Johnson vystřídal Mayovou. Brexit bude v říjnu a s novou dohodou, prohlásil

  12:04aktualizováno  18:44
Žádná ‚jestli‘ nebo ‚ale‘. Velká Británie v určeném termínu odejde z Evropské unie. A s dohodou. Ve svém prvním premiérském projevu to ve středu slíbil nástupce Theresy Mayové Boris Johnson. Funkce se ujal poté, co královna Alžběta II. přijala demisi Mayové a následně někdejšího ministra zahraničí pověřila sestavením nové vlády.

Po úterním zvolení předsedou konzervativců se Johnson stal nástupcem Mayové i v premiérském úřadu. Stal se jeho 77. držitelem. 

Fotogalerie

Ve svém prvním premiérském projevu přislíbil, že se vláda zaměří i na bezpečnost, zdravotnictví a školství. Zdůraznil, že chce být premiérem všech, že chce zemi pozvednout a sjednotit.

Zároveň znovu zdůraznil, že země k 31. říjnu odejde z Evropské unie. „Žádná ‚jestli‘ nebo ‚ale‘,“ poznamenal.

Věří, že v nadcházejících 99 dnech se podaří dojednat novou dohodu. Možnost, že se to nepodaří, označil za „vzdálenou“. Ale připravit se na ni musí, dodal.

Podle britského deníku The Guardian premiér také řekl, že v první řadě chce poděkovat lidem z ostatních zemí EU, kteří v Británii pracují. „Za mé vlády budou mít absolutní právo tady zůstat,“ zdůraznil Johnson.

„Je čas vypustit pracovní sílu celého Spojeného království - té ‚úžasné čtyřky‘. Velká Británie je víc než jen suma zemí, milují ji po celém světě,“ řekl premiér s tím, že britská vlajka symbolizuje společné hodnoty včetně rovnosti a demokracie.

Rezignace ministrů

Jako první ve středu rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. Po Johnsonově jmenování premiérem ohlásili odchod ministryně obrany Penny Mordauntová, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox, obchodu a energetiky Greg Clark, dopravy Chris Grayling a školství Damian Hinds.

Nejistá je budoucnost také ministra zahraničí Jeremyho Hunta, který podle médií chce v úřadu zůstat, ale Johnson ho plánuje nahradit exministrem pro brexit Dominicem Raabem. Spekuluje se také, že ministrem financí se po Hammondovi stane současný ministr vnitra Sajid Javid.

Jasno je podle Reuters o hlavním premiérově poradci, za kterého si Johnson vybral Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

„Proto vláda musí dovést brexit do konce. Lidé pro něj volili a jejich rozhodnutí se musí respektovat,“ míní Johnson. Prohlásil také, že převezme osobní zodpovědnost za změnu, kterou chce udělat. Iry pak ujistil, že společně dosáhnou dohody a i bez „nedemokratické“ pojistky.

Pokud nastane tvrdý brexit, Británie „dostane svých 39 miliard liber“. „Ano, budou potíže. Ale to, co nám způsobuje problémy, nejsou učiněná rozhodnutí, ale odmítání nějaká učinit,“ vzkázal podnikatelům, kteří se odchodu bez dohody obávají.

Britové by podle Johnsona měli vyhlížet příležitosti, které se před nimi otevírají. „Budeme moci obchodovat s celým světem,“ dodal. Promluvil také o ochraně zvířat či změnách daní. 

Kritici se podle něj mýlí, pokud si myslí, že to opět dopadne špatně. „Práce začíná teď,“ podotkl.

Mayová končí ve vysoké politice, protože britští poslanci třikrát shodili dohodu o rozvodu s EU, o níž dva roky vyjednávala s Bruselem. Brexit byl kvůli tomu odložen z původně stanoveného 29. března na 31. říjen. 

Mayová ve 13 hodin středoevropského času zahájila svoje poslední interpelace v parlamentu. Při nich vyjmenovala, co považuje za své úspěchy - zlepšení škol, vyšší zaměstnanost a více lidí s vlastnickým bydlením. 

Komediální a občas hrubý projev maskuje absenci vize, líčí Johnsona lingvisté

Část poslanců ocenila její výsledky v boji s moderním otroctvím, v péči o duševní zdraví a v prosazování větší účasti žen v politice. 

