Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 14. 6. 2013 22:51

Razie proti vrcholným politikům a lobbistům

22:50
Vážení čtenáři, děkujeme za sledování a dnes se s vámi loučíme. Redakce iDNES.cz
22:10
Okresní soud v Ostravě obdržel návrhy na vzetí do vazby u všech sedmi obviněných v kauze premiéra Patra Nečase a šéfky jeho gabinetu Jany Nagyové. Rozhodovat o nich začne v sobotu ráno (více čtěte zde)
22:04
Vedení ODS podpořilo premiéra a předsedu strany Petra Nečase. Zároveň strana uvedla, že respektuje právo orgánů činných v trestním řízení na nezávislé vyšetřování. Dohody o obsazení míst ve státní správě prý nejsou trestné, uvedlo vedení ODS.
19:36
Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan iDNES.cz řekl, že o přihlášení se Šnajdra na policii neví. "Nemám takovou informaci, ale mít ji nemusím," podotkl Ištván. Sám Šnajdr má vypnutý telefon.
19:28
Podle informací deníku Právo se v pátek večer na policii přihlásil Marek Šnajdr. Ten je jedním ze tří poslanců, kteří na konci minulého roku složili mandát a zabránili tak pádu vlády. Výměnou za to měli získat posty ve vedení státních firem.
19:18
Místopředseda ODS Jiří Pospíšil v ČT prohlásil, že se domnívá, že současnou kauza vládu neohrozí.
19:16
„Zatím jsem od Petra Nečase neslyšela nic (kromě útoků na policii), co by situaci nějak vysvětlilo nebo ospravedlňovalo, že Jana Nagyová zjevně používala Vojenské zpravodajství pro soukromé účely," uvedla předsedkyně Lidem Karolína Peake. Její důvěra v něj prý klesá pod bod mrazu, ale věc je zároveň "zamotaná".
19:12
"Paní Nagyová podle svých slov dokáže všechna obvinění její osoby vysvětlit. Další informace poskytneme až během soboty. Tedy po tom, co se rozhodne, zda bude paní Nagyová stíhána na svobodě," uvedl iDNES.cz advokát Nagyové Eduard Bruna.
18:40
K policejní služebně v ostravské Masné ulici dorazilo auto s Janou Nagyovou. Ostravský okresní soud rozhodne o její vazbě i dalších 6 obviněných.
18:16
"S panem prezidentem jsme měli přátelský a korektní rozhovor," okomentoval Nečas v ČT svou schůzku s prezidentem Zemanem. Hlavě státu prý sdělil svůj pohled na věc, podrobnější však být nechtěl.
18:11
Začalo jednání Výkonné rady ODS. Předseda strany a premiér Nečas, který čelí skandálu kvůli obvinění Jany Nagyové, dorazil z Hradu ze schůzky se Zemanem.
17:37
Předsedkyně Sněmovny Němcová obdržela žádost poslanců ČSSD o svolání schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Konat by se mohla v úterý 18. června.
17:26
"V žádném případě to nebylo přání pana premiéra. Vůbec o tom nevěděl a šlo to mimo něj," řekl v České televizi advokát Jany Nagyové Petr Bruna na dotaz, zda Nečas věděl o úkolování vojenského zpravodajství.
17:24
Primátor Mladé Boleslavi a místpředseda regionální ODS Raduan Nwelati řekl České televizi, že pokud Petr Nečas dostatečně nevysvětlí současnou situaci, měl by skončit jako premiér i jako předseda ODS.
17:17
Pražský hrad se distancoval od údajného výroku dcery prezidenta Kateřiny Zemanové. Ta měla na svém facebookovém profilu, že Miloš Zeman jedná s ČSSD o nové vládě. "Stránka na sociální síti Facebook "Kateřina Zemanová - oficiální stránka" není oficiální stránkou dcery prezidenta. Všechny výroky, které se na této stránce objevují, jsou nepravdivé a jsou někým úmyslně vydávány za názory dcery prezidenta," uvedla mluvčí kanceláře hlavy státu Hana Burianová.
17:12
ČSSD v tuto chvíli předává předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové žádost o hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase. Podle jednacího řádu proběhne pravděpodobně příští úterý.
16:44
Podle dokumentu o zahájení stíhání Jana Nagyová podezírala Radku Nečasovou z nevěry. Kromě toho "vyvíjela nátlak na RNDr. Petra Nečase s cílem dosáhnout rozvodu jeho manželství s Radkou Nečasovou," stojí v usnesení.
16:31
Poprvé od začátku razie se ke kauze vyjádřil ministr obrany Vlastimil Picek. Ten prý doposud nedostal žádnou oficiální informaci. Až po jejím obdržení bude moci rozhodnout o postavení dvou příslušníků VZ (generála Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka) mimo službu. "Šokovalo by mě to [pokud by se potvrdila podezření], protože generál Milan Kovanda se osvědčil v řadě vedoucích pozic," uvedl Picek. Zároveň vedení Vojenského zpravodajství ujistil o tom, že situaci bude odpovědně a s rozvahou řešit.
15:54
Na to, kolik má hlasů pro rozpuštění Sněmovny, zatím Sobotka nechtěl odpovědět.
15:52
O tom, zda by mohl být premiérem Bohuslav Sobotka, dnes Sobotka s prezidentem Zemanem nejednal. Hlavu státu informoval o postoji ČSSD, která shání hlasy pro rozpuštění Sněmovny.
15:49
Nagyová od ředitele zpravodajců Kovandy převzala flash disk se záběry sledování Pertla a Hegrové. To bylo 15. dubna. Téhož dne o záběrech informovala Poula a "pod legendou, že jde o záběry pořízené novináři, Jiřímu Pertlovi a Aleně Hegrové vytkla jejich jednání", stojí v dokumentu.
15:49
Před vchodem do budovy Sněmovny demonstrují zhruba tři desítky lidí. Žádají demisi vlády, skandují hesla proti premiéru Petru Nečasovi. Akce se účastní například senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Iniciativa ProAlt na místě sbírá podpisy k petici požadující rozpuštění této Sněmovny, na úterý plánuje větší protest.
15:46
Role Lubomíra Poula podle dokumentu spočívala v tom, že Nagyové opatřil fotografie Hegrové a Pertla. Druhého dubna informovala Poula o tom, že zpravodajci Pertla a Hegrovou sledují.
15:43
Jana Nagyová podle dokumentu nejprve zpravodajcům zadala, aby sledovali Radku Nečasovou. To bylo nejpozději 23. října 2012. "Mylady de Winter" české politiky tím ale neskončila, nejpozději 11. března 2013 nechala sledovat řidiče Úřadu vlády Jiřího Pertla a pracovnici úřadu Alenu Hegrovou, stojí ve spisu.
15:30
V dokumentu se také píše, že sledování Radky Nečasové bylo odhaleno, o čemž Nagyová informovala tehdejšího ředitele VZ Páleníka.
15:23
Ze zmíněného dokumentu o zahájení trestního stíhání, pasáž týkající se Jany Nagyové: "...při využití svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády České republiky RNDr. Petrem Nečasem". Nemanželský vztah premiéra Nečase tak už není pouze v rovině informací bulvárního tisku.
14:34
V usnesení o zahájení trestního stínání, které zveřejnil server E15.cz, je uvedeno, že obviněným příslušníkem vojenské rozvědky, který byl dosud uváděn jako "plukovník z Vojenského zpravodajství", je Jan Pohůnek.
14:00
V policejním usnesení, které předali vyšetřovatelé některým z aktérů současné politické krize, se objevuje i jméno premiéra Petra Nečase. Podle policistů dal slib třem poslancům, že dostanou významné posty v polostátních firmách. Detektivové to označují za úplatek. Podrobnosti čtěte zde.
13:59
Šlégra nahradí ve Sněmovně ústecký sociální demokrat Petr Benda. Je v pořadí prvním náhradníkem z kandidátky sociálních demokratů v tomto kraji, na níž byl zvolen i Šlégr.
13:30
"Ke dnešnímu dni skládám mandát poslance Parlamentu České republiky," řekl Šlégr. Sněmovna bude pokračovat ve 14:00 v úterý.
13:30
"Už nadále nechci být u toho, jak budeme přehlížet tyto věci. Nechci se na tom podílet, vrátím se do toho čistého prostředí mezi sportovce," řekl Šlégr. Rozhodl se složit poslanecký mandát.
13:28
Pro 153, proti 4. Schůze je odložena. Slovo ještě dostal Jiří Šlégr z Národních socialistů s tím, že se hlásil ještě před hlasováním.
13:25
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl přerušení schůze Sněmovny do úterý do 14:00.
13:24
Bývalý prezidentský vicekancléř a spolupracovník Václava Klause Petr Hájek míní, že "pokud se ukáže, že většinu případné trestné činnosti zjistila policie z odposlechů, je to zrůdné". Tvrdí, že jednou z nejpravděpodobnějších spekulací je to, že za vším je "americká spojka", pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Hájek to uvedl na svém webu Protiproud.cz.
13:17
"Pan premiér se snažil vzbudit dojem, že rozdávání politických trafik je zcela v pořádku. V pořádku to není," řekla Klasnová.
13:12
Ve Sněmovně vystupuje Kateřina Klasnová z Věcí veřejných: "Ten, kdo poškozuje zájmy České republiky, je tato vláda. Došlo ke zneužití vojenské kontrarozvědky, porušení zákona o zpravodajských službách. Ty nejapné výmluvy pana premiéra, které použil, jsou nedůstojné čestného člověka. Ponižuje tím intelekt občanů ČR, kteří se třeba dívali na přenos z Poslanecké sněmovny."
13:11
"Jsem zvyklý mluvit krátce, a tak vám to řeknu krátce. Od včerejška mi není příliš dobře. Přičítal jsem to následkům virového onemocnění, ale po vystoupení pana premiéra mi bylo jasné, že virózou to nebude," řekl Kováčik.
13:05
Zatímco ve Sněmovně předstoupil před plénum šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, na Hradě skončila schůzka prezidenta Miloše Zemana s policejním prezidentem Martinem Červíčkem.
13:01
Zatímco od mikrofonu hřímá Lubomír Zaorálek, za jeho zády se o čemsi radí premiér Nečas a ministr vnitra Kubice, který si dočasně sedl na Schwarzenbergovu židli. Ministr totiž odešel, stejně jako už dříve Karolína Peake.
12:59
"Zbaví-li se předseda všech lidí, kteří byli na Úřadu vlády obviněni, nemáme důvod mu nevěřit, že se dopustil nečeho nečestného. Pokud další vyšetřování neukáže na nové skutečnosti, nemáme důvod destabilizovat vládu a jsme připraveni pokračovat," řekl Kalousek.