Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čeští vojáci dopadli povstalce Talibanu bez jediného výstřelu

  11:54
Českým vojákům v afghánském Lógaru se podařilo dopadnout povstalce Talibanu zodpovědné za výrobu nastražených náloží. Bez jediného výstřelu. Při jiné operaci se ale dostali do několikahodinové přestřelky, ve které byl jeden voják zraněn.
Čeští vojáci dopadli v afghánském Lógaru několik podezřelých osob.

Čeští vojáci dopadli v afghánském Lógaru několik podezřelých osob. | foto: Daniel Hlaváč - PRT Lógar

Kromě ochrany rekonstrukčních projektů se čeští vojáci v posledních týdnech stále častěji zapojují do spojeneckých operací v těch oblastech provincie, kde se Taliban dosud cítil "neohroženě". Při jedné z takových akcí nazvané Thunder Spring v distriktu Mohammad Agha působili Češi spolu s americkými kolegy a afghánskou armádou v okolí vesnic Zargun Šahr a Laškary Keil.

V současnosti v Lógaru působí 7. kontingent, jehož jádro tvoří vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Jejich půlroční mise se chýlí ke konci. V těchto dnech jednotku střídá v pořadí už 8. kontingent tvořený převážně vojáky ze 102. průzkumného praporu z Prostějova.
Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 292 českých vojáků. Na starost mají Češi obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už 160 nejrůznějších projektů.

Měli zabránit pohybu Talibanu a dalších povstaleckých skupin v oblasti. Samotná přítomnost vojáků má totiž velmi pozitivní a okamžitý dopad na bezpečnostní situaci. Povstalci musí okamžitě reagovat a často kontrolované oblasti na nějakou dobu opustí. Pak jim trvá delší dobu, než si znovu vytvoří vazby a zázemí.

"Měli jsme potvrzeno, že v jedné z veřejných budov ve vesnici se nachází muž, který je výrobcem nástražných výbušných systémů a jeho dopadení by bylo pro bezpečnost v oblasti velice důležité,“ popsal nadporučík Jiří P., který české jednotce v této operaci velel. Výrobci improvizovaných výbušných zařízení přitom nejsou považováni za řadové bojovníky, jejich výcvik je totiž pro Taliban časově a finančně náročný.

Blesková akce

"Museli jsme celou operaci naplánovat nesmírně opatrně, protože jsme věděli, že jsou v budově další civilisté, a dokonce děti. Jakékoli zranění nebo ohrožení místních by mohlo zhatit naše dobré vztahy v této oblasti," popsal situaci rotný Martin Š., který velel jedné ze zasahujících skupin.

Během samotné akce pak nepadl ani jediný výstřel. "Byla to velmi rychlá akce, využili jsme momentu překvapení," konstatoval rotný Luboš Ch., který se zásahu účastnil. Tři skupiny vojáků obklíčily budovu. Dvě z nich pronikly dovnitř oploceného stavení a bleskově vyvedly všechny dospělé muže k jejich identifikaci. Podezřelého muže vojáci zadrželi. Poznali ho podle fotografií, které měli k dispozici. Následné testy DNA jeho totožnost potvrdily.

Jednotka s českými vojáky se blíží k afghánské vesnici.

Vojáci kontrolují silnice v Lógaru kvůli nastraženým výbušným systémům.

Hlídka českých a amerických vojáků v Lógaru

Jen několik minut po úspěšné akci se podařilo zadržet dalšího podezřelého muže. Ten, jak se později potvrdilo, byl zapojen do financování povstaleckých útoků. Dva dopadení nakonec nebyli jedinými zadrženými během dvoutýdenní operace.

"Byli jsme v každodenním kontaktu s místními. Hovořili jsme s nimi o situaci v oblasti, o jejich problémech, často jsme přijali pozvání na čaj či malé pohoštění," vysvětlil pozadí úspěšných akcí Jiří P. Přímý kontakt s místními je podle něj pro úspěch operace tohoto typu nesmírně důležitý. Povstalci se snaží splynout s místními a využít jejich přítomnosti k zamaskování svých aktivit. "Od vesničanů jsme obdrželi několik zajímavých informací o pohybu osob, které jsou napojeny na Taliban, nebo jsou dokonce příslušníky této nebo podobné skupiny," dodal Jiří P.

Přestřelka v Charchu

Ne vždy však probíhá všechno hladce. Při poslední bezpečnostní operaci v distriktu Charch, zaměřené na vyhledávání úkrytů zbraní a výbušnin, se čeští vojáci dostali do několikahodinové přestřelky. "Měli jsme informace o tom, kde a co máme hledat a podle reakce povstalců je zcela zřejmé, že jsme hledali správně," popsal misi velitel českého týmu Roman P.

Hlídka prochází afghánskou vesnicí.

Čeští vojáci pomohli dopadnout několik povstalců Talibanu.

Afghánští vojáci zkoumají věci objevené v podzemních zavlažovacích kanálech v Lógaru.

Do prostoru byli čeští vojáci zasazeni v noci vrtulníky. V těžkém nepřístupném horském terénu byli odkázáni jen sami na sebe a případnou leteckou podporu. "Užili jsme si prakticky všechno, co boje v Afghánistánu nabízí - útok ručními zbraněmi, RPG, střelbu odstřelovače i útok za použití nástražného výbušného systému," popsal střety s povstalci Roman P. Během bojů byl jeden z jeho mužů lehce zraněn.

Podobných misí se čeští vojáci v Lógaru za poslední dobu zúčastnili hned několikrát. "Na první pohled by se mohlo zdát, že tento druh operací nemá nic společného s rozvojovou činností české jednotky, opak je však pravdou," řekl velitel českého rekonstrukčního týmu Miroslav Hlaváč. Aby mohli Češi pracovat na obnově a rozvoji provincie, musí mít podle něj pro to bezpečné prostředí. "Mohli bychom sedět a čekat, až naši koaliční partneři a afghánské bezpečnostní složky připraví podmínky pro naši rozvojovou práci, ale podstatně efektivnější je se do těchto operací zapojit," konstatoval Hlaváč.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...