Před padesáti lety se ujal moci Husák. Reformy nahradila normalizace

  20:01aktualizováno  20:01
Před padesáti lety skončilo pražské jaro, krátká epizoda uvolnění mezi obdobími tuhé komunistické diktatury. Definitivně ho tehdy ukončila volba Gustáva Husáka do čela Komunistické strany Československa.

„Zvolením do čela strany dosáhl Husák nejvyšší mety ve své kariéře a současně se ujal nezastupitelné role v další fázi procesu normalizace,“ uvádí Husákův životopisec historik Michal Macháček.

Fotogalerie

Ten také připomíná, že volbu Husáka lidé chápali jako nejméně špatnou alternativu. Dokonce si slibovali, že oproti slabému Dubčekovi toho pragmatický Husák dokáže vyjednat více.

Od Husáka, který byl v padesátých letech odsouzen na doživotí a odseděl si devět let, veřejnost očekávala, že jako bývalý politický vězeň nedovolí opakování procesů. Také proto se mu podle Macháčka podařilo nasbírat hlasy reformních komunistů pro jeho volbu do čela strany. Husák byl zvolen 156 z celkových 182 hlasujících.

Hned se suverénně ujal nově nabyté moci, pardonoval osoby, které se kály za předchozí reformní pomýlenost, jako byl třeba Karel Gott nebo Emil Zátopek, naopak ty, kteří se podrobit nechtěli, potrestal vyloučením ze strany. Tím byl třeba František Kriegel, který jako poslanec odmítl hlasovat pro pobyt sovětských vojsk. Ze stany byl vyloučen už na konci května 1969.

Hrobař nadějí z roku 68

Pragmatický a ambiciózní Husák byl hrobařem všech nadějí, které přinesl rok 1968. Nebyl to tehdy ten vysmívaný Husák z konce osmdesátých let, osamělý stařec v tlustých brýlích, mluvící československy, ale jeden z nejschopnějších politiků naší historie, na vrcholu sil. 

Z reformisty normalizátorem

● Husák byl z politických důvodů zatčen v únoru 1951. Byl jedním z těch, kteří při procesu nedoznali i přes mučení žádnou vinu, což mu pravděpodobně zachránilo život. 

Kvůli tomu, že po každém mučení nakonec odvolal své přiznání, se rovněž protáhla příprava procesu. Doživotní rozsudek nad ním byl vynesen až po Stalinově a Gottwaldově smrti, 24. dubna 1954.

● Propuštěn byl po amnestii v roce 1960. V průběhu šedesátých let byl Husák zpočátku jednou z význačných osobností reformního proudu v KSČ. 

V dubnu roku 1968 se stal místopředsedou československé vlády, v níž pak byl jedním z předních iniciátorů ústavního zákona o federativním uspořádání republiky. 

Podle zákona o federaci vznikly 1. ledna 1969 Česká socialistická republika a Slovenská socialistická republika.

Byl skvělý řečník, ale ještě lepší demagog. Činy Palacha a Zajíce nebo výbušné projevy kolem hokejového vítězství nad Sověty v roce 1969 považoval za provokace reakčních sil, které mají kontrarevoluční a reakční charakter.

Nový první tajemník strany těžil ze své popularity u Sovětů a zejména přímo u nejvyššího představitele Sovětského svazu Leonida Brežněva.

Macháček také připomíná, že ještě před jeho zvolením 13. dubna 1969 došlo v Mukačevu k tajné schůzce Brežněva a šéfa KGB Jurije Andropova s Husákem. Ten Sovětům potvrdil „svou připravenost bojovat s revizionisty“. 

A po zvolení to i dokázal. Sovětům se už v srpnu 1968 předvedl, že situaci v Československu má pevně v rukou a že nedopustí další protisovětské provokace. „Divoký západ si z našeho státu dělat už nedáme,“ hřímal tehdy v projevech před dělníky Husák.

Před prvním výročím invaze všechny varoval, že „v těchto dnech se každý bude prověřovat sám, a jaký posudek si napíše, takový bude číst,“ varoval Husák. Podle Macháčka byla tehdy přítomna obava, že jinak si Sověti zařídí pořádek sami a on za nezvládnutí situace skončí v politice. Brutální zákroky proti demonstrantům si vyžádaly pět mrtvých, množství raněných a zadrženo bylo skoro dva a půl tisíce převážně mladých protestujících. Ty následně čekala perzekuce ve škole nebo v zaměstnání.

Konec Dubčeka

Volba Husáka znamená začátek smutného konce symbolu pražského jara Alexandra Dubčeka. Ještě od dubna do října 1969 působil jako předseda Federálního shromáždění. V této funkci podepsal v srpnu 1969 takzvaný pendrekový či obuškový zákon. A zatímco demonstranti vyvolávali v ulicích jeho jméno, jeho podpis pod zákonem uděloval mimořádné pravomoci SNB a umožnil perzekuci demonstrantů. 

Gustáv Husák byl symbolem československé normalizace

Zákon přijalo předsednictvo Federálního shromáždění a Dubčekův podpis pod ním byl konec jeho kariéry. Ztratil dřívější kredit před veřejností, popularitu a poté, co se zdiskreditoval, nebylo již pro husákovské vedení strany problémem ho odstavit ze všech ústavních funkcí.

Na podzimním zasedání Federálního shromáždění byl odvolán z funkce předsedy parlamentu a vyloučen z předsednictva ÚV KSČ. Pak působil krátce jako velvyslanec v Turecku a v roce 1970 byl vyloučen z KSČ.

Pracoval pro státní lesy jako mechanizátor. Opozici nepodporoval, Chartu 77 nepodepsal. Zůstal v ústraní, ale zůstal komunistou. Do politiky se vrátil až po listopadu 1989, kdy se opět stal předsedou Federálního shromáždění.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Najdete na iDNES.cz