Zeman se vrátí na „místo činu“. Ovlivní to volbu nového šéfa ČSSD

  17:15aktualizováno  17:15
Po pětadvaceti letech se Miloš Zeman znovu objeví na volebním sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Zatímco v únoru 1993 se jako představitel radikálnějšího proudu těsně stal novým předsedou sociální demokracie a zahájil její vzestup, v neděli přijede na sjezd své již bývalé strany, která spadla zpět na 7 procent. Jeho vystoupení bude mít vliv i na volbu nového lídra.

„Rád tam přijedu po dlouhé době. Nu a řeknu svůj názor, který nebudu nikomu vnucovat,“ řekl Zeman před týdnem v pravidelném diskusním pořadu s majitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. Tvrdí, že neukáže prstem na žádného z kandidátů na předsedu ani na místopředsedu, protože by to podle něj bylo monarchistické gesto.

Fakticky to už ale udělal. „Prestiži sociální demokracie určitě neprospělo to, že bývalý předseda Sobotka likvidoval všechny své vnitrostranické oponenty. Například Jiřího Zimolu, kde ten nemohl ani kandidovat z posledního místa kandidátky, což si myslím, že byl tak trochu podraz,“ řekl Zeman minulý čtvrtek.

Kandidáti na předsedu

Zimola je jedním ze sedmi dosavadních kandidátů na předsedu strany a jeden ze zakladatelů stranické platformy Zachraňme ČSSD, kterou na začátku ledna představil spolu s poslancem Jaroslavem Foldynou či bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. 

I když Zemana před prezidentskými volbami  podpořili všichni tři favorité na nového šéfa strany - místopředseda Sněmovny Jan Hamáček, exministr vnitra Milan Chovanec i právě Zimola, byla to právě platforma Zachraňme ČSSD, která k volbě Zemana jasně vyzvala všechny podporovatele sociální demokracie.

„Nejsem lhostejný. Se vší vážností říkám, že mne katastrofa sociální demokracie zasáhla. Jako bývalého předsedu, který tuto politickou stranu dovedl do Strakovy akademie,“ vrátil to stranické platformě Zeman v dopise účastníkům jejího nedávného setkání v Táboře. „V uplynulých letech v sociální demokracii došlo k likvidaci názorových proudů. Kdokoliv, kdo projevil odlišný postoj, byl mediálně dehonestován a v závěru odstraněn,“ napsal Zeman.

V tom má tak Zimola u Zemana evidentně náskok před soupeři. Chovanec byl sice u prezidenta v Lánech před tím, než se část sociální demokracie neúspěšně pokusila den po vítězství ve volbách v roce 2013 svrhnout Zemanem nenáviděného předsedu Bohuslava Sobotku, ale vzápětí přešel na stranu pozdějšího premiéra, schůzku vyzradil novinářům a získal pak post ministra vnitra.

Zeman nezapomíná

I když se po nedávném Zemanově druhém vítězství Chovanec objevil na jednom pódiu s prezidentem, Zeman je znám tím, že nezapomíná a věci, které se ho týkají, si pamatuje velmi dlouho.

Prezidentské volby 2018

„ČSSD trpí stigmatem Miloše Zemana a byť dnes není členem ČSSD, tak je veřejností vnímán jako bytostný sociální demokrat. Jsem přesvědčen, že mu sociální demokracie není lhostejná,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Chovanec. Věří, že Zeman před volbou předsedy strany na nikoho neukáže.

„My jsme se odchýlili od levicové politiky a je otázka, jestli to, co on nám říkal, nebyla pravda,“ přitakal Chovanec dlouholeté Zemanově kritice vůči politice strany, kterou opustil v roce 2007 po sporu s Jiřím Paroubkem. Tehdejší předseda totiž poukázal na to, že právě ze Zemanovy éry je smlouva s advokátem Zdeňkem Altnerem. Ten ČSSD pomohl získat zpět Lidový dům a strana dědicům po zesnulém právníkovi nyní dluží horentní sumu za zastupování.

Zemanovo vystoupení na sjezdu ČSSD bude významné i proto, že prezident je aktuálně spojencem premiéra v demisi Andreje Babiše, jemuž slíbil, že ho podruhé jmenuje předsedou vlády a nechce ho ani omezovat časem při shánění potřebné podpory ve Sněmovně. 

Zeman už před lednovými volbami řekl, že si přeje, aby ČSSD s ANO udělala koalici a opřela se o komunisty, nebo SPD. Vstup do vlády s ANO podporují z favoritů na post předsedy strany Zimola i Hamáček, zatímco Chovanec je proti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Rath znovu řeční u soudu. A opět chce mluvit dlouhé hodiny

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha,...

U Krajského soudu v Praze začalo v úterý dopoledne jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského...

Silnice na Boží Dar je opět otevřená, do města už jezdí autobusy

Silnice vedoucí do Božího Daru pokryl sníh, dopravu ztěžuje i silný vítr....

Silničáři po několika dnech otevřeli silnici I/25 na Boží Dar a dále na státní hranici s Německem. Do krušnohorského...

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz