Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Poučení z krizového vývoje založilo normalizaci, obhájilo i vstup vojsk

  11:09
Definitivní a symbolickou tečkou za událostmi roku 1968 v někdejším Československu se stalo zasedání Ústředního výboru KSČ, které začalo 10. prosince 1970. Jeho hlavním výstupem se stal dokument s názvem Poučení z krizového vývoje, který rozebíral příčiny a průběh událostí bouřlivých let 1967 až 1969.

Srpnová okupace roku 1968 v Českých Budějovicích. | foto: Archiv Jihočeského muzea

Dokument celým názvem Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ se na dalších téměř dvacet let stal základním ideologickým východiskem československého komunistického režimu.

Cesta ke dvěma desetiletím takzvané normalizace přitom začala už o dva roky dříve, jen pár měsíců poté, co československou snahu reformovat socialismus (považovanou ovšem dnes řadou lidí za pokus o „kvadraturu kruhu“) ukončily tanky Sovětského svazu a jeho satelitů.

Už na zasedání Ústředního výboru KSČ v listopadu 1968 byl totiž přijat první „soubor opatření“ s názvem Hlavní úkoly strany v nejbližším období, který se mimo jiné zavázal k plnění vynuceného moskevského protokolu z 26. srpna.

Tlak z Moskvy přinesl na podzim 1968 i personální změny ve vedení KSČ, do ústředního výboru se dostali pozdější exponenti normalizace Vasil Biĺak, Josef Kempný a Lubomír Štrougal.

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Široká veřejnost sice na návrat starých pořádků reagovala zprvu protesty, stabilizující se moc na ně ale nebrala ohledy. Konzervativní křídlo komunistů, které s pomocí sovětské supervize převzalo vládu, neovlivnilo ani sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu 1969.

Téměř přesně o tři měsíce později, 17. dubna 1969, „byl odejit“ z funkce prvního tajemníka komunistické strany hlavní symbol pražského jara Alexander Dubček (v červnu 1970 vyloučený z KSČ) a moci se ujal Gustáv Husák.

Najít správný směr

Pod vedením pozdějšího „prezidenta zapomnění“, jak se Husákovi přezdívalo, se v prosinci 1970 sešlo nejvyšší vedení strany, aby se během dvoudenního zasedání definitivně vypořádalo s rokem 1968 a určilo společnosti „Správný směr“, jak stálo v úvodníku Rudého práva ze 14. prosince 1970.

V úvodu zasedání přednesl Husák referát o situaci v KSČ po výměně stranických průkazů, jak zněl oficiální název vnitrostranických čistek po srpnu 1968. Cílem práce prověrkových komisí bylo oddělit „zdravé jádro strany“ od lidí, kteří se angažovali v pokusu o uvolnění režimu.

Nové legitimace nedostalo 326 817 straníků, což byla více než pětina členské základny. Nezanedbatelná část členů navíc vystoupila z KSČ dobrovolně již před prověrkami.

Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ rozebíralo v souladu s pohledem Husákova vedení příčiny a průběh událostí let 1967 až 1969. Za cíl mělo vysvětlit „straně, dělnické třídě a všem občanům příčiny krize naší společnosti, která vyvrcholila v roce 1968 v kontrarevoluci“. Autoři textu nezapomněli ani na ideologické zdůvodnění vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.

Výchozím bodem analýzy se stal XIII. sjezd KSČ z ledna 1968, kde se střetla konzervativní a liberálnější křídla strany. Výsledkem bylo odvolání Antonína Novotného z pozice prvního tajemníka a jeho nahrazení Dubčekem.

Akt mezinárodní solidarity

Podle autorů „Poučení“ výsledky sjezdu využily „pravicové a revizionistické síly“, které postupně ovládly ideologicky oslabenou stranu a pomocí sdělovacích prostředků i téměř celou společnost. Důležitá role byla připsána také tajným službám západních zemí.

Historik: Brežněv o okupaci nerozhodl, generálové SSSR ji chtěli už dávno

Dokument také obhajoval srpnovou invazi, k níž Moskva podle autorů sáhla kvůli vyhrocené kontrarevoluční situaci, která hrozila eskalovat v občanskou válku. Vstup vojsk údajně takovému krveprolití předešel.

Okupace byla označena za akt „internacionální solidarity, který odpovídal jak společným zájmům československých pracujících, tak mezinárodní dělnické třídy, socialistického společenství a třídním zájmům světového komunistického hnutí“.

Normalizace, která začala dávno před prosincem 1970, zasáhla značnou část československé společnosti. Po prověrkách a vylučování uvnitř samotné KSČ proběhly čistky i v dalších politických stranách a společenských institucích.

Z veřejného života bylo vyloučeno přes 300 000 nekomunistů, o své funkce přišlo kolem 700 000 členů KSČ a ze zaměstnání bylo podle historika Karla Kaplana propuštěno nebo na podřadnou práci přeřazeno až 350 000 lidí.

Autoři: ,

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

SÚKL prověřuje rozvoz vakcín dobrovolníky, stěžují si i dodavatelé

Státní ústav pro kontrolu léčiv začal prověřovat rozvoz vakcín pražským praktickým lékařům. Informoval o tom, že...

Středula: Ekonomické zájmy má vláda před zdravím, fabriky vůbec neřeší

Vláda podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly dala přednost ekonomickým zájmům před...

Česko volí krajní řešení, žaluje Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. Oznámilo to...

Jihoafrická mutace se šíří i mezi dětmi. Vakcíny na ni nemusí plně fungovat

Premium Nebezpečná jihoafrická mutace covidu-19 se v Česku šíří i mezi dětmi. V Brně kvůli této agresivnější verzi koronaviru...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...