Johnson: Irská pojistka musí z brexitové dohody pryč. EU žádné změny nechce

  14:59aktualizováno  19:28
Jen úplné vyškrtnutí tzv. irské pojistky by umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie. Při svém prvním vystoupení v dolní komoře britského parlamentu to prohlásil nový premiér Boris Johnson. Předpokládáme, že Británie z EU odejde na konci října spořádaně a podle dohody, jejíž text už je dojednán a znovu se otevírat nebude, řekla v reakci mluvčí Evropské komise.

Johnson v parlamentu řekl, že časový limit platnosti irské pojistky nestačí. Ve svém projevu zároveň slíbil občanům Evropské unie, že i po případném brexitu bez dohody budou moci žít a pracovat v Británii. Za misi své vlády označil cíl učinit z Británie „nejlepší místo na Zemi“.

„Musí být jasně pochopeno, že cesta k (brexitové) dohodě vede skrze zrušení (irské) pojistky,“ prohlásil Johnson. Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka se stal hlavní překážkou pro ratifikaci „rozvodové“ dohody v britském parlamentu. 

Fotogalerie

Cílem mechanismu je zaručit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, část britských politiků se ale obává, že výsledkem bude trvalé připoutání jejich země ke strukturám EU. 

Johnson vyloučil, že by pro jeho vládu bylo přijatelné zmírnění pojistky dojednáním časového limitu její platnost. Evropská unie přitom tento ústupek v minulosti odmítla a dlouhodobě dává najevo, že bez opatření zabraňujícího obnově kontrol na irské hranici se brexitová dohoda nemůže obejít.

„Doufám, že (zbytek EU) přehodnotí svůj odmítavý postoj ke změnám v dohodě o vystoupení. Pokud tak neučiní, budeme samozřejmě muset odejít bez dohody,“ dodal Johnson. O brexitu je prý připraven s představiteli unie jednat „kdykoli a kdekoli“.

Opoziční vůdce Jeremy Corbyn ve své reakci vyjádřil „hluboké znepokojení“ nad údajnou absencí brexitového plánu ze strany nového premiéra. Připomněl, že Johnson byl součástí vlády, která se na irské pojistce se zbytkem EU dohodla, a také to, že brexitovou dohodu, kterou nyní označuje za nepřijatelnou, Johnson při třetím hlasování na konci března podpořil.

Šéf labouristů dodal, že jeho strana bude proti brexitové dohodě, která nebude chránit pracovní místa, práva zaměstnanců nebo životní prostředí. „Pokud bude mít (Johnson) sebevědomí na to, aby toto rozhodnutí přenechal lidem, povedeme za takových okolností kampaň za setrvání (v EU),“ uvedl.

Na slova nového britského předsedy vlády už zareagoval i jeho irský protějšek Leo Varadkar. K Johnsonovu výroku o zrušení irské pojistky podle agentury Reuters řekl, že se těší na to, až s ním záležitost probere.

EU: žádné změny v dojednané dohodě nechceme

Evropská komise pracuje s předpokladem, že Británie opustí Evropskou unii na konci října spořádaně a podle podmínek dohody o vystoupení, jejíž text už byl dojednán a o kterém se znovu vyjednávat nebude. V reakci na slova nového britského premiéra Borise Johnsona, že s EU dojedná „novou a lepší dohodu“, to řekla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová. 

Zopakovala ale, že unie je připravena na změny textu politické deklarace definující, jak si Londýn a EU přejí uspořádat své vzájemné vztahy do budoucna.

Pozice unijní strany se podle mluvčí nemění ani v otázce takzvané irské pojistky z „rozvodové smlouvy“, kterou Johnson ve středu jednoznačně odmítl jako nedemokratickou hned ve svém prvním veřejném vystoupení ve funkci před premiérským sídlem na Downing Street číslo 10. „Očekáváme, že Spojené království dostojí svému závazku vyhnout se standardní hranici a zároveň zajistit udržení Irska na (unijním) vnitřním trhu,“ poznamenala.

Připomněla také, že ačkoli EU si případný britský odchod bez dohody nepřeje, připravuje se na takovou situaci už řadu měsíců. Očekávaný negativní dopad podobného vývoje by byl podle ní proporčně větší pro Británii než pro ostatních 27 zemí Evropské unie. Mluvčí uvedla, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by měl s Johnsonem hovořit „velmi brzy“, přesný termín pravděpodobného telefonátu však podle ní ještě nebyl potvrzen.

Měsíce domlouvaná dohoda o vystoupení upravující okolnosti samotného brexitu, kterou se bývalé premiérce Therese Mayové opakovaně nepodařilo prosadit v britském parlamentu, se kromě řešení situace na irsko-severoirské hranici týká zachování práv unijních občanů v Británii a Britů v EU či ustavení následného přechodného období. 

