V neděli v noci si Evropané o hodinu přispí, čas se bude měnit na zimní (ilustrační snímek)

V neděli v noci si Evropané o hodinu přispí, čas se bude měnit na zimní (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V neděli v noci se mění čas, o hodinu si díky tomu přispíme

  • 91
Už v neděli se Evropa vrátí k astronomickému času. Ve tři hodiny ráno středoevropského letního času se měření vrátí o 60 minut zpět na dvě hodiny ranní času středoevropského. Změny času přitom každoročně vyvolávají mezi veřejností i politiky diskuze, zda jsou vůbec nutné.

Přechod na zimní čas se v noci na neděli dotkne také devíti přímých nočních vlaků Českých drah. Hodinové ručičky se ve tři hodiny ráno posunou o hodinu zpět, vlaky tak uprostřed noci budou hodinu čekat na odjezd podle středoevropského času. Regionálních vlaků se změna netýká, protože všechny vyjíždějí až po změně.

Lidé často argumentují tím, že jim časový posun působí zdravotní potíže. Psychologové se přitom v názoru, zda změna času lidi ovlivňuje, rozcházejí. Shodují se pouze na tom, že se jí často hůře přizpůsobují chronicky nemocní lidé, starší lidé a děti. Podle Petera Šóše z Národního ústavu duševního zdraví si budou lidé na zimní čas zvykat až šest dnů, hrozí poruchy spánku a také více infarktů.

Příčinou je narušení takzvaného cirkadiánního rytmu, což je přibližně čtyřiadvacetihodinový interval, v němž se střídají spánek a bdění. Posun hodin změní základní časový impuls, kterým je světlo, pro nastavení tohoto rytmu. Orgány těla mají vlastní vnitřní buněčné hodiny a nové načasování nějakou dobu trvá. I na to se však může tělo připravit.

Pro usnadnění přechodu vnitřních biologických hodin na zimní čas mimo jiné vystavit se po probuzení dennímu světlu, tedy jít ven na krátkou vycházku, a vyváženě posnídat. Pokud se přidá pár protahovacích cviků, klesne i tělesný stres z časového posunu.

Ustálení času prosazují někteří politici v europarlamentu. Momentálně se proti střídání zimního a letního času chystá petice, která bude mít formu občanské iniciativy (více čtěte zde). Aby se jí zabývala Evropská komise, musí pod ní být milion podpisů. Cílem není zrušit letní čas, ale zastavit střídání času.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video