Albánci si nechávají testovat DNA. Pomáhají identifikovat oběti komunismu

  10:04aktualizováno  10:04
Albánie zahájila nevídanou akci. Chce identifikovat oběti z dob komunistické diktatury. Režim popravil více než pět tisíc lidí a zlikvidoval je na tajných místech. Členy opozice, církevní hodnostáře, komunisty během čistek, občany odsouzené za zradu, špionáž, propagandu a sabotáž i „nepřátele lidu“.

Vstup do muzea BunkArt 2, pohled zevnitř. Kopule s portréty obětí komunistické hrůzovlády silně připomíná podobný (ale mnohem větší) prostor v jeruzalémském památníku Jad Vašem. | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Albánce rozdrtila paranoidní represivní mašinérie Envera Hodžy a následně Ramize Alii mezi lety 1944 a 1991.

Jovan Plaku by se chtěl dozvědět, zda mezi ostatky třinácti lidí nalezených na hoře Dajti leží jeho otec. Díky podrobnému výzkumu se mu podařilo zjistit, že otec byl popraven na hoře, která se tyčí nad hlavním městem Tiranou. V roce 2009 tam pak našel ostatky třinácti lidí.

Fotogalerie

Snahu o jejich identifikaci však zahájily albánské úřady až loni v listopadu, kdy se jim podařilo uzavřít dohodu s Mezinárodní komisí pro pohřešované osoby (ICMP).

Jovan a dalších asi třicet lidí si nechali vzít vzorky DNA. Doufá, že uzavře jednu z kapitol svého života a brzy bude moci rozjímat s cigaretou v ruce na úpatí hory Dajti a položit květinu tam, kde jeho otce 28. června 1977 střelili do týla.

Jovanův otec Koço Plaku byl inženýr v petrochemickém průmyslu. V uzavřeném procesu byl odsouzen k smrti po dvou letech vězení. Jovanovi bylo v době zatčení jeho otce devět měsíců. Aby jeho matka předešla deportaci, musela se nechat rozvést.

Jovan našel fotografie z procesu s otcem, načrtnuté skicy z průběhu slyšení a záznam jeho 72hodinového výslechu. Zjistil, že byl odsouzen za sabotáž, kterou měl provést pomocí rybářských udic, jež mu daroval jeho ruský přítel. Po roztržce mezi Tiranou a Moskvou se takový dar stal nebezpečným.

„Ano, pro určité lidi bude těžké znovu se postavit tváří v tvář své minulosti,“ řekla Gentiana Sulaová, ředitelka archivu bývalých bezpečnostních složek, jejíhož dědečka komunisté také popravili. „Když pomyslím na okamžik, kdy jsem ostatky našel, ještě se celý třesu,“ potvrzuje Jovan. „Ale byl jsem rád,“ dodává.

Kde fašismus a komunismus ruku v ruce jdou. Tirana opravdu není hezké město

Nálezem ostatků však cesta teprve začala. Jovan je uložil do tiranské márnice, kde ležely bez tknutí do roku 2018, kdy se podařilo uzavřít dohodu s ICMP.

„Pokud nějaký stát nezkoumá svou vlastní minulost, začne ho po čase pronásledovat,“ tvrdí Luigj Ndou z ICMP. „Nejde o ty zemřelé, ale o ty, co přežili,“ dodává Ndou, který má zkušenosti s identifikací zemřelých z válek na Balkáně v 90. letech minulého století, zejména ve Srebrenici. „Žádná těla, žádný zločin,“ uzavírá.

Mezinárodní dárci poskytli na projekt u hory Dajti 400 tisíc eur (téměř 10,3 milionu korun), není proto tak rozsáhlý jako výzkum ve Srebrenici. Podle Ndoua je to však začátek a budoucnost projektu závisí na politické vůli a dostatku informací o dalších místech, kde se popravovalo.

„Je potřeba pokračovat ve výzkumu,“ tvrdí třiašedesátiletá Elena Sallakuová. Se svým dvojčetem Verou si také nechala vzít vzorky DNA, ačkoliv pochybuje, že by byl její otec Xhavit mezi třinácti nalezenými těly. „Chceme pro našeho otce pomník, chceme mu vyprávět, co se nám honí hlavou, o našich problémech,“ řekla Vera. 

Váš komunismus se s Hodžou nedá srovnávat, říká albánský spisovatel

„Když má otec narozeniny, jdeme na hrob našeho dědečka nebo strýce a dáme za něj květinu tam,“ dodává. Obě sestry vyhledaly soudce, který byl u popravy jejich otce. Nyní je profesor práva. Ujistil je, že si nic nepamatuje. 

Agentuře AFP však pod podmínkou anonymity řekl, že byl tehdy mladým soudním úředníkem v systému, ve kterém „nikdo nemohl odporovat rozkazům“. Nepamatuje si na datum ani místo popravy, ale vybavuje si poslední slova jednoho z popravených: „Ať žije strana! Neubližujte mým dcerám!“

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

Najdete na iDNES.cz