Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Vyzkoušel jsem politiky, co všechno udělají za milion

  13:15
Jsem majitel herny. Lidé ke mně chodí utrácet své peníze a doufají, že tím vydělají mnohem víc. Ano, je to hazard a já z toho mám velké zisky. Ale z těch odvádím nemalé daně. Teď na mě někteří politici chtějí ušít nový zákon. Podle něj mám za každý nový herní automat zaplatit státu jeden milion korun. To raději ten milion vezmu a půjdu politiky "přesvědčovat", ať zákon nemění.

Jiří Benák, vydávající se za majitele severočeské sítě heren Jackpot. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sídlo KDU-ČSL v Praze na Karlově náměstí. Přicházím s vizitkou "Jiřího Benáka, majitele severočeské sítě heren Jackpot", a s nabídkou předvolebního daru ve výši jednoho milionu korun.

Na politiky mám "jen" jedno přání: chtěl bych, aby v parlamentu zabránili změně zákona, kterou navrhuje právě šéf KDU Cyril Svoboda a jež by tvrdě dopadla právě na provozovatele kasin a heren. Zkrátka: něco za něco. Odměna za můj milion. Půjdou do toho politici?

Všechny články o kauze najdete ZDE

"Pane Benák, mně samotnému se ty peníze hodí, protože těch útrat teď máme moře moc," říká generální sekretář KDU-ČSL a bývalý senátor Jiří Stodůlka zhruba po deseti minutách našeho hovoru. Se Svobodovým návrhem zavést obrovské poplatky za provozování heren nesouhlasí. "Zakazovat nějaké kurzové sázení a podobné věci považuju za voloviny, ale problém je v tom, co vypráví náš předseda na tiskových konferencích."

Za nabídnutý milion klidně udělá ze svého šéfa před cizím člověkem hlupáka. "Já s Cyrilem Svobodou promluvím. Mám takový pocit, že on tyhle věci vidí z rychlíku a moc o tom neví."

Zatím to pro mě u lidovců vypadá nadějně.

Stal jsem se majitelem kasina

Teď mi dovolte, abych se představil. Jméno už znáte: Jiří Benák. Jsem fotoeditorem v redakci MF DNES a iDNES.cz. Za majitele sítě heren Jackpot jsem se jen vydával v rámci reportáže. Byl to redakční test. Zkoumali jsme, zda jsou politické strany ochotné se za sponzorský příspěvek zaprodat.

Vyšli jsme z těchto informací: Zhruba v polovině prázdnin přišel předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda s prohlášením, že je nutné zpřísnit podmínky pro provozování hazardních her. Za každý nový herní automat se bude muset odvést státu milion korun. Pro majitele heren samozřejmě noční můra. Proč by tedy jeden z nich nemohl přijít požádat politiky, ať přijetí takového zákona - až jej Cyril Svoboda předloží v parlamentu - zabrání?

Slíbí nám to? A vyjdou mi vstříc i v tom, že skryjí mé jméno a do seznamu dárců uvedou jiné?

Jelikož je financování politických stran už řadu let obestřeno mnoha tajemstvími a záhadami, s napětím očekáváme, jak se která partaj s touto situací vyrovná.

Schůzky s politiky

STŘEDA: 12:00 KSČM, tajemník Josef Heller, ulice Politických vězňů; 13:00 ČSSD, ústřední tajemník Jiří Havlíček, Hybernská ulice; 14:00 KDU-ČSL, generální sekretář Jiří Stodůlka, Karlovo náměstí; 15:00 TOP 09, vedoucí kanceláře Luděk Kudláček, Revoluční ulice

ČTVRTEK: 11:30 ODS, vedoucí sekretariátu Marta Šorfová, Jánský vršek; 13:00 Zelení, hlavní manažer Tomáš Průša, Stroupežnického náměstí

Do testu jsme zařadili šest stran. Pět současných parlamentních (ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, Stranu zelených) a jednu, která má šance ve volbách nově uspět (TOP 09).

Připravili jsme vizitky pro "majitele heren Benáka", začal jsem používat nové číslo mobilního telefonu... Akce mohla začít.

Výchozí podmínky měly všechny strany stejné. Koncem srpna jsem zatelefonoval na čísla jejich sekretariátů, která jsem našel na jejich webových stránkách: "Dobrý den. Jsem podnikatel ze severních Čech. Chtěl bych vám dát příspěvek na volby. Není to málo peněz. Můžu si s někým domluvit schůzku?"

Zabralo to. Můj diář se na příští dny zaplnil. Čekalo mě šest schůzek v centru Prahy.

Nikdy předtím jsem se s nikým z politiky nepotkal. V tom jsem s majitelem severočeských heren zajedno. Já (i on) jsem docela nervózní, co mě čeká.

KSČM: "Skrýt sponzora? Žádný problém"

Špinavá kancelář, nepořádek. Žádné komunistické rekvizity, to ne, ale všude poházené papíry. Proti mně sedí tajemník Heller a já "rozjíždím" svou story: podnikatel ze severu, přicházím s nabídkou jednoho milionu korun...

"No částka to není malá," říká tajemník. "To bysme určitě uvítali, to je jasný. Ale to budete muset probrat s mým šéfem." Zvedá se od stolu a vede mě o kancelář dál: "Tady je inženýr Čeněk Milota, náš místopředseda pro ekonomiku. Náš hlavní strejček Skrblík."

Teď jsem se definitivně ocitl někde o dvacet let zpátky. Přede mnou sedí člověk vizáží - a jak vzápětí poznám - i mluvou jasný stranický funkcionář. Nabízí mi kávu, vodu... Nastavuje vlídnou a chápavou tvář. Vyprávím o svém podnikání, vidí na mně, že se za ten hazard trochu stydím. Ale uklidňuje mě.

"Heleďte, my máme takovou zásadu. Každá práce, která má svoje výsledky a efekty, a není to lumpárna a zlodějna, tak je správná. Ti lidé dělají to, pro co jim ta společnost vytváří podmínky..." Vypadá to, že tady to budu mít i s ideologickým školením.

Reakce na test úplatnosti

aktér, místopředseda KSČM Jiří Dolejš...
...a jeho šéf, předseda komunistů Vojtěch Filip

Několikrát přerušen jeho vzpomínkami na minulost a apelem na to, že je nutné, aby dělal každý, kdo dělat chce, se nakonec dostávám k podstatě: nabízím peníze - nechtěl bych být zveřejněn mezi sponzory - chtěl bych zabránit změně loterijního zákona.

Peníze by samozřejmě rádi přijali. Dokonce i skrýt mé jméno by uměli.

"Otázka darování peněz je u nás spojená ještě s další věcí. Může to být jednak dar, anebo to můžou být jiné věci. My máme firmu Futura, ta vydává naše Haló noviny. To možná víte. Čili my jsme schopni inzerovat a v rámci té inzerce se prostě dá cosi točit."

Jedna podmínka skoro splněna. A druhá - žádná změna zákona? I to by snad šlo nějak zařídit. "Garantuju vám, že začátkem září, až se vrátí naši poslanci z prázdnin, se s jedním dvěma sejdeme, povykládáme o těch všech věcech, které vás trápí a tíží, a pobavíme se o tom, jak se některým věcem dá pomoct."

S Milotou jsme si v dalších týdnech několikrát volali. Pořád neměl žádnou zprávu: poslanci neměli čas... Až v pátek 18. září zavolal: "V pondělí ve 14 hodin na vás bude čekat inženýr Dolejš, poslanec."

Schůzka se koná v podobném duchu jako minule. Kromě mě a Miloty, kteří už se známe, zde sedí ještě "přívětivá" tvář komunistů, poslanec a jejich místopředseda Jiří Dolejš. Zopakuji před ním výchozí situaci, Dolejš naslouchá a po chvíli mě šokuje. Ve Sněmovně pro mě komunisté za můj milion udělají maximum:

"Poradíme se nad konkrétním návrhem, co je reálné a kde bysme viděli skulinu, jak to posunout."

Známka pro KSČM: 5

Komunisté v testu dopadli na čistou 5. Dva místopředsedové strany (!) nabídli lobbing poslanců ve prospěch sponzora. A ukrytí jeho jména v anonymní inzerci v komunistických novinách je jasné porušení zákona o financování stran, které je možné vnímat jako klasické praní špinavých peněz.

Je vidět, že řekne-li něco jeden soudruh, druhý drží basu. To platí i pro nápad ukrytí mého jména v inzerátech Haló novin. Když nejdřív vyslovím své obavy ze zveřejnění pravého jména, Dolejš přitaká.

"Víme, jak to funguje. Čili musíme najít jinou formu." A už jsme u inzerce v Haló novinách. Máte s touto operací zkušenosti? ptám se.
"To není problém. Je to ošetřený právně, bez problému," uklidňuje mě Dolejš.

Pak mi Milota slíbí, že do středy 23. září pochystají s generálním ředitelem svého vydavatelství Futura smlouvu na můj milion vložený do inzerce. Bylo to rychlé, za půl hodiny odcházím s příslibem výborného obchodu.

Páni, ti soudruzi jsou tedy do kšeftu!

ČSSD: "Neslyšíme se naposled"

Tajemník Jiří Havlíček je vcelku sympatický člověk. Nemluví povýšeně, se zájmem mě poslouchá. Nakonec celou situaci - jeden milion ode mě, vstřícnost při jednání o zákonu od nich - věcně analyzuje.

"Nabízíte nám opravdu velkou částku. Nepamatuju si, že by nám někdo dával víc peněz. Ale musel bych tuto záležitost projednat s vedením strany. Není to v mé kompetenci. Oni musí rozhodnout, jestli to akceptují, nebo ne."

Rovnou mě ještě upozorňuje, že si mě musí prověřit.

"Zní to možná blbě, ale budeme se ptát některých našich členů v místě, kde podnikáte, na vaši pověst. I my musíme být opatrní. Každou takovouhle věc by mohl někdo zpochybňovat a vláčet nás novinami. Mohlo by se to negativně podílet na volebním výsledku."

Známka pro ČSSD: 2-

Jak ČSSD obstála v testu? Jako jediní avizovali, že si mě prověří (což očividně neudělali, jinak by zjistili, že žádnou hernu nemám). Dar odmítli, i když spíš z obav z negativního dopadu než ze zásady. Slíbili, že třeba někdy příště... Moje známka 2-.

Dva dny nato, po zasedání grémia ČSSD, si telefonujeme. Havlíček má pro mě dobrou i špatnou zprávu.

"Na vedení strany jsme se shodli, že vám za ten dar poděkujeme, ale v současné době ho nepřijmeme. Vedení to vyhodnotilo jako rizikovou záležitost. To není nic osobního proti vám. Riziko je, že budeme dáváni do souvislosti s vaším předmětem podnikání, který přece jen působí na veřejnost divně."

Můžu aspoň doufat, že se ČSSD postaví proti změně loterijního zákona?

"Tohle my v programu nemáme. Ale kdyby ta záležitost přišla na jednání Sněmovny, tak se můžeme spolu spojit a můžeme tuhle věc dál diskutovat. Já věřím, že se neslyšíme naposled."

KDU-ČSL: "Cyril tomu nerozumí"

Generálního sekretáře lidovců Jiřího Stodůlku už známe z úvodu reportáže. Je to člověk, který možná rychleji mluví, než myslí. Vidí mě sotva pár minut a už je na mé straně. Proti svému vlastnímu předsedovi. Nejenže by hazard neomezoval, ale má pro provozovatele heren pochopení.

Dokonce se dozvídám, že ohledně loterií bylo v KDU-ČSL dusno.

"Rozumějte. Já přesně vím, co se děje. Já jsem ze Zlínska, u nás má centrum Synot, taky firma ne neznámá. A řada lidí od nás odešla do TOP 09 právě proto, že jsme se nedohodli právě tady na té spolupráci třeba se Synotem. Tam jsou prostě věci, které už jsou přes moc... A ten jede ve velkých číslech. To je velký hráč."

Známka pro KDU-ČSL: 3

Pokud jsem dal ČSSD 2-, lidovci jsou čistá 3. Peníze si nevzali, žádnou protislužbu neslíbili. Ale byli hodně blízko. Respektive před jasnou 5 je zachránil jejich předseda. Stranické peníze jim hlídá člověk, který by se do obchodu klidně pustil.

Zvědavost mnou cloumá: jaká spolupráce KDU se Synotem? O čem to mluví? Ptát se na to ale nemůžu. Nejsem tady jako novinář. Stodůlka mi zopakuje, že s Cyrilem Svobodou promluví a zkusí domluvit osobní setkání.

"To vaše setkání by bylo dobré. I našeho předsedu je třeba provést tady tímhle byznysem, protože mám takový dojem, že on o tom mnoho neví z té praktické stránky."

V dalších týdnech se snažím telefonicky od Stodůlky dozvědět, jak pochodil u šéfa. Ve čtvrtek 17. září náš příběh s KDU-ČSL končí.

"Mluvil jsem s předsedou. Nehodlá se o této věci jaksi rozšiřovat. Můžeme to uzavřít."

TOP 09: "Bojujeme za Sazku, tedy i za vás"

Nová strana s velkou šancí uspět v nových volbách. Tady jdou rovnou k věci. Sotva řeknu vedoucímu stranické kanceláře Luďkovi Kudláčkovi, kdo jsem, co nesu a co chci, dostanu doporučení další věci vyjednávat s poslancem Ladislavem Šustrem, donedávna členem KDU-ČSL.

"Šustr je zároveň místopředseda dozorčí rady Sazky, ten o těchto věcech ví nejvíc. Dám vám na něj telefon, můžete se s ním sejít."

Vyřízeno. Odcházím s číslem Šustrova mobilu ručně vepsaným na rub Kudláčkovy vizitky.

Tajemník TOP 09 tedy sám rozhodl, kým budou nadále v jeho straně určovány kroky lobbinguchtivého sponzora.

Domluvit si schůzku s poslancem Šustrem zabralo pár minut. Do telefonu se představím, řeknu, o co mi jde, a už hledáme volný termín: úterý 25. srpna. Místo: vrátnice Poslanecké sněmovny v Praze na Malostranském náměstí.

Ve smluvený den jsem na místě. Chvilku čekám, a tak - v domnění, že půjdeme s poslancem dovnitř do budovy - se zapisuji do knihy návštěv na vrátnici. Po chvíli kolem projde Šustr a jde ven před budovu. Jdu za ním, představím se a říkám, že už jsem zapsaný... Tím jsem ho nepotěšil.

"Jé, to jste neměl. To jste neměl."

Že by nechtěl, aby někde zůstal záznam o našem setkání?

Sedáme si do nevelké místnosti, jakési posluchárny, hned u vchodu do Sněmovny. Sedí tu ještě jeden člověk, čte noviny a nejspíš na někoho čeká. Poslanec Šustr šeptá. Šeptat nepřestane ani tehdy, když dotyčný člověk odejde. Bohužel. Ne všechny věty, které mi říká, rozeznávám.

Každopádně mému postoji -zabránit změně loterijního zákona - naprosto rozumí.

"Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojovat za jejich věci."

Pak začne mluvit o penězích, které jsem TOP 09 nabídl. "Pokud byste nám pomoct chtěl, tak si ještě rozmyslete..."

Hloupě mu skočím do řeči: Ježíš, vy mě tady přesvědčujete, abych vám žádné peníze nedával?

Reakce na test úplatnosti

aktér, poslanec Ladislav Šustr...
...a jeho šéf, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
předák TOP 09 Miroslav Kalousek

"Né! Já vám říkám, jakou cestou. (šeptá, část věty je nesrozumitelná) Ale jako já mám ty sportovce, který nám to posílají..."

A šlo by to udělat tak, že by mé jméno nebylo vidět v seznamu dárců?

"No, jde to. Ale pak to musím udělat já."

Že by to šlo přes vaše lidi?

"No, to taky jde." Zvoní mu telefon, někdo na něj naléhá, ať se vrátí. Naše dnešní schůzka končí. Ještě si zavoláme...

Znovu se scházíme po předchozí domluvě v úterý 8. září. Snažím se navázat tam, kde jsme minule skončili: peníze bych rád TOP 09 zaplatil, ale nechci být vidět na seznamu dárců...

Šustr přichází s překvapivou alternativou.

"My máme teď volební agenturu, se kterou mám teď jednání. Uděláte s nima smlouvu, že pro vás budou dělat reklamu..."

Máte nějakou zkušenost, že by to přes ně šlo? ptám se.

"Oni nám dělají kampaň a budou po mně chtít, abych ji zaplatil."

Aha, takže já bych zaplatil část těch peněz!

"Takže by se to zaplatilo. To je nejjednodušší. Nesmíte to udělat naráz."

Slibuje, že ještě zavolá jakémusi Josefu Kořenkovi z Petarda Production a pak se mi ozve.

Známka pro TOP 09: 4-

Tady je verdikt jednoznačný: před čistou 5 zachránily TOP 09 dvě věci: odložené volby a možnost, že poslanec Šustr, odkojený KDU-ČSL, hrál celou dobu na vlastní pěst. Volím proto 4-. Zda se i v TOP 09 k nečistým praktikám hlásí vedení strany jako v případě komunistů, se dozvíme z reakcí Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska.

Takové poskytnutí peněz považuje za transparentní. "Aby to bylo k něčemu i pro vás, tak transparentnost je dobrá. Musím Mirkovi Kalouskovi říct, že jste nám pomoh, aby měl pocit, že je povinovanej nějak zareagovat, že jo?"

Nakonec slíbil, že mi ještě zavolá. Už ale nevolal. Ústavní krize s odloženými volbami byla tou dobou v plném proudu, a když jsem mu volal naposledy, v pátek 18. září, bylo už jasné, že volby budou nejspíš až příští rok na jaře.

Dobrý den, pane Šustr. Tady Jirka Benák, volím žoviální tón hodný majitele herny.

"Zdravím náčelníka!" Jak se máte? Volám v té naší věci.

"Všechno zrušeno. Všechno odloženo... Máme se dobře." Co s těmi mými penězi?

"Za půl roku. Necháme to půl roku plavat. Zavolejte za půl roku."

ODS: "Bojíme se, že je to napadnutelné"

Vedoucí sekretariátu ODS Marta Šorfová je jediná žena, která se do testu řízením osudu dostala. Neznáme se. Nechce mluvit tak otevřeně, jak mluvili ti ostatní.

Postupně rozjíždím svůj příběh - nabízím finanční dar... To ráda slyší.

"Je pravda, že kampaň stojí nějaké peníze a v těch krajských volbách jsme moc úspěšní nebyli, takže ta návratnost je špatná."

Zmiňuji svůj problém se zákonem o loteriích. Domnívá se, že se ptám na stanovisko ODS v této věci, a navrhuje, že mi sežene jméno člověka, který této části programu ODS rozumí. Na nic konkrétního ale nedojde.

Vyslovím částku svého daru - milion korun. A je vlastně rozhodnuto.

"Tak o tom by muselo rozhodnout celé grémium. Já v tomto směru můžu jedině zjistit, jestli tady ta spojitost s hernami by nebyla jakýsi zádrhel. Občas je to napadnutelný zdroj podnikání vzhledem k tomu, že to někde dělá problémy..."

Známka pro ODS: 2

ODS obstála. Dávala si sice na čas, možnost "ovlivňování" přes poslance zůstávala dlouho otevřená, ale finále bylo jednoznačné: my do toho raději nejdeme. Spíš z obavy než z principu. Výsledek: 2.

Přidávám ještě jeden "nestoudný" požadavek: chci skrýt svoje jméno, nebýt v seznamu dárců. Kategoricky odmítá.

"Ne ne. Buď tam musíte být jako firma, nebo fyzická osoba. U firmy musíte mít IČO, u fyzické osoby rodné číslo." Každopádně můj návrh na milionový dar přednese vedení strany a dá mi vědět.

Na odpověď jsem pak čekal poměrně dlouho. Pokaždé jsem jí volal já. Nejdřív říkala, že poslanci jsou na dovolené, že musím počkat. Pak řekla, že na dovolenou jede ona... A nakonec - opět v době ústavní krize a odložených voleb:

"Poslanci teď mají jiné starosti. Navíc je tam obava, aby to nebylo napadnutelné."

Zelení: "Obáváme se, že vás zklameme"

Hlavní manažer zelených Tomáš Průša je mladý člověk. Žádné formální oblečení, žádné formální jednání. Řeklo by se - klasický "zelený". Je ke mně slušný, ale nekompromisní. Nejdřív zmiňuji své dva návrhy: Dám vám milion a byl bych rád, kdybyste nepodpořili změnu zákona o loteriích.

Známka pro SZ: 1

Zelení jsou jasným vítězem testu. Čistokrevná 1. Velice slušně se mnou a mými požadavky "vyběhli". A po předchozích setkáních s ostatními stranami mi ukázali, že nad lákavou vidinou jednoho milionu se dá zvítězit poměrně snadno a rychle. Neprotahovali to na dny a týdny. Celé to trvalo pouhých 24,5 minuty.

"Obávám se, že spokojený nebudete," začíná listovat ve volebním programu a předčítá z něj: zelení jsou pro regulaci hazardu, pro progresivní zdanění provozovatelů heren podle velikosti herny... Ochotně mi leták vytiskne a dává do ruky. "Z ekonomického pohledu vám rozumím, ale je to věc, která společnosti škodí," nedá se zviklat.

Zkouším svou další podmínku: být jako dárce milionu skrytý. Znovu náraz.

"My jsme v tomto transparentní. Jsme rádi, když nás někdo obdaruje, ale nemůžeme slíbit nějaké utajování. Tím bychom si sami podrazili to, co děláme. Máme nějaký etický kodex."

Hraju zklamaného. A dočkám se ještě útěchy na závěr:

"Aspoň můžete odcházet s pocitem, že zelení jsou čistí."

No, to já jsem přece taky! Mějte se! Na shledanou.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Premiér Fiala doufá, že voliče neodradila „skutečně odporná“ kampaň

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává ve druhém kole prezidentské volby vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila...

Pavel i Babiš odvolili. Účast je na mnoha místech vyšší než v prvním kole

Češi volí novou hlavu státu. Ve 2. kole prezidentské volby vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Oba...

K pochopení holokaustu je třeba zohlednit také gender, říká historička

Historička, anglistka a socioložka Anna Hájková má na svém kontě řadu knih, které se mimo jiné zaobírají ženskou...

Putinův režim hýří antisemitskými výroky, řekl Vystrčil

Totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulost, Putinův režim hýří antisemitskými výroky, řekl u příležitosti Dne...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...