Taliban přepadl patrolu českých a amerických vojáků v Lógaru

  13:27aktualizováno  13:27
Měla to být další běžná patrola, jakých čeští vojáci v afghánském Lógaru absolvují desítky. Místo toho se mise proměnila v těžkou bitvu, ve které Češi riskovali životy, aby pomohli svým americkým kolegům.

Čeští a američtí vojáci v akci v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

"Děkuji vám za veškerou vaši podporu. Ráno 4. července vaši muži vykonali na bojišti něco skvělého a úžasného. Útok nepřítele byl tak intenzivní, že bez jejich podpory bychom to nebyli schopni zvládnout," píše americký poručík Jon L. Trump s poděkováním v e-mailu veliteli českého rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru.

Před dvěma týdny čeští vojáci vyráželi na společnou patrolu s americkými kolegy. Úkol byl jasný - prozkoumat a zkontrolovat cesty v distriktu Charch předtím, než tam vyjedou další pravidelné hlídky. Oblast nepatří mezi nejklidnější a povstalci Talibanu zde často útočí prostřednictvím nastražených náloží u cest.

Dělníci pro Taliban

Už po několika kilometrech si pozorovatel na jednom ze speciálních vozidel pyrotechniků všiml antény, která trčela ze země v místě, kde jen před několika málo dny došlo k výbuchu nastražené nálože. Pod tenkou vrstvou hlíny se ukrýval plastový kanystr s několika málo kilogramy "podomácku" vyrobené výbušniny.

Pěší patrola amerických a českých vojáků v Lógaru

Pěší patrola amerických a českých vojáků v Lógaru

Speciální vozidla americké armády pro kontrolu afghánských silnic

Speciální vozidla americké armády pro kontrolu afghánských silnic

Americký voják v přestřelce s Talibanem

Americký voják v přestřelce s Talibanem

Ačkoliv by taková nástraha pravděpodobně neměla ničivý účinek, její výbuch by mohl upozornit povstalce, že do oblasti míří koaliční vojáci. Čeští pyrotechnici nástrahu proto zneškodnili a patrola tvořená speciálními vozidly a také obrněným transportérem Pandur mohla dál až k nedalekému kontrolnímu stanovišti afghánské policie.

Odtud už vojáci pokračovali pěšky a vozidla je jen zajišťovala. Po chvíli zadrželi dva muže podezřelé z přípravy výbušných nástrah. "Jeden z nich byl takový zatvrzelý klouček, který nás urputně přesvědčoval, že ta klubka drátů potřebují na opravu pračky," popsal s úsměvem velitel českého týmu pyrotechniků Ondřej T. Podle zkušeností vojáků to ale byli "koncoví dělníci", kteří za peníze pro povstalce hledají a připravují materiál k výrobě nástrah.

Velitel společné patroly amerických a českých vojáků Jon Trump

Velitel společné patroly amerických a českých vojáků Jon Trump

Vojáci opouštějí distrikt Charch v provincii Lógar

Vojáci opouštějí distrikt Charch v provincii Lógar

Pod palbou povstalců

Dva úspěšné zásahy za krátkou dobu však byly pouhé banality proti tomu, co se odehrálo v dalších hodinách. Jak pěší patrola postupovala společně s kolonou vozidel hlouběji do okresu Charch, povstalci zaútočili. "Viděli jsme záblesky, slyšeli jsme, z jakého směru je vedena palba, neměli jsme však pozitivní kontakt s nepřítelem," říká rotmistr Libor K.

Vojáci se proto rozhodli přesunout přes zahrady blíže ke konvoji obrněných vozidel. "Jedna z našich skupin opětovala palbu do míst, odkud s jistotou věděli, že je veden útok. Útočník nebo útočníci se schovávali za stromy v křoví," dodává Libor K. Náhle se nepřátelská palba ozvala i z dalšího směru, vojákům se však podařilo dostat do bezpečí. V prudké přestřelce byl zraněn služební pes amerických vojáků, vycvičený na vyhledávání výbušnin. Ve stejné chvíli Taliban zaútočil i na projíždějící civilní cisternu a americké vojenské vozidlo opodál. Zraněn byl jeden americký voják.

Český voják po akci v distriktu Charch

Český voják po akci v distriktu Charch

"Všichni jsme připraveni a vycvičeni na poskytnutí první pomoci a přepravu raněného člověka. Zkuste však nést raněného psa," říká Ondřej T. Českým a americkým vojákům se naštěstí podařilo útok odrazit. Přivolaný vrtulník okamžitě transportoval zraněného vojáka i jeho čtyřnohého kolegu k ošetření. Oba budou v pořádku.

"Kulky, RPG, zranění lidé... Vaši muži do této akce šli na 110 procent. Riskovali svůj život a raději ani nechci přemýšlet, co všechno se mohlo stát, kdyby tam nebyli a nepodpořili nás. Bez nich bychom to nezvládli. Věřte, že si všichni vážíme našeho vzájemného přátelství a zejména podpory, které se nám od vás dostává," napsal pak po akci Čechům poručík Trump, který patrole velel.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti...

Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Najdete na iDNES.cz