Jan Grůza poslaneckou práci zná, v dolní komoře parlamentu seděl již v letech 2002 - 2006. Nyní ale má podle svých slov závazky mimo politiku. "Musím to konzultovat ve firmě, kde pracuji," řekl.
S návratem do Sněmovny na několik měsíců, které pravděpodobně zbývají do voleb, nemá problém. Dlouhodobě ale už do aktivní politiky nechce.
Pravděpodobnost, že nahradí Šustra, potvrdili iDNES.cz jeho straničtí kolegové - brněnský tajemník KDU-ČSL Pavel Hořava a místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová.
Hořava také vyloučil, že by náhradník sympatizoval s jiným seskupením, než za jaké byl zvolen - na rozdíl od Šustra, který se dal k TOP 09. "Je to stoprocentní lidovec, o tom jsem skálopevně přesvědčený," komentuje tajemník Grůzovu loajalitu.
Dvaapadesátiletý Jan Grůza pochází z Brna. Na přelomu 70. a 80. let studoval zahradnictví na vysoké škole, specializoval se na ovocnářství a vinařství.
Grůza šéfuje šlechtitelské firmě
Ovoci se pak věnoval i pracovně v JZD Moravany, kde se nejdřív pohyboval v sadech jako dělník, pak jezdil s traktorem (stejně jako předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček) a nakonec se stal vedoucím sadů a vinic.
V roce 1990 vstoupil do KDU-ČSL a komunální volby ho dostaly do zastupitelstva brněnské části Židenice, které později starostoval. Po roce 1994 seděl také v zastupitelstvu města Brna a předsedal tamější bytové komisi.
V současnosti je generálním ředitelem společnosti Selgen, která šlechtí polní plodiny a je také předsedou dozorčí rady Pozemkového fondu. S manželkou Stanislavou má dvě dcery a syna.
Ladislav Šustr odchází z dolní komory parlamentu a dozorčí rady Sazky v reakci na odhalení MF DNES, že je za peníze ochoten slíbit ovlivnění zákona ve prospěch sponzora. - více o případu čtěte zde
Do Sněmovny se dostal za KDU-ČSL, nedávno ale coby nestraník posílil kandidátku TOP 09. Strana ho po provalení kauzy vyškrtla.