Vojáky z Afghánistánu nestáhneme, spojence nezradíme, řekl premiér

  6:01aktualizováno  16:56
Česko bude pokračovat v boji proti terorismu a své vojáky z Afghánistánu i přes tragické ztráty nestáhne. Na národní konferenci „Naše bezpečnost není samozřejmost“ to prohlásil premiér Andrej Babiš. Konference na Pražské hradě byla věnována 100. výročí vzniku Československa.

„Stahovat z Afghánistánu se rozhodně nebudeme. Nevzdáme se, neodejdeme, naši vojáci budou bojovat proti teroristům, kde je třeba. Nezradíme spojence, budeme plnit závazky,“ prohlásil Babiš ve své řeči na úvod konference.

Babiš připomněl, že Česko je podle indexu šestou nejbezpečnější zemí světa. Pokud si ale má tuto pozici udržet, musí podle Babiše být aktivní a bojovat proti terorismu.

SPECIÁL: Naše bezpečnost není samozřejmost

Příloha ke 100. výročí Československa

Také prezident Miloš Zeman odmítl „politiku ustupování nepříteli nebo hledání neutrality“. Podle něj to bezpečnost země nezvyšuje. Hrozby jako mezinárodní terorismus nebo kybernetické útoky je podle něj třeba potírat.

Zeman ve zdravici, kterou na konferenci přednesl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák, vyzdvihl význam NATO. „Čím užší byla skupina zemí nebo Aliance, s níž jsme spojovali své bezpečnostní záruky, tím méně bezpeční jsme ve skutečnosti byli,“ vzkázal Zeman.

Členství v NATO označil za kotvu pro bezpečnost ČR. Připomněl meziválečnou spolupráci s Francií nebo poválečnou závislost na Sovětském svazu.

Národní konference měla poukázat na spojení mezi zajištěním bezpečnosti a ekonomickou prosperitou. „Existence Československa je doslova zarámována konflikty. Pokud sečteme délky jednotlivých historických období za uplynulých sto let, tak nám vyjde, že Češi strávili v průměru každý druhý den v totalitním režimu a téměř každý třetí den v okupaci,“ připomněl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které konferenci organizovalo.

Cílem v pořadí již pátého ročníku národní konference bylo ohlédnout se za uplynulým stoletím české a slovenské historie a zhodnotit vliv geopolitiky, svobody a demokracie na vývoj v zemi.

Konference chce ale podle Pavlačíka rovněž podpořit debatu mezi nejvyššími politickými představiteli, odborníky a příslušníky ozbrojených a bezpečnostních sborů o současné bezpečnostní situaci.

„Nemůžeme konstatovat, že by se bezpečnostní prostředí zlepšovalo a byly před námi pouze roky míru a hojnosti,“ dodal Pavlačík.

Na konferenci pod záštitou ministra obrany Lubomíra Metnara vystoupili kromě akademiků a expertů například náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo někdejší šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Ten označil za dvě hlavní hrozby pro bezpečnost euroatlanického prostoru mezinárodní terorismus a Rusko. „Rusko je hrozbou, neříkám, že aktuální,“ řekl.

Fotogalerie

Výročí svého vzniku si letos připomíná i stát Izrael, jehož historie je úzce spjatá s Československem. Jako zahraniční host proto vystoupil generál Jair Golan, bývalý zástupce náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil.

„Nemůžete vyhrát válku jen obranou, musíte mít rovněž dobré útočné schopnosti. Nejdůležitějším prvkem útočných schopností jsou pozemní jednotky. Nelze vyhrát válku bombardováním,“ konstatoval Golan. Ke zlomení vůle nepřítele bojovat podle jeho zkušeností nestačí bomby. „Musíte jeho bojové jednotky zničit,“ dodal.

Varoval, že moderní válka není mezi státy, ale mezi státem a dalšími činiteli včetně nestátních aktérů. „Abychom se připravili na moderní válku, musíme změnit svoje myšlení způsobem, které jde až k základum válečnictví,“ prohlásil.

V odpoledním politickém bloku pak vystoupili v diskuzi na bezpečnostní témata představitelé všech parlamentních stran - Radek Vondráček (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM), Petr Gazdík (STAN), Tomáš Petříček (ČSSD), Tomio Okamura (SPD) a Jiří Pospíšil (TOP 09).

Armáda potřebuje více peněz, shodli se politici

Představitelé většiny sněmovních stran považují za největší bezpečnostní hrozby pro příštích dvacet let migrační tlaky a mezinárodní terorismus. Část politiků ale mluvila i o obavách z Ruska, o moci nadnárodních korporací nebo o kybernetických hrozbách. 

Všichni se shodli, že by na armádu a bezpečnost by měl stát dávat více peněz.

Za nejbližší spojence Česka označil šéf komunistů Vojtěch Filip Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rakousko. Ostatní předsedové stran také jmenovali USA, Británii, Izrael a Německo.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) varoval před všemi formami extremismu. Nejviditelnější podle něj jsou islamisté, kteří provádějí teroristické útoky, hrozbou ale podle něj mohou být i nacionalistická uskupení, která mohou rozbít Evropskou unii.

Islamismus a s ním spojený terorismus řadí mezi největší bezpečnostní hrozby také předseda ODS Petr Fiala, šéf SPD Tomio Okamura, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo předseda STAN Petr Gazdík. Lídr Starostů nicméně zároveň varoval před atmosférou strachu, která se v souvislosti s terorismem v české společnosti vytváří.

Okamura spojil islamismus s migrací, kterou za velkou hrozbu považují i představitelé dalších stran. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Pospíšil varovali před tím, že migrační tlaky mohou zesílit v důsledku klimatických změn, které mohou vyvolat nové válečné konflikty.

Fiala a Pospíšil označili za bezpečnostní hrozbu pro Česko také Rusko, které podle nich nerespektuje mezinárodní řád. Před rozkladem mezinárodního právního systému varoval i Petříček, podle něj je pro zemi o velikosti Česka mezinárodní právo nutnou podmínkou bezpečnosti.

Předseda KSČM Vojtěch Filip má obavy z neschopnosti hledat v mezinárodní politice kompromisy a z rostoucí síly nadnárodních korporací. Rusko ale jako hrozbu nevnímá a kritizoval naopak Severoatlantickou alianci, podle něj příliš pevná transatlantická vazba brání tomu, aby se Evropa emancipovala jako čtvrté mocenské centrum světa.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš mluvil zejména o hrozbě, jakou by znamenalo, kdyby se země nepřizpůsobila novým výzvám 21. století. Nebezpečné je podle něj soustředění velkého množství dat u soukromých korporací a za významnou hrozbu považuje kybernetické útoky.

Už během prvního ročníku konference v roce 2014 lídři všech parlamentních stran kromě komunistů podepsali deklaraci, ve které slíbili zvýšení výdajů na obranu.

Autor: natoaktual.cz

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Stáhněte síly a zbraně z Ukrajiny a vraťte lodě, vyzývá NATO opět Moskvu

Rusko musí stáhnout z východní Ukrajiny všechny své síly a vojenské vybavení, přestat podporovat separatisty a vrátit...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Protiletadlovci testovali novou generaci zbraně, dovede ničit i drony

Protiletadlová jednotka ze Strakonic otestovala novou generaci švédských přenosných raketových kompletů s označením...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz