Třebaže Američané nejhledanějšího muže světa dopadli a zabili, varují, že by se teroristé mohli mstít. Hrozba útoku v České republice je ale nízká.
"Dopadením Usámy bin Ládina se nebezpečí útoků pro Českou republiku ani nezmenšilo, ani nezvětšilo. Nejsme ve středu pozornosti těchto skupin, což ovšem neznamená, že si neřeknou: Tam zaútočíme, tam to nikdo nečeká," řekl iDNES.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Smrt Usámy bin Ládina |
Schwarzenberg varuje české turisty, aby byli ostražitější. "Nějaký čas by si měli dát pozor v oblastech, kde se vykazovala větší aktivita různých teroristických organizací. Ať je to v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu a tak dále," dodal ministr.
Na úřady vlády se odpoledne sejde bezpečnostní rada státu. Ta sice nebyla svolána kvůli smrti bin Ládina, koná se pravidelně jednou měsíčně, premiér a ministři na ní ale kromě Bílé knihy o obraně zřejmě aktuální situaci budou řešit.
Bezpečnostní složky dopoledne vzkazovaly, že žádná mimořádná opatření nechystají. "Režim služby je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti, není tedy třeba přijímat žádná zvláštní opatření," řekl iDNES.cz mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.
Podle něj ale samozřejmě nelze vyloučit, že by se teroristé mohli v následujícím období pustit do akcí, jejichž motivací by byla msta za padlého vůdce. "Přišli o svůj symbol. Je obtížné spekulovat, co se dál bude dít, my ale nemáme žádné poznatky, že by České republice hrozilo bezprostřední nebezpečí," dodal Šubert.
Al-Káida v Česku nemá příliš přívrženců, míní bezpečnostní expert
Ani policisté preventivní akce zatím nechystají. "Nepředpokládám, že bychom nějak měnili bezpečnostní opatření. Ještě o tom ale budeme jednat, teprve poté padne definitivní rozhodnutí," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.
Slováci ochrání hokejistyZatímco Češi zatím manévry neplánují, slovenská policie bude nyní přísněji střežit hokejisty USA hrající na mistrovství světa a také americké velvyslanectví. Podle mluvčího slovenského ministerstva vnitra Gábora Grendela budou preventivní opatření platit až do odvolání. |
Akutní nebezpečí v Česku neočekává ani bývalý náčelník vojenské rozvědky a bezpečnostní expert Andor Šándor. "Usáma bin Ládin tady zřejmě nemá moc přívrženců, jestli vůbec nějaké," myslí si. Podle něj hrozí nebezpečí hlavně ve Spojených státech, možná ještě ve Velké Británii.
"V následujících dnech a týdnech se určitě dá očekávat akce odvety, ale čekal bych spíše akce z ranku jednotlivců než nějaké dlouho chystané akce," řekl Šándor, který rovněž považuje případné hrozby u nás za velmi malé. "Přesto by se měla udělat nějaká rutinní opatření, protože i u nás radikálové jsou," dodal expert.
Ruzyně zatím zůstává bez policejních posil
Žádná mimořádná opatření v pondělí ráno nepřijalo letiště v Ruzyni. To nyní čeká, zda během pondělka neobdrží pokyn z ministerstva vnitra. "Situace se proto v pondělí nebo dalších dnech může změnit," upozornila mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.
Podle předsedy sněmovního poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost a bývalého ministra vnitra Františka Bublana z ČSSD není důvod, aby mimořádně zasedala bezpečností rada státu. "Intenzita spolupráce mezi ministerstvem zahraničí a rozvědkou by ale měla být daleko silnější," domnívá se Bublan.
"Teď to bude spíše o činnosti zpravodajců než o nějakých vizuálně snadno rozeznatelných opatřeních," domnívá se Bublanův kolega z poslaneckého výboru, bezpečnostní expert ODS Jan Vidím. "Možná že přijde ostraha standardních míst - americká a britská ambasáda, možná Ruzyně a Svobodná Evropa," dodal Vidím. Podle něj by případná opatření trvala řádově dny. "Pokud by se pokusili o pomstu, bylo by to pravděpodobně ve velmi krátkém čase, aby dali o sobě vědět, že tu stále jsou," uvedl.
Zda se na možnou mstu připravuje americká ambasáda v Praze, jasné není. "Americká ambasáda se k bezpečnostním opatřením nevyjadřuje," reagovalo na dotaz iDNES.cz tiskové oddělení velvyslanectví.