Assange se z ambasády vyhnal sám, terorizoval ekvádorské zaměstnance

  15:25aktualizováno  15:25
Ekvádorské velvyslanectví v Londýně vyhostilo zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, protože údajně zveřejnil osobní fotografie prezidenta Lenína Morena. Podle Ekvádorců se Assange, kterého minulý týden zatkla britská policie, navíc choval hrubě k zaměstnancům ambasády a opakovaně jim vyhrožoval zveřejněním tajných informací.

V rozhovoru s listem The Guardian Moreno řekl, že Assange opakovaně porušoval podmínky azylu, který v roce 2012 dostal na ambasádě Ekvádoru v Londýně, protože na představitele různých zemí sbíral kompromitující informace.  

„Nemůžeme dovolit, aby náš dům, dům, který otevřel své dveře, se stal špionážním střediskem,“ uvedl Moreno, podle kterého Ekvádor nepodlehl tlaku jiné země, nýbrž mu došla trpělivost s Assangovým chováním.

Moreno obvinil Assange z opakovaného vměšování do vnitřních záležitostí jiných zemí. V této souvislosti odkázal ekvádorský prezident na činnost portálu WikiLeaks, který zveřejňuje získané tajné a citlivé informace. Podle The New York Times se Assangeovi stalo osudným zveřejnění dat ukradených přímo z Morenova telefonu. 

Na anonymním webu se před měsícem objevily zprávy, které si Moreno vyměňoval se svojí ženou. Obsahovaly fotografie z jejich luxusní dovolené, a také snímek, jak prezident zchudlého Ekvádoru, jehož obyvatele začala vláda nutit do většího utahování opasků, leží na posteli a pojídá humra. 

Pro Morena, který na domácí půdě zrovna sváděl boj o jím navržená úsporná opatření, byl únik fotografií obzvlášť nepříjemný. Obratem z něj obvinil portál WikiLeaks, jehož zakladatel Assange údajně výhrůžkami zveřejněním tajných dat nešetřil ani vůči své ochrance. Přestože server WikiLeaks podíl na krádeži fotek popírá, Ekvádor zrušil jeho zakladateli azyl.

14.dubna 2019 v 21:02, příspěvek archivován: 15.dubna 2019 v 10:22

This is why Julian Assange got the boot from Ecuador's embassy in London. He shared this image of president Moreno living the high life while the rest of the nation is grappling with an economic crisis. #FreeAssange https://t.co/FTvKdK301e

Assange trýznil zaměstnance ambasády

Představitelé Ekvádoru ovšem dávají v médiích jasně najevo, že australský azylant pokoušel jejich trpělivost dlouhodobě. Podle Morena instaloval Assange v budově ambasády rušičky elektronického signálu, zakrýval bezpečnostní kamery, neoprávněně nahlížel do tajných složek, diplomaty rušil hlasitou hudbou a šikanoval řadové zaměstnance.

„Vedl agresivní kampaň proti Ekvádoru a vyhrožoval těm, kteří mu pomáhali,“ uvedl Moreno, podle kterého čelila ekvádorská vláda ze strany Assange a WikiLeaks opakovaným výhrůžkám zveřejněním tajných státních dokumentů.

WikiLeaks provalily citlivé informace o USA i ochránci svého zakladatele

Na Assangovo chování si stěžoval i velvyslanec Ekvádoru v Londýně Jaime Marchan. „Museli jsme mu neustále připomínat naprosté základy chování, jako splachování záchodu a vypínání elektrického vařiče,“ uvedl v rozhovoru pro The Daily Mail.  

Podle Marchana si Assange zvykl nesouhlasit s nařízeními ambasády „tichými protesty“, které zahrnovaly hrubá porušení hygienického protokolu. Assange při nich podle velvyslance zanechával otřesný nepořádek, včetně neumytého nádobí a exkrementů na zdech koupelny.

Fotogalerie

Kvůli rostoucí nedůvěře se ambasáda zbavila také Assangovy kočky. „Mohla chodit do každého pokoje. Obávali jsme se, jestli nemůže mít na obojku odposlouchávací zařízení,“ uvedl Marchan. „Azylový systém je tu pro ochranu nevinných lidí. (Assange) jej zneužíval. Je to predátor,“ dodal.

Napětí mezi Assangem a Ekvádorem začalo růst nejpozději poté, co portál WikiLeaks uveřejnil elektronickou komunikaci prezidentské kandidátky Hillary Clintonové v roce 2016. Ambasáda v reakci na to omezila Assangovi přístup k internetu. WikiLeaks tehdy odpovědělo výhrůžkou, že Ekvádor může zanedlouho očekávat únik dat. Assange obratem získal přístup na síť zpět. 

Slovo proti slovu

Podle Assangovy právní zástupkyně Jennifer Robinsonové jsou obvinění proti zakladateli WikiLeaks nepravdivá. „Ekvádor v minulých dnech učinil několik docela pobuřujících tvrzení, aby si obhájil nezákonný a pozoruhodný akt vpuštění britské policie na půdu ambasády,“ uvedla pro The Guardian.

Assange: Ekvádor mě chce vyštípat ze své ambasády v Londýně a předat USA

Zástupci WikiLeaks tvrdí, že za zveřejnění fotografií Morena nejsou zodpovědní a celá situace byla pouze záminkou vydat Assange Spojeným státům. Washington chce aktivistu australského původu postavit před soud kvůli zveřejnění tajných bojových hlášení z irácké a afghánské války.  

Deník The New York Times v tomto ohledu upozornil, že současný ekvadorský prezident Moreno má ke Spojeným státům blíže, nežli jeho levicový předchůdce Rafael Correa, který Assangeovi udělil azyl v roce 2012. „Tuto situaci jsem zdědil,“ uvedl dříve Moreno. Popírá však, že by aktivistu vydal policii pod tlakem Washingtonu.

Minulý týden policie Assange zatkla na základě žádosti o vydání do Spojených států a kvůli porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění, kterému čelí ve Švédsku. Robinsonová uvedla, že její klient bude spolupracovat se švédskými úřady, pokud požádají o jeho vydání. Prioritou je zabránit vydání do USA. 

Julian Assange strávil na ekvádorské ambasádě sedm let. Třebaže nemohl budovu opustit, chodila za ním řada návštěvníků, například zpěvačka Lady Gaga, Yoko Ono a její syn Sean Lennon nebo návrhářka Vivien Westwoodová. Excentrický aktivista také podával rozhovory televizím v trenýrkách a dlouhou chvíli někdy ubíjel jízdou na skateboardu nebo hrou s míčem na chodbě ambasády.

Julian Assange a Donald Trump

Americký prezident Donald Trump ve své prezidentské kampani více než 140krát řekl, že „miluje server WikiLeaks“. Web před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 zveřejnil desítky tisíc e-mailů odcizených volebnímu štábu Hillary Clintonové, Trumpovy tehdejší soupeřky. Kauza měla negativní dopad na její volební preference.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v pondělí uvedla, že Trump o náklonnosti k WikiLeaks pouze žertoval, a že jeho administrativa je první, která kauzu Juliana Assange bere vážně. Sám Trump přitom loni v listopadu tvrdil reportérům, že neví, kdo Assange je. V minulosti se však o Assangeovi sám mnohokrát zmínil na Twitteru.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Najdete na iDNES.cz