Dohoda o brexitu může udržet Brity v celní unii, Mayová má podporu ministrů

  15:14aktualizováno  21:50
Premiérka Theresa Mayová oznámila, že má podporu ministrů své vlády pro „rozvodovou dohodu“, kterou v úterý uzavřeli vyjednavači Bruselu a Londýna. Dohoda podle tisku zahrnuje setrvání Londýna v celní unii. Podle Mayové je "tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout".

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu večer oznámila, že podporu svých ministrů pro předběžnou dohodu o brexitu. (14. listopadu 2018) | foto: ČTK

Britská vláda o předběžné dohodě o brexitu jednala více než pět hodin.  „Kolektivním rozhodnutím kabinetu bylo, že vláda má podpořit návrh dohody o odchodu (Británie z EU),“ uvedla Mayová před svým sídlem v Downing Street 10. 

Přijetí dohody s Evropskou unií je podle Mayové „v národním zájmu“ a obsah připravené dohody splňuje „slib referenda“ z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z evropského bloku. „Toto rozhodnutí chrání pracovní místa a unii,“ uvedla dále Mayová s odkazem na unii čtyř zemí Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

V krátkém projevu dala premiérka jasně najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Vybudovat budoucnost pro naši zemi nebo se vrátit na začátek a nesplnit slib referenda.“

Fotogalerie

„Pevně věřím, hlavou i srdcem, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu celého Spojeného království,“ zakončila proslov ministerská předsedkyně.

Po projevu britské premiérky zveřejnila Evropská komise dojednaný návrh o breitu, text má 585 stran (celý text v angličtině je v tomto pdf dokumentu).

Dojednaný návrh dohody o brexitu je klíčovým krokem na cestě k odchodu Británie z Evropské unie, řekl poté hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se domnívá, že v jednáních o brexitu bylo dosaženo dostatečného pokroku, aby mohly být dokončeny.

Británie prožívá znepokojivé časy, říká lídryně unionistů

Mayová měla ještě ve středu schůzku s Arlene Fosterovou, šéfkou Severoirské unionistické strany (DUP), o jejíž podporu se v parlamentu konzervativní vláda opírá. Před odletem Fosterová televizi Sky News řekla, že Británie prožívá znepokojivé časy a že její strana nemůže přijmout zavedení odlišných pravidel v Severním Irsku od těch ve zbytku Británie. 

Mayová v otázce Irska ustupuje, imigranty z EU připraví o výhody

Britská premiérka Theresa Mayová se vrací do svého sídla v Downing Street 10 v...

Britská premiérka Theresa Mayová se vrací do svého sídla v Downing Street 10 v Londýně. (21. září 2018)

Právě takové vyústění by ovšem podle informací médií o předběžné dohodě přinesla aktuální podoba „pojistky“ pro zachování volného režimu na severoirské hranici. 

Konzervativní poslanci prosazující co nejvýraznější odluku od unijních struktur označují návrh „rozvodové dohody“ za zradu a kapitulaci před EU. „Poprvé za tisíc let nebude moci tohle místo, tenhle parlament, promlouvat do zákonů, které vládnou této zemi,“ řekl exministr zahraničí Boris Johnson.

Místopředseda Evropské výzkumné skupiny (ERG), která sdružuje zastánce důsledného rozchodu Británie s EU, zase prohlásil, že současná podoba brexitu nemá v parlamentu absolutně žádnou šanci na úspěch.

Británie zůstane v celní unii

Informace o dohodě začaly prosakovat do médií. Podle britského tisku bylo dojednáno, že „pojistka“ zabraňující vzniku hranice mezi Irskem a Severním Irskem by ponechala v evropské celní unii celou Británii. Deník Financial Times (FT) píše, že cena, kterou žádá Brusel za tento ústupek, je vysoká.  

VIDEO: Brexit zajistíme, žádné druhé referendum nebude, řekla Mayová (14. listopadu 2018):

Záložní plán pro zachování volného pohybu osob a zboží přes irskou hranici by nabral účinnost po přechodném období a to v případě, že by během něj Británie a EU nenašly lepší řešení dosahující stejného výsledku.

Podoba pojistky byla v poslední fázi vyjednávání hlavní překážkou, protože původní plán EU by vedl k nastolení rozdílných pravidel v Severním Irsku a zbytku Spojeného království.

Reportér televize ITV Robert Peston však s odkazem na své zdroje uvádí, že ani při novém řešení by neplatily pro celou Británii zcela stejné podmínky.  Aktuální podoba severoirské pojistky je podle něj v Bruselu označovaná jako „bazén“, přičemž Severní Irsko by skončilo v hlubokém konci a zbytek Británie v mělkém. 

Britská premiérka Mayová prý padne do Vánoc, labouristé chtějí potopit brexit

Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci Konzervativní strany (30. září...

Jak Peston, tak FT tvrdí, že Británie by setrvala v unijní bezcelní zóně, avšak Severní Irsko by navíc nadále podléhalo pravidlům jednotného trhu EU.

Proti rámcové dohodě proto už nyní vystupují zástupci DUP. Strana požaduje, aby i po brexitu bylo Severní Irsko se zbytkem Británie regulačně „sladěné“. „Z toho, co jsme viděli a slyšeli, nemáme dojem, že je to nejlepší možná dohoda,“ řekl ve středu stanici BBC Radio 4 šéf poslaneckého klubu DUP Jeffrey Donaldson.

Dalším potenciálním problémem pro plán Mayové jsou významné požadavky zanesené do návrhu severoirské pojistky výměnou za ponechání Londýna v celní unii. Britská premiérka podle médií ve světle těchto nepříjemných kompromisů bude zdůrazňovat, že opatření je pouze záložním plánem, na jehož uplatnění nemusí nikdy dojít. 

Podle Pestona však „nikdo, možná s výjimkou premiérky, neočekává“, že se během přechodného období do prosince 2020 objeví lepší řešení. „Naopak, většina unijních politiků očekává, že pojistka bude realitou našich obchodních vztahů po mnoho let,“ napsal politický editor ITV.

Podle FT aktuální dohoda neumožňuje Londýnu jednostranně působení záložního režimu ukončit. Zastánci tvrdšího brexitu v britské vládě a v Konzervativní straně jistě nebudou nadšeni ani z hrozící povinnosti dodržovat po přechodném období pravidla EU o konkurenci, státních dotacích nebo o ochraně životního prostředí. 

FT uvádí, že mnoho členských zemí EU bylo překvapeno zahrnutím celní unie do „rozvodové dohody“ s Británií a volalo tak po zárukách, které zajistí po brexitu „rovné hrací pole“. „S tímto na paměti přidal (hlavní unijní vyjednavač Michel) Barnier do návrhu dokumentu možná nejpřísnější omezení uvalená na některou ze zemí mimo jednotný trh,“ napsal FT.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

Střelec s laserovým zaměřovačem zabil v USA jednoho člověka, další zranil

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Jednoho mrtvého a několik zraněných si vyžádala střelba v severoamerickém státě Illinois. Hlášení o „aktivním střelci“...

Najdete na iDNES.cz