Pokud se z Afghánistánu stáhnou Američané, odejdeme také, říká Metnar

  10:07aktualizováno  10:07
Česká armáda by mohla stáhnout vojáky z Afghánistánu, jestliže ze země odejde i vojsko Spojených států. Ministr obrany Lubomír Metnar to uvedl v sobotním rozhovoru pro deník Právo. V současnosti je v Afghánistánu zhruba 250 českých vojáků.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Kouba, Armáda České republiky

Koncem ledna oznámili zástupci Spojených států a radikálního islámského hnutí Tálibán, které ovládá asi půlku území Afghánistánu, že dokončili návrh mírové dohody. Ta předpokládá stažení zahraničních sil ze země do 18 měsíců od jejího podepsání.

Ministr obrany Lubomír Metnar. (13. prosince 2018)

Ministr obrany Lubomír Metnar

„Pokud dojde ke změnám a dojde třeba ke snížení počtu nebo ke stažení amerických vojáků, tak my na to budeme adekvátně reagovat. Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo český ministr obrany Lubomír Metnar.

Zároveň však upozornil, že o možném stahování vojáků ze Sýrie a Afghánistánu mluví americký prezident Donald Trump, o ničem však není dosud rozhodnuto. „Je to apel, který vyslal, ale k faktickému stažení vojsk povede dlouhá cesta,“ řekl Metnar k hlavě Spojených států.

Pokud by podle ministra obrany dobře dopadla politická jednání, která by vedla ke stabilitě v Afghánistánu, tak by se nemusela zhoršit tamní bezpečnost.

Stažení vojáků ze zahraniční mise podporoval loni bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), a to po tom, co v zemi padli čtyři čeští vojáci. Proti se naopak postavil prezident Miloš Zeman. „Armáda má nejen v Afghánistánu zůstat, ale budu podporovat i její případné navýšení,“ uvedl prezident republiky.

V listopadu, tedy ještě před oznámením Spojených států o možném stažení, Zeman varoval, že afghánská armáda není připravena zemi chránit a přítomnost vojáků na zahraniční misi je jediným způsobem, jak Česko dokáže bojovat proti islámskému terorismu a snížit tak riziko možného útoku v tuzemsku.

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu, jejímž cílem bylo zbavit Tálibán moci, kontroluje hnutí téměř polovinu země. Ve chvíli, kdy se objevily zprávy o pokroku ve vyjednávání mezi Tálibánem a Spojenými státy, pokračovalo islámské hnutí v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám.

V rámci mise Resolute Support (Rozhodná podpora) řízené Severoatlantickou aliancí a v rámci své protiteroristické mise zaměřené proti skupinám jako Islámský stát a Al-Káida mají Spojené státy v Afghánistánu zhruba 14 tisíc vojáků. Česko má v Afghánistánu asi 250 vojáků.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Charanzová vede ANO do voleb. Nesmí je ovládnout vítači a kývači, řekl Babiš

Dita Charanzová.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu současná europoslankyně Dita Charanzová. Na volebním sněmu vládního...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz