Zelení se přou: je lepší podpořit kandidáty známé, nebo zelenější?

  16:32aktualizováno  16:32
Je to politický amatérismus, vyčítají někteří zelení republikové radě strany, která finančně zvýhodnila méně známé kandidáty do Senátu. Za to, že mají "zelenější" názory, jim přiklepla dvojnásobnou podporu oproti osobnostem z řad nestraníků. To může pro zelené ve volbách znamenat problém.

Matěj Stropnický se chce za každou cenu zviditelnit, kritizují Bursíkova oponenta členové strany. | foto: Michal KamarytČTK

Část zelených nesouhlasí s tím, jak republiková rada strany přehlasovala návrh předsednictva. Ten vycházel z pragmatického předpokladu, že je lepší finančně více podpořit ty kandidáty, kteří mají větší naději na úspěch. Tedy ty, kteří - ač nestraníci - mohou díky svým známým tvářím přitáhnout voličské hlasy.

Při jednání rady však převážily zájmy jednotlivých krajů a vnitrostranické opozice. Peníze tak putovaly k přesně opačným kandidátům, než navrhoval předseda Martin Bursík. Podporu dvě stě tisíc korun dostanou méně známí kandidáti z krajů.

Místopředseda rady Matěj Stropnický vše zdůvodňuje tím, že je nutné zvýhodnit ty uchazeče o senátorský post, kteří smýšlí skutečně "zeleně". Svatopluk Karásek či Helena Illnerová, kteří jsou například pro americký radar, tak dostanou méně peněz na kampaň. - čtěte Zelení škrtli peníze Illnerové a Karáskovi

To je ale podle kritiků chyba, která se může straně vymstít. "Politický amatérismus současného místopředsedy republikové rady (Matěje Stropnického) vede k tomu, že perspektivním osobnostem se za mediální pozornosti přistřihnou křídla a do privilegované skupiny se protlačí kandidáti s horší nadějí na senátorském křeslo," řekl iDNES.cz první místopředseda pražských zelených Ondřej Mirovský.

Sázka na jméno je přitom pro stranu, která má problém s plošným pokrytím preferencí, pragmatickou nutností, argumentuje.

"Někde je ta kandidatura jen jakýmsi symbolickým zapojením a kandidát nemůže uspět, protože je tam silný soupeř. Tam je logické dát menší finanční prostředek, než tomu, kde je možnost úspěchu větší," potvrdil iDNES.cz lídr královéhradecké kandidátky Stanislav Penc.

Nad zralou úvahou, kdo má skutečně větší šanci uspět, však nakonec zvítězila snaha pomoci svému kraji, tvrdí. K tomu se podle něho připojila i protibursíkovská klika, která příležitosti využila k dalšímu přistřihnutí křidélek předsedovi strany, myslí si.

Snaha Stropnického tak podle Pence i Mirovského může straně uškodit. "Cokoli může sloužit ke zviditelnění Matěje Stropnického a být bičem proti současnému vedení strany, toho Matěj Stropnický využije," tvrdí Penc. "Při vší úctě k němu, jak je šikovný a mladý, tak toho ještě moc nedokázal. Aby kádroval váženou bývalou předsedkyni Akademie věd, to je nevhodné," zlobí se Mirovský.

Matěj Stropnický se ke kritice své osoby nechce vyjadřovat. "Diskuze o kandidátech, která nyní probíhá, je pro ně každopádně velkým přínosem. Jinak by jejich jména zapadla se sobotním sluncem," řekl iDNES.cz s odkazem na minulý víkend, kdy zelení své kandidáty představili.

Zubová: Takto je to spravedlivější
Rozhodnutí rady naopak obhajuje její předsedkyně Olga Zubová. Podle ní by měla strana více věřit vlastním kandidátům, navíc bylo nutné vzít v úvahu i stanoviska krajů. "Dopředu se nikdy nedá říci, který kandidát má větší šanci, může nás přece překvapit," řekla iDNES.cz.

Současné rozdělení tří milionů, které strana na senátní kampaň věnuje, jí připadá spravedlivější, než původní návrh předsednictva. "To upřednostnilo osm lidí, kteří dostali velkou částku, zbytek jen malou symbolickou," tvrdí.

Podle ní mělo osm kandidátů získat 200 tisíc korun a navíc půjčku, která by byla vratná v případě, že by kandidát uspěl. Zbylým kandidátům přiřkl Bursíkův návrh jen dvacet tisíc na úhradu kauce, kterou kandidáti skládají.

"To nám připadalo nespravedlivé. Musíme věřit i těm, které může někdo označit za outsidery. Neumím si představit, jak takový kandidát jde s chutí do voleb, když mu řekneme, že na něj nesázíme a že mu dáváme jen dvacet tisíc," vysvětlila poslankyně.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

Při nehodě výletního vláčku se zranilo šest cestujících, z toho čtyři děti

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Víkendová výstava historických traktorů a stabilních motorů, která se konala v Jabloňově na Žďársku skončila v neděli...

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz