Usáma žil před smrtí v luxusním sídle bez telefonu, prozradil ho kurýr

  11:14aktualizováno  11:14
Po téměř deseti letech se Američanům podařilo zabít arciteroristu Usámu bin Ládina. Nejhledanější muž planety se překvapivě neskrýval v jeskyni v horách na pákistánsko-afghánských hranicích, ale v obrovském střeženém sídle za milion dolarů asi sto kilometrů od pákistánské metropole. Prozradil ho jeho kurýr.

Hořící dům, ve kterém americké komando dopadlo Usámu bin Ládina. (2. května 2011) | foto: AP

Šéf teroristické organizace al-Káida žil navzdory desetiletému honu Američanů v klidu uprostřed pákistánského města Abbottábád, které je podle agentury Reuters populárním místem pro letní dovolenou a podle agentury AP zároveň sídlem tří regimentů pákistánské armády.

Smrt bin Ládina

Sídlo Usámy bin Ládina je až osmkrát větší než okolní domky a rozkládá se na obrovském pozemku. V roce 2005, když ho stavěli, se dům ještě nacházel na poměrně izolovaném místě. Za poslední roky ale kolem něho vyrostlo množství dalších domů.

V luxusním sídle nebyl telefon ani internet

Komplex je také velmi dobře zabezpečen před potenciálními nechtěnými návštěvníky - je obehnán zdí vysokou 3,5 až 5,5 metru s ostnatým drátem. Chrání ho také dvě přísně střežené brány. Vnitřní pozemek rozdělují další zdi, které ho dělí na různé sektory.

Zajímavým faktem je, že obyvatelé sídla prý nikdy nevyhazovali odpad do popelnic, ale pálili ho na pozemku. "Za zmínku stojí, že cena nemovitosti se odhaduje na zhruba milion dolarů. Dům nemá telefon, není ani připojen na internet," popsal nejmenovaný americký činitel.

Noční pohled na pakistánské město Abbottabad.

Noční pohled na pakistánské město Abbottábád.

Jak dlouho Usáma ve dvou až třípatrové opevněné budově se svou nejmladší manželkou skutečně žil, není zatím jasné. Američané se zprvu domnívali, že pobývá někde v oblasti afghánsko-pákistánských hranic. Před čtyřmi lety ale přišli na stopu jednomu z nejvěrnějších bin Ládinových kurýrů.

A ten je k teroristovi dovedl. Američané na kurýra přišli díky mužům, které zadrželi po teroristických útocích z 11. září 2001. "Zadržení také tohoto muže identifikovali jako jednoho z mála kurýrů al-Káidy, kterým bin Ládin věřil. Naznačili, že mohl žít s bin Ládinem, nebo jím být ochraňován," přiblížil člen Obamovy administrativy.

Když loni v srpnu tajné služby zjistily, že kurýr žije ještě s bratrem a rodinami v nezvykle přísně střežené budově, začaly tušit, kde se asi bin Ládin skrývá. "Experti, kteří se tím zabývali celé roky, vyhodnotili, že je velká pravděpodobnost, že terorista skrývající se tam, byl Usáma bin Ládin," popsal další americký činitel.

U bratrů totiž nebylo jasné, jak mohli k luxusnímu domu přijít, a analytici si uvědomili, že tam žije ještě další rodina. A ta prý odpovídala příbuzným nejhledanějšího muže planety.

Pákistánští vojáci střeží komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin (2. května 2011)

Pákistánští vojáci střeží komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin

Komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin (2. května 2011)

Komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin

"Vše, co jsme viděli, extrémně propracované zabezpečení, chování bratrů a jejich minulost, poloha komplexu, to vše sedělo do toho, jak si naši experti představovali, že bude bin Ládinova skrýš vypadat," popsal další z představitelů americké vlády.

Při zásahu zemřel syn a manželka

Zmatky kolem fotky

Pákistánské televize stáhly záběr tváře prezentovaný předtím jako fotografie Usámy bin Ládina po nočním americkém útoku. Šlo prý o snímek, který koloval na internetu už před dvěma lety a jehož autenticita není prokázaná, uvedla agentura AFP.

Americké komando zastřelilo nejhledanějšího teroristu světa - Usámu bin Ládina.

Na samotném dopadení Usámy bin Ládina se v noci na pondělí podílel speciální nepočetný tým Američanů spolu se členy pákistánských tajných služeb. Komando použilo čtyři helikoptéry. Bin Ládinovi strážci začali střílet ze střechy, jeden z vrtulníků poté spadl.

Abbottábádem otřásly dva výbuchy a rozpoutala se přestřelka. Během čtyřicetiminutové akce bin Ládina zastřelili přímo do hlavy. Kdo přesně ránu vypálil či kdo se útoku zúčastnil, americké úřady neprozradily, ministerstvo obrany jen potvrdilo účast členů námořnictva.

Při útoku zemřel i jeden z Usámových synů, další dva muži a jedna žena, která sloužila jako ochranný štít. Mohla to být bin Ládinova nejmladší manželka, jež s teroristou v komplexu žila.

Bin Ládina Američané identifikovali speciální rozpoznávací technikou, která identitu vyhodnotí na základě tvarů a rysů obličeje. Pak ho pohřbili na neznámém místě do moře, aby se z jeho hrobu nestalo poutní místo pro bin Ládinovy následovníky.

Dopadení teroristy Usámy bin Ládina
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

V Česku se žije líp než v USA, v kvalitě života jsme 24. ze 149 zemí

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Česko je v kvalitě života podle nového indexu společnosti Deloitte na 24. místě. Společnost sestavuje žebříček ze 149...

To se nepovedlo. Horliví maďarští hasiči při ukázce převrátili své auto

ilustrační snímek

Nehodou skončil simulovaný zásah hasičů v maďarském městě Vác. Jejich vůz se cestou k hořícímu objektu před zraky...

Na Krymu jsme dali USA lekci. Další může následovat, varuje ruský politolog

Ruský politolog Alexander Lukin na konferenci o Šanghajské organizaci pro...

Na Krymu dala Moskva Washingtonu lekci z toho, jak se žije v multipolárním světě. V případě nepochopení může následovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz