V Afghánistánu nekončíme. O stažení vojáků rozhodneme spolu, tvrdí NATO

  16:40aktualizováno  16:40
Spojené státy rozptýlily obavy, že by z alianční mise Resolute Support v Afghánistánu mohly v dohledné době „na vlastní pěst“ své vojáky stáhnout. O dalším osudu mise spojenci rozhodnou společně podle vývoje situace v této asijské zemi. Dohodli se na tom ministři obrany NATO v Bruselu.

Čeští vojáci na patrole v okolí afghánského Bagrámu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Jsme v této misi spolu. A rozhodnutí o budoucnosti mise přijmeme také společně. Samozřejmě naši vojenští velitelé neustále posuzují situaci, stejně jako u každé jiné mise,“ řekl na závěr dvoudenní schůzky ministrů šéf NATO Jens Stoltenberg.

Jak dodal, situace v Afghánistánu, kde v současnosti působí takřka 17 tisíc zahraničních vojáků, zůstává obtížná i přes pokračující vyjednávaní o možném mírovém procesu v zemi. „Naše mise nadále cvičí, radí a pomáhá afghánským bezpečnostním silám, protože ty bojují proti terorismu a vytvářejí podmínky pro mír,“ řekl Stoltenberg. Taliban tak podle něj musí pochopit, že vojensky nezvítězí.

Velmi očekávaná byla proto na jednání v této souvislosti účast úřadujícího amerického ministra obrany Patricka Shanahana, který řídí Pentagon ledna. Kvůli nesouhlasu s kroky prezidenta Donalda Trumpa na sklonku roku skončil v čele ministerstva respektovaný James Mattis.

Trump totiž předeslal, že Spojené státy svých zhruba 14 tisíc vojáků z Afghánistánu stáhnou, pokud se nepodaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Taliban.

Shanahan ale nyní spojence ujistil, že o žádné stahování jednotek na vlastní pěst nepůjde. „Nebude žádné jednostranné snížení počtu vojsk, bude to koordinované,“ řekl po jednáních v centrále Aliance.

Češi zůstávají minimálně do roku 2020

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga spojence pravidelně a detailně informuje americký diplomat Zalmay Khalilzad, který je zprostředkováním mírových rozhovorů s Talibenm pověřen a má plnou podporu Aliance. Cílem podle Stoltenberga není, aby zahraniční vojáci zůstali v Afghánistánu navždy, mírová dohoda by však snížení jejich počtu umožnila.

Češi v Afghánistánu

V Afghánitánu působí v současnosti zhruba 350 českých vojáků.

Většina zajišťuje ochranu základny Bagrám.

Další působí v metropoli Kábulu a v provincicích Herát a Lógar.

Český ministr obrany Lubomír Metnar připustil, že ohledně afghánských politických jednání panuje mezi spojenci mírný optimismus. „Dosavadní mírová jednání jsou nadějná, ale teprve na začátku,“ uvedl.

K misi jako takové je podle jeho slov postoj spojenců jednotný. „Společně jsme přišli, společně odejdeme. Případné snižování počtu aliančních vojáků se bude odvíjet od vývoje situace v zemi,“ dodal. Nic se tak nemění ani pro Českou republiku, která má v zemi své vojáky. Jejich počty podle Metnara zůstanou podle schváleného mandátu zahraničních misí do roku 2020.

„Pokud ke snižování dojde, tak na základě dohody mezi spojenci. Čeští vojáci plní dál úkoly v souladu se schváleným mandátem,” shrnul.

Ministři obrany v Bruselu také schválili další balík opatření, která posílí schopnost NATO ubránit své členy a odradit jakékoli protivníky od případného útoku. Nejdůležitější z nich je Iniciativa připravenosti sil, takzvaný plán „4x30“. Podle něj mají mít vojenští velitelé Aliance k dispozici nejpozději do 30 dnů od politického rozhodnutí 30 pozemních praporů, 30 bojových letek a 30 bojových plavidel.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Nové vrtulníky nepotřebujeme na hraní, ale k obraně, hájí letectvo nákup

Česká armáda prostřednictvím sociálních sítí spustila v pondělí informační kampaň, která má veřejnosti vysvětlit nákup...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz