Na shledanou, světe. Britové přijdou po brexitu o zásadní smlouvy

  13:55aktualizováno  13:55
Co měla být největší výhra Britů po brexitu, může být jejich největší past. Pokud se totiž Británii nepodaří s Evropskou unií vyjednat novou podobu budoucí spolupráce, ocitne se v právním vzduchoprázdnu. Koncem března totiž naráz přestanou platit stovky mezinárodních smluv a dohod, které jsou pro Británii zásadní.

Protestní pochod odpůrců vystoupení Velké Británie z EU (2. července 2016) | foto: Reuters

Už příští rok v březnu přestanou platit dohody a smlouvy, které během posledních desetiletí vyjednala Evropská unie a které se vztahují také k fungování britského státu. Ty se týkají všeho od leteckého spojení přes Atlantik, oprav jaderných elektráren až po dovoz léků a potravin.

Fotogalerie

Británie sice může zkusit oprášit své původní dohody před rokem 1973, kdy se stala členem EHS, předchůdce Evropské unie, ale mnohé z nich budou zastaralé. Další rovnou neexistující.

Čas se přitom rychle krátí. K dokončení finální odchodové dohody Británie z EU zbývají nanejvýš už jen tři měsíce. Přesto je tato smlouva zatím stále v nedohlednu.

I pokud by se ji přece jen podařilo ještě narychlo připravit, není zaručeno, že projde schvalováním v britském parlamentu.

Britská vláda soustavně potvrzuje, že má v úmyslu odejít z EU ke dni 29. března 2019, tedy ve chvíli, kdy vyprší dvouletá lhůta po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Právě v tento den v roce 2017 britský velvyslanec při EU Tim Barrow osobně předal britský rezignační dopis do rukou předsedy Evropské komise Donalda Tuska.

Jednání mezi Británií a EU postupují pomalu a v současnosti není pravděpodobné, že bude vůle vše ještě více natahovat a lhůtu pro přípravu finální dohody prodloužit.

Krásné nové dohody

„Jednou z výhod vystoupení Británie z EU je, že budeme moci navazovat obchodní dohody se státy po celém světě, lepší, než má v současné době EU,“ řekl politický náměstek na britském ministerstvu pro věci odchodu z EU Martin Callanan v rozhovoru pro MF DNES letos v červenci.

To ale nebude žádný jednoduchý úkol. Podle analýzy listu Financial Times budou Britové muset znovu vyjednat nejméně 759 dohod se 168 státy, jen aby Británie zůstala alespoň v pozici, v níž je nyní.

Platby kartou zdraží, ekofarmy zapláčou. Londýn očekává tvrdý brexit

Za poslední desetiletí Evropská unie jako celek domluvila smlouvy popsané na statisících stran, které se zabývají v podstatě všemi aspekty fungování státu. Od pravidel pro letecké spojení mezi Evropou a USA přes rybolov ve vodách u pobřeží Jižní Ameriky až po zemědělskou obchodní výměnu s Islandem.

Tyto dohody navíc Británie bude vyjednávat pod časovým tlakem. Přinejmenším některé státy také budou chtít využít situace a v nových smlouvách získat výhody, které nyní nemají. Nemusí se jim to sice podařit, ale už jenom to, že to zkusí, bude pro Británii znamenat další časové zdržení a nutnost vynaložit vyšší úsilí k tomu, aby nová dohoda byla podepsána.

Například Rusové se nijak netají tím, že z dočasně oslabené Británie zkusí vytěžit co nejvíc. „Ruská diplomacie je známá svými tvrdými vyjednavači. Také jsme na to patřičně hrdí,“ řekl jeden z ruských diplomatů na dotaz, zda se Británii pokusí využít. Po nedávné aféře dvojích otrav bojovým jedem novičok, z nichž britská vláda viní právě Rusko, navíc na ruské straně nebude velká vůle dělat ústupky a kompromisy.

Jako nový stát

„Nejbližší přirovnání, které pro situaci Británie po tvrdém brexitu můžeme použít, je vznik nového státu. Je to jako začínat téměř od nuly,“ říká bývalý právník britské vlády Andrew Hood, který nyní působí v soukromé advokátní firmě.

Z více než sedmi stovek smluv se téměř tři sta týká bilaterálních obchodních dohod, další dvě stovky upravují mezinárodní spolupráci v oblastech, jako je sdílení citlivých dat nebo antimonopolní pravidla.

Jen čistě po praktické stránce bude každá dohoda představovat četné a opakované zahraniční cesty po celém světě.

Každá smlouva se bude muset otevřít a prostudovat. Právníci britské vlády pak začnou navazovat kontakty se svými protějšky v každé konkrétní zemi, domlouvat schůzky, opakovaně na ně cestovat, postupovat ve vyjednávání a úspěšně je ukončovat.

Mayová mluvila s Babišem o brexitu. Kurz chce najít řešení do října

„Mluvíme o obrovském počtu komplexních dokumentů,“ říká někdejší britský vyslanec při EU David Hannay. „Množství práce, které by je všechny nahradilo, je nepředstavitelné.“

Británie i EU se už začaly připravovat na možnost, že nastane takzvaný tvrdý brexit, tedy že Británie odejde bez dohody, která bude upravovat její budoucí vztah vůči EU.

Brusel už vydal sérii 68 dokumentů, které popisují následný stav v řadě oblastí včetně bezpečnosti, energetiky nebo obchodu. Podobné „návody“ Británie začala zveřejňovat minulý týden, poslední z celkem asi osmdesáti má být venku do konce září. V nich už Británie počítá s tím, že bude i nadále sdílet některá pravidla EU.

Jak brexit proběhne, je čistě vaše věc, otočil Trump po schůzce s Mayovou


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Najdete na iDNES.cz