To by trvalo do konce stávajícího víceletého finančního rámce a Britové by podle dohody také měli dál do poklady EU přispívat tak jak slíbili, aby na brexit nedoplatily ostatní unijní země. Johnson už ale naznačil, že by Londýn mohl své příspěvky pozastavit, dokud změny v dohodě nevyjedná.

„Nehodlám komentovat každý řádek jeho projevů... Dokud je Británie členskou zemí, má všechna práva i povinnosti, a to včetně placení účtů,“ podotkla Andreevová s tím, že pro případ brexitu bez dohody má EU připravený postup.

Johnsonovi volal i šéf Evropské komise Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v telefonátu Johnsonovi zopakoval, že brexitová dohoda, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, je nejlepší a jediná možná. Na twitteru to uvedla mluvčí komise Andreevová. Juncker podle ní rovněž Johnsonovi sdělil, že Brusel prozkoumá všechny případné britské návrhy, pokud budou v souladu s dohodou o rozluce.

Oba politici si podle ní vyměnili telefonní čísla a slíbili si, že zůstanou v kontaktu.

Juncker podle Andreevové také připomněl, že Evropská unie je připravena na změny textu doprovodné politické deklarace definující, jak si Londýn a EU přejí uspořádat své vzájemné vztahy do budoucna.

Rovněž hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v dopise zástupcům 27 členských států podle BBC napsal, že Johnsonův požadavek na změnu brexitové dohody je nepřijatelný. Johnsonův parlamentní projev označil za „poměrně bojovný“. Evropská unie se podle něj musí připravit na brexit bez dohody, ačkoli to není scénář, který si přeje.

Barnier zmínil také „mnoho silných reakcí“ na Johnsonův proslov a dodal, že unie „musí za těchto okolností pečlivě sledovat další politické a ekonomické reakce a vývoj ve Spojeném království“. Komentátor britského deníku The Guardian považuje Barnierova slova za znamení toho, že v unii roste přesvědčení o tom, že Británie míří k předčasným volbám.

Co se zatím stalo po nástupu Johnsona

Johnson po středečním nástupu do Downing Street 10 velmi rychle obměnil složení vlády. Média jeho kroky označovala za revoluci, brutální čistku či dokonce masakr. Celkem 17 členů kabinetu v rámci rekonstrukce odešlo nebo bylo vyměněno, přičemž do čela ministerstva vnitra či zahraničí nastoupili zapřisáhlí příznivci odchodu z EU. Jedním z hlavních Johnsonových poradců se pak stal Dominic Cummings, tedy strůjce úspěšné kampaně před referendem o členství Británie v unii.

Ke jmenování do čela vlády už Johnsonovi pogratuloval také český prezident Miloš Zeman, který nového předsedu vlády označil za vzdělaného a charismatického státníka. „Jsem přesvědčen, že Velká Británie, která dnes stojí před náročným úkolem, potřebuje ve svém čele silnou osobnost, která se nebojí vést. Proto mě nesmírně těší, že jste byl premiérem jmenován právě Vy,“ napsal Zeman v telegramu.

Podle řady komentátorů Johnson při svém prvním vystoupení v Dolní sněmovně v roli premiéra obstál, to však nic nemění na Parlamentní matematice, která mu bude komplikovat vládnutí stejně jako tomu bylo u jeho předchůdkyně Theresy Mayové. 

Hlasovací většina konzervativců a jejich partnerů ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) aktuálně činí pouze čtyři křesla. Za týden by se mohla ztenčit na tři po doplňovacích volbách ve Walesu, které podle průzkumů přinesou další křeslo opozičním Liberálním demokratům. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

S medvědem či růžovými míči. Selfie studio inspiruje lidi na Instagramu

Pózování pro sociální média.

Fotografická studia pomalu zanikají, nahradit je ale mohou selfie studia. Pózování v místnosti plné růžových míčů nebo...

Greta velvyslankyní svědomí. Aktivistka má ocenění od Amnesty International

Švédská aktivistka Greta Thunbergová získala ve Washingtonu ocenění mezinárodní...

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí na Univerzitě George Washingtona převzala za své aktivity na...

Útok na Saúdy s českou stopou. Znamená úspěch dronů konec stíhaček?

Kouř ze zasaženého ropného zařízení v saúdskoarabském Abkajku (14. září 2019)

Před pár lety by nikdo nevěřil, že létající hračičky zapálí půlku saúdské ropy. Možná to byl útok, který jednou bude...

Najdete na iDNES.cz