"Spravedlnosti bylo učiněno zadost," řekl Obama v mimořádném projevu, který vysílala v přímém přenosu CNN. "Duchovní vůdce nejhoršího teroristického útoku na území Spojených států je mrtev," dodal a zároveň varoval, že al-Káida teď zřejmě bude víc cílit na USA.
Smrt Usámy bin Ládina |
Nejhledanějšího teroristu světa zabil tým zvláštních amerických sil v neděli při cílené operaci v bin Ládinově luxusním domě u Abbottábádu, který leží asi sto kilometrů na sever od pákistánské metropole Islámábádu.
Celou akci sledovali v přímém přenosu představitelé CIA v konferenčním sále svého ústředí ve virginském Langley, řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel. Viděli tak méně než 40 minut trvající akci, při které bin Ládin utrpěl smrtelné poranění hlavy.
Při útoku zemřelo i několik členů teroristovy rodiny, včetně jednoho dospělého syna. Žádný Američan nebyl při akci zraněn, potvrdil nejmenovaný vysoký představitel pákistánské rozvědky.
Zmatky kolem fotky |
USA teď vyhotovují testy DNA zabitého šéfa al-Káidy, jejichž výsledky budou známy za několik dní. Prozatím ho Američané identifikovali s pomocí takzvaných faciálních rozpoznávacích technik, které identitu vyhodnotí na základě tvarů a rysů obličeje, upřesnila ČTK.
Pohřeb do moře
Američané pak bin Ládinovo tělo v souladu s islámskými tradicemi pohřbili do 24 hodin od chvíle, kdy skonal. Podle televizní stanice ABC ho svrhli do moře.
USA si nepřály, aby se z bin Ládinova hrobu stalo poutní místo, uvedl nejmenovaný úředník. Proto nikdo přesně neví, v jakých místech tělo vypustili do mořských hlubin.
Američané po oznámení okamžitě zesílili bezpečnost na svých ambasádách a konzulátech, uvedl Bílý dům. Objevují se totiž obavy, že by se bin Ládinovi příznivci mohli začít mstít na amerických cílech.
Jak ho zabili?Na dopadení bin Ládina pracoval speciální tým Američanů spolu se členy pákistánských tajných služeb. Komando použilo čtyři helikoptéry, Bin Ládinovi strážci začali střílet ze střechy, přičemž jeden z vrtulníků spadl. Abbottábádem otřásly dva výbuchy a rozpoutala se přestřelka. Při útoku zemřel i jeden z jeho synů, další dva muži a jedna žena, která sloužila jako ochranný štít. |
Krátce poté, co Obama oznámil zprávu o smrti jednoho z největších teroristů novodobé historie, se začaly před Bílým domem srocovat stovky lidí. Nadšeně volali: "USA! USA!" a "Sbohem", popsala CNN. Lidé pak začali zpívat i americkou hymnu.
"To je pro nás velmi důležitá zpráva, je důležitá pro celý svět. I když nemůže zmírnit naši bolest, nebo nám vrátit zpět naše milované," řekl Gordon Felt, předseda skupiny Rodiny pasažérů letu 93.
"Přináší však určitou úlevu, že duchovní původce tragédie z 11. září a celkově globálního teroru už nemůže dál rozsévat své zlo," dodal Felt.
Bin Ládin pocházel z bohaté rodiny ze Saúdské Arábie. Založil a financoval činnost al-Káidy, v jejímž čele stál. Na svědomí měl řadu dalších atentátů včetně útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998.
Po bin Ládinovi pátraly americké síly od roku 2001, kdy se mu podařilo uniknout při operaci amerických i afghánských sil v jeskynním komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu. Dařilo se mu nadále skrývat a nakonec řada činitelů výzvědných sil dospěla k přesvědčení, že se skrývá v Pákistánu.