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn přiznal Mayové „respekt pro veřejnou službu“. Podle BBC ale kritizoval její dědictví v oblasti ekonomiky, brexitu a bezdomovectví. 

Po interpelacích se Mayová ještě vrátila do sídla ministerských předsedů na Downing Street 10, aby se tam rozloučila s jeho zaměstnanci. Poté se vydala do Buckinghamského paláce podat demisi do rukou královny Alžběty II. Po Mayové odjel k panovnici Johnson, kterého královna pověřila sestavením vlády. 

Kvůli Johnsonovi rezignovali tři ministři

Nový premiér teď začne vybírat členy svého kabinetu. Klíčovou otázkou podle médií je, kdo se stane Johnsonovým představitelem v Dolní sněmovně, jehož úkolem bude udržet disciplínu v řadách nejednotných konzervativních poslanců.

Rozdělený parlament podniká kroky proti brexitu bez dohody, což je možnost, kterou Johnson nevylučuje. Británie podle něj opustí EU 31. října „stůj co stůj“, tedy s dohodou, nebo bez ní.

Johnsona čeká rekonstrukce vlády, neboť už rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. Ve funkci naopak zatím zůstává šéf diplomacie Jeremy Hunt, který byl Johnsonovým sokem ve finálovém souboji o vedení konzervativců a tedy i o premiérský úřad.

Nařídí Johnson jadernou odvetu?

Už několik minut po příchodu do Downing Street bude muset Johnson učinit první důležitý krok. A to rozhodnout, co mají v případě nukleárního konfliktu dělat velitelé čtyř britských ponorek vybavených jadernými střelami. 

Ženský křik a padající nábytek. U Borise Johnsona byla kvůli hádce policie

Johnsonovy pokyny budou po celou dobu jeho úřadování uchovány v zabezpečené schránce v kontrolní místnosti každého z plavidel, napsal server televize Sky News. 

Podle něj má premiér čtyři možnosti: nařídit odvetu, žádnou akci, podřídit ponorky spojeneckému (americkému nebo australskému) velení, nebo dát pokyn kapitánovi, aby se řídil vlastním rozumem. 

Totožné, ručně psané dopisy mají být použity v případě, že by premiér nebo jeho zástupce zahynuli při jaderném útoku. Službu má vždy jeden z velitelů ponorek. Jakmile do Downing Street přijde jiný předseda vlády, dopisy jsou bez otevření zničeny. Co v nich bylo, se tedy nikdo nedozví. 

„Vrchní myšilov“ zůstane i za Johnsona

Zatímco vládu čeká mnoho personálních změn, post „vrchního myšilova“ v sídle premiérů bude i nadále zastávat populární kocour Larry. „Neplánujeme Larryho přesunout z jeho role vrchního myšilova,“ citoval server Politico nejmenovaný zdroj z okolí Johnsona. 

Kocour Larry sedí před sídlem britských premiérů v Downing Street v Londýně...

Kocour Larry sedí před sídlem britských premiérů v Downing Street v Londýně (25. 7. 2019).

Larry v Downing Street baví novináře i politiky už více než osm let, z londýnského útulku ho tam v roce 2011 přivedl tehdejší premiér David Cameron. Neoficiální twitterový účet Larryho glosující britskou politiku už nasbíral skoro 300 000 sledujících.

Nejstarší dochovaná zmínka o funkci vrchního myšilova pochází z roku 1929, kdy pracovníci úřadu vlády žádali o jednu penci denně na jídlo pro kocoura Petera. I dnes se o čtyřnohého obyvatele sídla předsedy vlády starají úředníci, přičemž na jeho jídlo se skládají z vlastního, uvedl bulvární list Daily Mirror. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Soumrak e-cigaret? USA kvůli plicnímu onemocnění plánují zákaz příchutí

USA plánují  zakázat prodej elektronických cigaret s příchutí po celých USA....

Spojené státy zachvátila panika kvůli elektronickým cigaretám s příchutěmi. Je to reakce na stovky případů neznámého...

V Mnichově začal festival Oktoberfest, pivo je opět o něco dražší

Zahájení 186. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. (21. září 2019)

V sobotu v poledne začal v německém Mnichově již 186. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Každoročně ho navštíví...

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Najdete na iDNES.cz