Johnson jde do konfliktu s EU, píší média a spekulují o předčasných volbách

  10:46aktualizováno  15:24
Spekulace o předčasných parlamentních volbách a blížícím se konfliktu mezi Londýnem a Bruselem plní britská média poté, co nový britský premiér ve čtvrtek zopakoval požadavek na odstranění takzvané irské pojistky z dohody o brexitu. Evropská komise tento plán označila za nepřijatelný, což vyvolává nové obavy z odchodu Velké Británie z EU bez dohody.

Britský premiér Boris Johnson během svého prvního vystoupení ve funkci v parlamentu (25. 7. 2019). | foto: Reuters

„Johnson zvyšuje tlak na Evropu,“ hlásí na titulní straně deník The Daily Telegraph. Podle dalšího nový britský premiér po ohlášení svých hlavních linií ohledně brexitu směřuje ke střetu s Bruselem, podle bulvárního Daily Mail pak mezi „Borisem a Bruselem“ vypukla válka.

Fotogalerie

„Místo toho, aby zmírnil svou rétoriku před novými rozhovory s Bruselem, Johnson vystupňoval varování, že Británie by 31. října (z Evropské unie) odešla i bez dohody, a slíbil ‚raketově nakopnout‘ přípravy na nespořádaný odchod,“ shrnuje čtvrteční Johnsonův projev v britském parlamentu deník Financial Times (FT). 

List připomíná reakci unijního brexitového vyjednávače Michela Barniera, který ve sdělení adresovaném diplomatům „sedmadvacítky“ varoval před zvýšenou pravděpodobností brexitu bez dohody.

O té hovoří i americká agentura Bloomberg. „Pokud ani jedna strana neustoupí, Británie bude směřovat k vypadnutí z EU v termínu pro odchod na konci října bez jakékoli dohody zaručující hladký přeshraniční obchod a pořádek na trzích. To by mohlo vyvolat prostoje v přístavech, nedostatek klíčových produktů včetně léčiv, potíže s transakcemi všeho druhu a recesi,“ uvádí ve svém článku.

Podle Bloombergu začíná být po Johnsonově nástupu do premiérské funkce jasné, že jeho prvotním plánem je uzavřít novou brexitovou dohodu a následně vyvolat předčasné volby. Na ty ale může dojít i před odchodem z EU, pakliže snaha vyjednat změny v „rozvodové“ smlouvě selže a patovou situaci v britském parlamentu se nepodaří prolomit.

S těmito dvěma scénáři pracuje ve své analýze i FT, přičemž realizaci Johnsonova „plánu A“ nevidí jako příliš pravděpodobnou. Někteří komentátoři se pak domnívají, že předčasné volby konané už na podzim jsou skutečným cílem nového premiéra. 

Johnson: Irská pojistka musí z brexitové dohody pryč. EU žádné změny nechce

„Johnsonovy čtvrteční kroky se zdály být výhradně o nastavení laťky tak vysoko, aby nová vyjednávání selhala, pak doufat, že parlament zablokuje brexit bez dohody. Ideální podmínky pro brexitové parlamentní volby v září nebo v říjnu. Kampaň už začala,“ píše například šéf politického zpravodajství bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn. 

Spekulace o předčasných volbách podle deníku The Times jen přiživí skutečnost, že nový předseda vlády zahajuje turné po různých koutech Spojeného království. O víkendu a v následujícím týdnu má vystoupit v Birminghamu, na severozápadě Anglie či ve skotském Glasgow.

Podle britských médií už také vládní Konzervativní strana začala testovat sdělení pro předvolební kampaň, když na sociálních sítích tento týden vypustila stovky různých reklam. Televize Sky News uvedla, že ve středu měli konzervativci na facebooku a instagramu přes 500 aktivních reklam, ve čtvrtek pak 280.

Jak ale informoval deník The Guardian, nezahálí ani labouristé. Aktivisté napojení na hlavní opoziční stranu údajně dostali informaci, že mají být připraveni na předčasné volby, a lídr Jeremy Corbyn na protestu proti novému předsedovi vlády oznámil pětici předvolebních slibů. Volby konané před vystoupením Británie z EU by ale kvůli jejich nejasné brexitové pozici zřejmě pro labouristy nebyly ideálním scénářem.

Podle irského ministra Johnsonovy řeči „rozhodně nepomohly“

Výroky nového britského premiéra podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho „rozhodně nepomohly“ brexitovému procesu a nemohou být základem pro dohodu mezi Londýnem a zbytkem Evropské unie. Irský šéf diplomacie se takto vyjádřil po pátečním setkání s novým britským ministrem pro Severní Irsko. Dodal, že čtvrtek byl pro vyjednávání o brexitu velmi špatný den.

„Zdá se, že (Johnson) učinil úmyslné rozhodnutí nasměrovat Británii na kolizní kurz s Evropskou unií a s Irskem ohledně brexitových vyjednávání,“ citovala z Coveneyho komentáře agentura Reuters.

Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako pojistka by Británii udržel v bezcelní zóně EU i po brexitu, na Severní Irsko by se podle něj dále vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu. Začal by platit po přechodném období, které je rovněž součástí „rozvodové“ dohody, a to v případě, že by se v rámci dalších vyjednávání nepodařilo zajistit zachování „neviditelné“ hranice. 

Podle Johnsona lze otázku režimu na irské hranici vyjasnit až po vystoupení z unie. Představitelé EU ale varují, že i v případě brexitu bez dohody by bylo přijetí pojistky podmínkou pro zahájení rozhovorů o novém partnerství mezi Británií a evropským blokem.

Irská pojistka musí z brexitové dohody pryč, řekl premiér Johnson:

Merkelová pozvala Johnsona do Berlína, ten pozvání přijal

Německá kancléřka Angela Merkelová v telefonického rozhovoru pogratulovala britskému premiérovi Borisi Johnsonovi ke jmenování a pozvala ho na návštěvu Berlína, což Johnson přijal. Na twitteru o tom informovala mluvčí Merkelové Ulrike Demmerová.

„Pogratulovala mu k novému úřadu a popřála mnoho úspěchů s těžkou odpovědností, která před ním stojí,“ uvedla Demmerová o kancléřčině rozhovoru s Johnsonem. „Hlavním tématem byl odchod Británie z Evropské unie a prohlubování vzájemných vztahů,“ řekla.

Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth mezitím v rozhovoru s televizí ZDF vyzval Johnsona, aby se kvůli brexitu uklidnil. „Můj vzkaz novému premiérovi je jasný. Borisi, volební kampaň skončila. Uklidni se. Měli bychom být k sobě féroví,“ řekl. Dodal, že nové provokace ničemu nepomohou a že od šéfa spřátelené země, která je zatím součástí unie, je naopak očekáván dialog,“ dodal.

Do jednání se zapojí i francouzský prezident Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v nejbližších týdnech s Johnsonem setká, aby s ním britský odchod z EU projednal. Podle agentury Reuters to uvedla francouzská státní tajemnice pro EU Amélie de Montchalinová. Francie podle ní chce s Johnsonem spolupracovat, přepracování stávající brexitové dohody je ale vyloučené.

„Co je stále třeba dojednat, jsou budoucí vztahy,“ řekla de Montchalinová. „Musíme vytvořit pracovní vztah a neuchylovat se ke hrám, gestům a provokacím,“ dodala. Schůzka Macrona s Johnsonem se podle ní uskuteční ve Francii, ohledně jejího načasování státní tajemnice konkrétnější nebyla. Agentury Reuters a AFP kromě toho informovaly, že francouzský prezident s britským předsedou vlády ve čtvrtek večer hovořil po telefonu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz