Britské centrum pro migranty praská ve švech, Sunakova vláda čelí kritice

  • 15
Nová britská vláda premiéra Rishiho Sunaka čelí kritice z vládních i opozičních řad kvůli neutěšeným podmínkám v záchytném migračním centru v areálu bývalého letiště Manston na jihovýchodě Anglie. Úředníci do střediska umístili na tři tisíce lidí, přestože je určeno pro zhruba poloviční počet.

Politici v pondělí žádali po konzervativní vládě zlepšení podmínek v přelidněném zařízení. Stovky lidí, kteří v malých člunech překonali Lamanšský průliv, úřady převážejí právě do přeplněného Manstonu. V neděli přitom muž zaútočil zápalnými bombami na zařízení pro přistěhovalce v britském přístavním městě Doveru. Na blízké čerpací stanici pak spáchal sebevraždu.

Britští poslanci v pondělí žádali ministryni vnitra Suellu Bravermanovou, aby přišla do parlamentu odpovídat na otázky ohledně podmínek, které v Manstonu panují.

Záchytné migrační centrum v areálu bývalého letiště Manston na jihovýchodě Anglie (31. října 2022)

V něm mají být nově příchozí migranti pouze registrováni a strávit tam jen 24 hodin před přesunem do dlouhodobějších ubytoven. Organizace hájící práva uprchlíků však tvrdí, že někteří lidé tam uvázli na týdny.

Nezávislý inspektor pro hranice a migraci David Neal, který pro britskou vládu sleduje efektivitu její migrační a azylové politiky, nedávno zařízení navštívil a podmínky v Manstonu označil za žalostné. Poslancům řekl, že se tam vyskytly případy záškrtu a podle něj jde o „opravdu nebezpečnou situaci“.

Konzervativní poslanec Roger Gale, který oblast Manston zastupuje v parlamentu, v pondělí situaci popsal jako „překročení lidských podmínek“.

„Až do doby před zhruba pěti týdny systém fungoval, jak byl zamýšlen, vskutku velmi dobře,“ řekl. „Nyní je nefunkční a musí se rychle opravit,“ dodal Gale. Poslanec rovněž obvinil vládu z úmyslného zhoršení podmínek v Manstonu tím, že odmítala pro žadatele o azyl rezervovat hotelové pokoje.

„Je tam prostě příliš mnoho lidí. Nikdy se nemělo připustit, aby situace dospěla až sem, a já si nejsem úplně jistý, že se to nestalo úmyslně,“ řekl Gale BBC. „Chci, aby osoba, která je odpovědná za vznik problému, skládala účty,“ dodal zákonodárce.

Kritikům vadí posílání migrantů do Rwandy

Británie přijímá méně žadatelů o azyl než mnohé jiné evropské země, včetně Francie a Německa. Prudce ale narostl počet lidí, kteří se pokoušejí přeplout průliv La Manche v malých člunech. Letos se zatím na tuto riskantní cestu vydalo na 40 tisíc lidí, zatímco za celý loňský rok jich bylo 28 tisíc a v roce 2020 jen 8 500.

Desítky lidí zemřely, včetně 27 lidí, kteří přišli o život při převrácení přeplněného pašeráckého člunu loni v listopadu. Británie a Francie se přely o to, jak zastavit gangy pašeráků lidí, které tyto plavby organizují.

Britská vláda hodlá posílat lidi, kteří připlují na malých člunech, do Rwandy. Plán, s nímž přišla už vláda premiéra Borise Johnsona, má migranty odradit od cest přes Lamanšský průliv. Podle kritiků je ale takový plán nemorální a nepraktický a v současnosti jej posuzují soudy.

Británie začne migranty posílat do Rwandy. Ta za to dostane desítky milionů

Bravermanová, která se funkce ministryně vnitra ujala v září za předchozí premiérky Liz Trussové, je nadšenou podporovatelkou pozastaveného plánu a čelí kritice, že migranty démonizuje.

Mluvčí opozičních labouristů pro přistěhovalectví Stephen Kinnock stanici Times Radio řekl, že vládní imigrační a azylová politika je chaotická a zmatená. Místo aby řešila nahromaděné problémy, vláda podle Kinnocka „honí titulky“ věcmi jako „rwandský plán, který je nefunkční, neetický a neufinancovatelný“.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Video