Premiér a šéf ANO Andrej Babiš s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem | foto: Ondřej Deml, ČTK

Babiš s Hamáčkem se nedohodli na výši daní po zrušení superhrubé mzdy

  • 376
Strany vládní koalice se nedohodly na podobě daní z příjmu po zrušení superhrubé mzdy. Po koaličním jednání se zástupci ČSSD to iDNES.cz řekl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Proti sobě jsou dva konkurenční návrhy. Ty podali jako pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíčku Babiš a ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Zatímco Babišův počítá se základní sazbou daně z příjmu 15 procent po zrušení superhrubé mzdy, Hamáčkův s 19 procenty.

Srpnová dohoda vládních stran už teď neplatí

ANO a ČSSD přitom už na konci srpna oznámily dohodu na podobě daní. Spolu s tím, že důchodci dostanou na konci roku jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun. Babiš i Hamáček na společné tiskové konferenci vyhlásili, že lidé, kteří vydělávají do 140 tisíc korun měsíčně, budou nově odvádět daň 15 procent z hrubé mzdy, z příjmu nad touto částkou 23 procent. „Jednali jsme o tom dva týdny v srpnu, dospěli jsme k dohodě a šli jsme to společně oznámit,“ připomněl Babiš.

Hledáte práci s lepším ohodnocením? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz

Podle srpnové dohody vládní stran vypadá i jeho pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, navíc navrhl rozvolnění rozpočtových pravidel. Hamáček navrhuje sazby daně z příjmu 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka.

Hamáček se opírá o to, že na zrušení zdanění superhrubé mzdy, se vládní strany dohodly už ve vládním programovém prohlášení. „Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 % z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně zachováme zavedením sazby 23 % z hrubé mzdy,“ napsaly ANO a ČSSD do programového prohlášení vlády.

Není možné zvýšit daně OSVČ, říká ministryně financí

„Je úplně jiná situace. My jsme přece programové prohlášení psali v červnu 2018. Teď jde o to, že lidé přišli o příjmy,“ uvedl Babiš. „Došlo k nějaké nové dohodě a mě překvapilo, když teď ČSSD říká, že srpnová dohoda neplatí,“ řekl premiér.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že je nepřijatelné, aby se osobám samostatně výdělečně činným zvedly daně, k čemuž by podle ní vedl Hamáčkův návrh.

„Není tam promítnut ten závazek, který jsme dali do programového prohlášení vlády, že tři čtvrtiny zaplaceného pojistného si OSVČ mohou dát do výdajů, protože jim zvedáme daně. Pro nás je naprosto nepřijatelné, abychom takto zranitelné skupině teď v této krizi ještě zvedli daně a ještě jim neumožnili odečíst si tři čtvrtiny zaplaceného pojistného,“ uvedla Schillerová.

„Důležité je, abychom ulevili na daních zejména nízkopříjmovým. Aby byly sníženy daně lidem s příjmy nad 100 tisíc korun, to si v tuto chvíli nemůžeme rozpočtově dovolit. Na to rozpočtově není dobrá doba,“ uvedla místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

Amatérismus, hloupost, utahuje si z vlády Kalousek

Z počínání vlády si utahuje  exministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Na tom je nejpůvabnější, že ministerstvo financí, které předkládá návrh zákona o státním rozpočtu, prosazuje Babišův návrh, který z rozpočtu dělá bezcennou kupu papíru. Větší amatérismus, hloupost a nezodpovědnost jsem nikdy nezažil. A to jsem si naivně myslel, že už jsem zažil všechno,“ kritizuje spor vládních stran.

Z toho, že lídři dvou vládních stran předkládají po dlouhých jednání proti sobě jdoucí vlastní návrhy, si utahoval už dřív, když to nazval rozkladem vlády v přímém přenosu. „Rozklad vlády v přímém přenosu: Vláda není ani odborně ani politicky schopná předložit koncepční daňovou politiku. Předsedové vládních stran předkládají bez koncepce dílčí a vzájemně si odporující pozměňovací návrhy. Takhle to dělat nejde, raději to rozpusťte, už jenom škodíte,“ napsal na Twitteru Kalousek.

Ve středu bude o vládním daňovém balíčku jednat rozpočtový výbor a už příští týden v pátek má o zrušení superhrubé mzdy a nové podobě daní hlasovat Sněmovna. „Určitě se k tomu budeme muset vrátit a stihnout to do třetího čtení,“ řekl iDNES.cz předseda vlády.

Hamáček: Daňový návrh ČSSD neporušil koaliční smlouvu, byl po dohodě vlády

Babišův návrh Hamáček kritizoval, podle něj způsobí výpadek 85 miliard korun ve státním rozpočtu i v rozpočtech krajů a obcí. V situaci, kdy vláda i bez zrušení superhrubé mzdy navrhuje rozpočet s deficitem 320 miliard, je to podle vicepremiéra nezodpovědné.

27. září 2020

Výhrady k „letní dohodě“ vládní koalice o sazbách daně z příjmu po zrušení zdanění superhrubé mzdy měl prezident Miloš Zeman, takže poté Babiš začal mluvit o tom, že by sazby 15 a 23 procent byly jen na dva následující roky a pak by až příští vláda řekla, jaké mají být dál daně.

„Pan prezident to odsouhlasil, sice se na to na začátku netvářil, ale pak řekl, že na dva roky s tím souhlasí,“ řekl iDNES.cz v úterý Babiš.

Nyní se daň z příjmu zaměstnanců vypočítává jako 15 procent ze superhrubé mzdy, což je hrubá mzda zvýšená o odvody zaměstnavatele. Efektivní zdanění pro zaměstnance tak nyní činí 20,1 procenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video