna. Asi dvacet procent kokonů půjde na další chov, z něj pak dostanou místní farmáři vajíčka.

Teď v zimě jsou moruše kolem nové farmy bez listů, první pupeny jim vyraší už za měsíc.

Teď v zimě jsou moruše kolem nové farmy bez listů, první pupeny jim vyraší už za měsíc.

Hedvábnictví v Lógaru

Stovky moruší dodalo provinčnímu odboru zemědělství centrální ministerstvo, které Lógar vybralo jako jednu z oblastí vhodnou pro produkci hedvábí. Na stavbu farmy, která by pro místní farmáře zajišťovala vajíčka na chov a zpětný odkup kokonů, už ale místní vláda neměla finance.
"Hedvábnictví poskytuje hodně pracovních míst, zároveň je nenáročné na technologie, proto je jedním z oborů vhodných pro rozvoj afghánského zemědělství. Z toho důvodu český PRT reagoval na požadavky místní vlády a loni v létě začal na pozemku morušového sadu stavět hedvábnickou farmu," vysvětluje zemědělská inženýrka Lenka Huberová.

"Necháme si z každé sklizně několik stovek zakuklených motýlů. Máme tu pro ně speciální místnost, kde motýlí samičky kladou vajíčka, ty pak skladujeme ve sklepě. Drobní farmáři od nás budou vajíčka odkupovat pro své domácí chovy bource a až se jim housenky zakuklí, prodají hedvábné kokony zpátky farmě," vysvětlil chod farmy Rafi.

"Tady je vyvaříme, zbavíme larev a surové hedvábí odvezeme do Kábulu k dalšímu zpracování," dodal Rafi. Někteří zemědělci z okolí Powraku se chovem bource morušového živí už teď. Vajíčka na chov ale musejí shánět až v Kábulu, tam také vozí kokony ke zpracování.

Nová hedvábnická farma jim tak nejen ulehčí a sníží náklady. "Na jedné sklizni kokonů bource farmáři vydělají asi 20 tisíc afghání, to je zhruba devět tisíc korun," vysvětluje zemědělská inženýrka PRT Lenka Huberová.

Kromě stavby farmy ještě české PRT pro místní zemědělce zorganizovalo několikatýdenní školení, kde se naučili správnou péči o morušovníky, efektivnější metody chovu bource a jak zvýšit počet sklizní hedvábných kokonů až na čtyři ročně.

PRT postavil na pozemku farmy v Powraku také závlahovou infrastrukturu. Pro chov bource je totiž základním předpokladem dostatek čerstvých listů morušovníků, které musí být po celý rok zavlažovány.

Český Provinční rekonstrukční tým

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 292 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, zemědělství, opravy vodních zdrojů, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 153 projektů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Českému turistovi došly v rakouských Alpách síly. Letěl pro něj vrtulník

ilustrační snímek

Rakouští záchranáři v sobotu pomáhali českému turistovi, kterému na zajištěné cestě (ferratě) u Atterského jezera došly...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

V Saúdské Arábii hořela dvě ropná zařízení. Zasáhly je střely z dronu

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Ve dvou ropných zařízeních na východě země vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra...

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Všeobecná sestra/ dětská sestra

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.cz