Francie už nevyjednává. Neřízený brexit je lepší než špatná dohoda, vzkázala

  12:29aktualizováno  12:29
Britové a většina médií nezaregistrovali v neděli zatím nejostřeji formulované vyjádření k brexitu, jaké z Evropské unie dosud zaznělo. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová oznámila, že než znovu vyjednávat o podmínkách britského odchodu z EU, pak raději ať dojde na živelný brexit.

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová v pořadu RTL (3.02.2019) | foto: Profimedia.cz

Loiseauová si dokonce vypůjčila výrok britské premiérky Theresy Mayové, který zazněl už před mnoha měsíci, ale pak se už přestal opakovat. Brexit bez dohody bude lepší než špatná dohoda, naznačila jako ozvěna Loiseauová v nedělní pořadu stanice RTL, ovšem z francouzského, respektive unijního pohledu.

Fotogalerie

„Britové se před dvěma roky rozhodli opustit Evropskou unii. Je to jejich rozhodnutí, litujeme toho, ale respektujeme to,“ řekla Loiseauová s tím, že od té doby se obě strany snaží „zorganizovat“ rozchod.

„Když se rozcházíme v páru nebo mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, jsou dvě možnosti: Rozcházíme se přátelsky nebo se rozcházíme brutálně. Pokud se chceme rozejít přátelsky, je tu dohoda o odchodu, která se vyjednávala 18 měsíců a kterou Britové přijali,“ pokračovala ministryně, která je označována za pravou ruku prezidenta Emmanuela Macrona v evropských otázkách.

„Je na Britech, aby si vybrali, zda tuto dohodu přijmou nebo zda dojde k brutálnímu rozchodu,“ řekla s tím, že není v zájmu Francie a Evropské unie se vzdát takzvané irské pojistky, proti níž je v Británii silný odpor. „Špatná dohoda by způsobila větší škody Evropanům než žádná dohoda,“ zdůraznila.

Britský parlament minulý týden v úterý pověřil Mayovou, aby o dohodě o brexitu jela tento týden do Bruselu znovu jednat. Evropští politici nicméně nad tím projevili nelibost s tím, že současná dojednaná dohoda je nejlepší možná.

Nezodpovědnost EU?

Britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox označil v neděli tento postoj za nezodpovědný. „Opravdu to myslí tak, že by raději nevyjednávali a skončili v situaci bez dohody?“ řekl. „Je v zájmu nás všech, abychom se k dohodě dopracovali a když EU říká, že o tom nechce ani diskutovat, zdá se mi to poměrně nezodpovědné,“ dodal.

KOMENTÁŘ: Britský pokus o sebevraždu. Odpoutání od EU hrozí válkou v Irsku

V nedělním rozhovoru v televizi Sky News také připustil, že datum odchodu Británie z EU by mohlo být odsunuto, pakliže by nezbýval dostatek času pro schválení zákonů zakotvujících podmínky dohodnuté s Bruselem.

Fox je v rámci britské vlády jedním z hlasitějších zastánců odchodu z EU. V létě 2017 přitáhl pozornost médií, když v rozhovoru s BBC předpověděl, že dohoda o volném obchodu Británie s EU by měla být „jednou z nejlehčích v historii lidstva“. V posledních dnech se pak stal terčem posměchu kvůli jinému odvážnému výroku.

Na podzim 2017 vyhlásil, že Británie bez problému vyrobí náhrady za desítky existujících obchodních smluv EU a bude je mít připraveny k podpisu „sekundu po půlnoci“ při vystoupení z unie. Deník Financial Times ale nedávno zjistil, že většina zmiňovaných dokumentů s koncem března připravena nebude.

Celní unie stále na stole

Britský deník The Independent v sobotu napsal, že představitelé britské vlády se začali „vážně zabývat“ možností, že by Británie po odchodu z Evropské unie zůstala na trvalo v bezcelní zóně evropského bloku. Trvalou celní unii s EU požadují opoziční labouristé, Mayová ale takovouto podobu brexitu veřejně odmítá. 

Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

Návrhy ohledně celní unie byly podle informací britských médií hlavním tématem středeční schůzky mezi Mayovou a lídrem labouristů Jeremym Corbynem. Mluvčí labouristické strany po jednání uvedl, že předsedkyně vlády se vážně zajímala o detaily labouristického plánu, Downing Street nicméně o několik minut později vyhlásila, že zájem Mayové neznamená jakýkoli posun v jejím stanovisku.

Podle The Independent se však postup v otázce celní unie s EU připravuje v nejvyšších patrech vlády, která si uvědomuje riziko, že premiérka Mayová by mohla být donucena ke kompromisu s opozicí ve snaze prosadit „rozvodovou“ dohodu s Bruselem.

„Seriózně se pracuje ohledně celní unie. Musíme se nachystat, abychom byli připraveni, pakliže by politická debata nabrala tento směr,“ citoval web The Independentu „dobře postavený“ zdroj ve vládě.

Připomeňte si klíčové body rozchodu Británie s EU:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Najdete na iDNES.cz