V Lesothu se chystá královská svatba

- Lesothský král Letsie III. se podle agentury AFP v pátek 19. února ožení s dívkou z lidu. Svatebnímu obřadu má být přítomno množství vládců a šéfů států nejen z Afriky, ale i z Evropy, Blízkého Východu i Asie.
Ve svých pětatřiceti letech král vyvrátil obavy svého okolí, že nevyjde z celibátu, a zároveň přestane být nejlepší partií ve svém dvoumiliónovém království.

Mladý panovník pojme za manželku třiadvacetiletou Karabo Motsoenengovou. Na rozdíl od jiných afrických vládců, kteří mají až pět manželek, Letsie III. totiž slíbil, že Karabo bude tou jeho jedinou.

Je známo, že lesothský král je katolík, který chodí každou neděli na mši. Arcibiskupa katolické církve Bernarda Mohlalisiho požádal, aby při pátečním obřadu na stadiónu Setsoto v Maseru jeho sňatku požehnal. Na třídenní oslavy lesothská vláda vyčlenila devět milionů maloti (1,5 milionu dolarů).

Po pátečním obřadu a trachtacích se v sobotu budou konat první oslavy u tradičního domu nevěsty v Leribe, malé vesničce asi 80 kilometrů severně od hlavního města. V neděli pak budou následovat slavnosti v tradičním královském paláci ve vesnici Matsieng.

Letsie III. to ve svém království nemá lehké, vláda mu nedůvěřuje od doby, kdy ve svém paláci poskytl útočiště opozici, v září pak do horského státu obklopeného ze všech stran Jihoafrickou republikou vstoupily jihoafričtí a botswanští vojáci, aby po vzpouře části armády obnovili v zemi pořádek.

Letsie III. poprvé usedl na trůn v roce 1990, když se jeho otec Moshoeshoe II. po vojenském převratu uchýlil do exilu. V srpnu 1994 zrušil několik článků ústavy a odvolal z voleb vzešlou vládu, aby mohl na trůn opět dosadit svého otce. Tento převrat byl nakonec urovnán po intenzívních jednáních, do nichž se zapojily i okolní země - Jižní Afrika, Zimbabwe a Botswana. Letsie ovšem dosadil svého otce opět na trůn a v čele království stanul znovu v říjnu 1996 po smrti svého otce, jenž zahynul při autonehodě.