Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže. | foto: koláž Technet.cz, Profimedia.cz

Průzkum: Téměř dvě třetiny lidí neví, kdy u nich skončí vysílání DVB-T

  • 0
Zhruba 63 procent televizních diváků neví, kdy u nich skončí digitální televizní vysílání DVB-T a budou muset přejít na nový standard DVB-T2. O změně vysílací platformy ví 83 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Nielsen Admosphere.

DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T zajišťuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí a umožňuje kvalitnější šíření TV signálu.

Jako první začne vysílače DVB-T vypínat Česká televize (ČT). Z Cukráku a Žižkovského vysílače přestane v současném standardu multiplex ČT vysílat 27. listopadu.

Postupně se budou vypínat vysílače i v dalších regionech, a to jak v síti ČT, tak i ve vysílací síti Českých Radiokomunikací (ČRa) a dalších operátorů.

Změna v TV vysílání se blíží

Síť ČRa, která zahrnuje programy Novy, Primy nebo Barrandova, zahájí vypínání 8. ledna příštího roku. Přechod na nové sítě ve standardu DVB-T2 by měl být hotový do konce června 2020.

Diváci v Praze a ve středních Čechách budou na blížící se termín ukončení vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 informováni lištou v obrazu jednotlivých programů ČT. Komerční televize jsou připraveny jednat se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu na participaci na státní informační kampani k přechodu na DVB-T2. Dosud je ale nikdo z ministerstva nekontaktoval.

Provozovatelé televizních vysílačů jsou na přechod k DVB-T2 připraveni. České Radiokomunikace podle ředitele regulace Marcela Procházky uskutečnily několik informačních kampaní, od seminářů pro servisní firmy o úpravách společných televizních antén přes certifikace přijímačů vhodných pro DVB-T2 po plánovaný speciální program v DVB-T, který bude obsahovat základní informace o druhé televizní digitalizaci.

Harmonogram přechodu

Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda, by při průměrné ceně 12 tisíc korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box domácnosti vynaložily kvůli změně téměř pět miliard korun.

Celkový harmonogram přechodu na DVB-T2

Přechod na DVB-T2 souvisí s uvolněním kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Jejich aukce by mohla přilákat čtvrtého mobilního operátora. Jednání o vzniku čtvrtého mobilního operátora zaznamenalo podle Nielsen Admosphere 65 procent populace, 76 procent respondentů pak míní, že vstup dalšího operátora by měl pozitivní dopad na trh.

,

Video