Britská kapitulace. Odstranit irskou pojistku z brexitové dohody nedokázali

  11:24aktualizováno  12:00
Britové ustoupili od dalšího úsilí vyjednat změnu v dohodě o brexitu, která se týká irské pojistky tolik kritizované radikálními konzervativci. Britský deník The Daily Telegraph v neděli informoval, že vládní vyjednávač Geoffrey Cox přestal vyjednávat o jejím časovém omezení nebo o možností jejího jednostranného ukončení.

Odpůrkyně brexitu před britským parlamentem (26.2.2019) | foto: Reuters

Nakonec ho přece jen zmohl vytrvalý odpor Evropské unie. Odklad brexitu, který se má podle plánu uskutečnit 29. března, je tak ještě pravděpodobnější. Pokud tedy skalní konzervativci nezmění svůj názor a nakonec dohodu vyjednanou premiérkou Theresou Mayovou přece jen v příštím hlasováním naplánovaném na 12. března podpoří.

Fotogalerie

Skupina poslanců z Konzervativní strany a ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), kteří prosazují důsledný odchod z evropského bloku, sice v neděli naznačila ochotu svůj odmítavý postoj k dohodě změnit. Ale v zásadě požadovala, aby existoval právně závazný mechanismus, který by umožnil Británii ukončit irskou pojistku.

Cox se nyní má pokusit s unií dohodnout „arbitrážní mechanismus“, který by umožnil Británii nebo Bruselu učinit oficiální oznámení, že pojistka by měla skončit. Nezávislý arbitrážní panel mimo jurisdikci Soudního dvora EU ale podle listu unie odmítá. Dá se tudíž předpokládat, že dohoda se tedy měnit opravdu nebude.

Záložní řešení, které pojistka představuje a které má zabránit přísnému režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu, je hlavním sporným bodem dohody uzavřené loni mezi Británií a evropskou sedmadvacítkou. Britský parlament dokument ale dosud neschválil.

Trojí hlasování směřující k odkladu brexitu

Pokud dohodu poslanci nepodpoří ani 12. března, následovat bude hlasování o tom, zda má Británie opustit EU bez dohody. Dá se předpokládat, že umírnění konzervativci a opoziční labouristé to spojenými silami také odmítnou. Pak se bude hlasovat o odkladu brexitu, patrně do voleb do Evropského parlamentu. Ten stejná skupina zákonodárců s největší pravděpodobností schválí.

Británie směřuje k odkladu brexitu. Mayová nechá rozhodnout parlament

S odkladem musí ovšem souhlasit i Evropská unie. Kladně se k němu staví šéf unijních summitů Donald Tusk i irská vláda, která má v otázce hlavní slovo. Souhlasit ovšem musejí všechny státy EU, tedy i například Francie, která se naopak k odkladu brexitu staví odmítavě. Její ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová nedavno řekla, že neřízený brexit je lepší než špatná dohoda.

Irská pojistka by začala platit tehdy, pokud by během případného přechodného období po brexitu nebyla uzavřena obecná dohoda o budoucích vztazích, která by rovněž zajistila zachování volného režimu na irské hranici. Při uplatnění pojistky by Británie zůstala v bezcelní zóně s EU a Severní Irsko by navíc podléhalo některým pravidlům jednotného unijního trhu.

Francie už nevyjednává. Neřízený brexit je lepší než špatná dohoda, vzkázala

Brexitová dohoda o opatření hovoří jako o dočasném, avšak dále tento aspekt nerozvádí. Část britských poslanců se proto obává, že by Británie skrze něj mohla na dlouhou dobu zůstat „uvězněna“ v unijních strukturách.

Mayová na konci ledna kvůli výhradám dolní komory parlamentu ohlásila snahu vyjednat změny v podobě pojistky, EU však návrat k rozhovorům o znění „rozvodové“ dohody kategoricky odmítl. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v sobotním vydání německého deníku Die Welt uvedl, že EU je připravena Británii poskytnout další záruky o tom, že irská pojistka v brexitové dohodě je zamýšlena pouze jako dočasné opatření.

Šlo by ale o jen o právně nezávazný doprovodný text, s nímž doposud skalní konzervativci nesouhlasili.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

Pole se náhle propadlo, objevil se kráter. V Německu vybuchla bomba z války

Kráter způsobila bomba z druhé světové války. (24. června 2019)

Uprostřed pole ve středním Německu se o víkendu v noci zničehonic objevil kráter. Předcházel mu hromový výbuch, který...

Evropa couvla. Vrátila Rusku hlasovací práva, která mu sebrala kvůli Krymu

Sídlo Rady Evropy ve štrasburském Palace of Europe

Rada Evropy schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz