„Tyto otázky důkladně prozkoumáme a ujistíme se, že budeme mít dostatečné zásoby jídla,“ prohlásil v úterý v parlamentu nový ministr pro odchod z EU Dominic Raab. Odmítl to však nazvat vytvářením zásob. „Představa, že dovážíme potraviny pouze z jednoho kontinentu, není na místě,“ vysvětloval poslancům.
Vytváření zásob však o den později velice opatrně přiznala premiérka Theresa Mayová. „Lidé by se rozhodně neměli znepokojovat přípravami, které provádíme, naopak by měli načerpat klid a jistotu z toho, že vláda vyjednává a pracuje na dobré dohodě,“ prohlásila Mayová v rozhovoru pro Channel 5.
„Věřím, že jí můžeme dosáhnout, ale musíme říci - protože výsledek zatím neznáme - že bychom se měli připravit na všechny možnosti,“ chlácholila Brity premiérka s tím, že nejde jen o vytváření zásob, ale o zajištění nezbytného chodu země po odchodu z EU.
List The Guardian v souvislosti s otázkou potravin připomíná, že Británie vyprodukuje pouze polovinu toho, co sní. A například 40 procent ovoce a zeleniny dováží z Evropské unie.
Britští obchodníci už počátkem července varovali, že důsledkem obnovených kontrol mohou být hromady jídla hnijícího v přístavech. A konec volného pohybu pracovních sil by mohl výrazně obvlivnit brtiskou zemědělskou produkci.
Odborníci na stravování zase upozorňují, že pokud by potraviny z EU mělo v britských obchodech nahradit prefabrikované jídlo z USA, které je plné cukru a chemie, odrazilo by se to na zdraví Britů.
Proevropský The Guardian proto píše, že spekulace o vytváření zásob sice mohou znít poněkud hystericky, ale nejsou úplně od věci. Čtenářům radí nakoupit dopředu dostatek kvalitních produktů z EU: například olivového oleje, těstovin, rýže, konzervovaných rajčat a luštěnin, koření či sardinek a tuňáka v konzervách.
Obří parkoviště na dálnici, RAF jako distributor jídla
Británie by měla z EU vystoupit na konci března příštího roku. Dohodu s Bruselem chce Londýn uzavřít do letošního října, aby ji stihl ratifikovat parlament. Smlouva však stále není hotová a proto hrozí, že Londýn unii opustí neřízeně (o možných dopadech čtěte zde: Stojící kamiony a letadla, vypovídání lidí. Evropa vyhlíží tvrdý brexit)
Tuto možnost kvůli hlubokým rozporům v Konzervativní straně jako čím dál pravděpodobnější vidí nejen Brusel, ale i některé firmy. Z vedení britské pobočky Amazonu tento týden přišlo varování, že Británii v případě tvrdého brexitu hrozí občanské nepokoje.
Vláda proto postupně odhaluje nouzové plány pro případ neřízené rozluky s EU. V příštích týdnech zveřejní 70 krizových opatření a rad pro firmy a domácnosti, jak se na neřízený odchod připravit. Už v úterý ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že vláda chystá zásoby léků (především těch s krátkou expirační dobou) a zdravotnických potřeb.
Na ministerstvu dopravy se objevil nápad, že na dálnici M26 v hrabství Kent vznikne obří parkoviště pro kamiony - pokud se totiž v Doveru opět zavedou celní kontroly, očekávají se nekonečné kolony. Spekuluje se o zapojení armády a RAF, která by se údajně mohla podílet na distribuci potravin.
Raab přiznává, že divoký odchod z EU sebou nese jistá krátkodobá rizika, černé scénáře však odmítá. „Nehodlám se vyžívat v pesimismu, pokud jde o stav této země. Do těchto jednání jdeme s ekonomickým sebevědomím a politickými ambicemi. Nedovolím, abychom se ve strachu z vlastního stínu nechali zahnat do kouta,“ prohlásil ministr pro brexit.