Metro, tramvaje a autobusy přepraví denně po metropoli přes tři miliony cestujících. Při odhadu Dopravního podniku, že pět až sedm procent z nich jsou černí pasažéři, jich od rána do noci jezdí zdarma v průměru téměř dvě stě tisíc. V rámci těchto statistických čísel je přitom nutné počítat s tím, že nejde pokaždé o jiného člověka, ale o celkový počet jízd černých pasažérů.
Ceny jízdenek se počátkem srpna zvýšily o dvě třetiny. Například přestupní, dříve dvanáctikorunová jízdenka stojí už měsíc dvacet korun. Pokuty pro lidi jedoucí načerno se však zvýšily mnohem mírněji. Z osmi set korun pro cestujícího bez jízdenky na 950 korun. Nárůst tak činí téměř devatenáct procent.
"Předpokládáme, že se počet černých pasažérů nikterak výrazně nezvýší. Tento předpoklad zatím potvrzuje i průběh července, i když víme, že nejrizikovější skupina cestujících, tedy studenti a žáci, zatím má prázdniny. Struktura současných cen výrazně zvýhodňuje předplatné a my předpokládáme, že také zvýší počet abonentů," podotkla mluvčí podniku Michaela Kuchařová.
Na denní průměr více než tří milionů cestujících nyní připadá 125 revizorů. Ti za loňský rok zkontrolovali 5,2 milionu cestujících, z toho bylo 243 690 lidí bez jízdenky. Jaké mají revizoři zkušenosti za červenec, kdy už byly ceny jízdného vyšší, ale pokuty na staré úrovni?
Konkrétní čísla zkontrolovaných cestujících za minulý měsíc sice podle Kuchařové zatím nejsou k dispozici, podle průběžných výsledků však byl počet černých pasažérů srovnatelný s červencem loňského roku.
Důležitou informací zůstává, že pokud nebude mít majitel časové jízdenky cestovní doklad u sebe, ale dodatečně doloží jeho vlastnictví, zaplatí stejně jako dosud padesát korun.
Černé pasažéry pokuty nelekají
Přesto se mnozí lidé, kteří tvrdí, že pravidelně jezdí bez platných jízdenek, domnívají, že se jim to i nadále vyplatí.
"Když mám hodně smolný rok, chytí mě revizor čtyřikrát, maximálně šestkrát. Většinou je to ale třeba jenom dvakrát. Prostě se mi zatím nestalo, že by se mi jízda načerno nevyplatila," tvrdí zhruba pětadvacetiletý černý pasažér.
Při těchto údajích je snadné si spočítat, že se mu to vyplatí i nadále.
Revizorů přibude jenom pět
Mnozí z cestujících přitom s vysokou pravděpodobností dokážou odhadnout, kdy a kde se dá na kontrolory natrefit. Mezi častá místa tradičně patří například přestupní stanice metra po začátku měsíce, kdy končí platnost některých kuponů. Odhady sice nejsou stoprocentní, přesto lidé neplatící za dopravu tvrdí, že se jim vyplatí.
Kde který revizor bude provádět kontrolu, přitom podle mluvčí Dopravního podniku Michaely Kuchařové určuje speciální počítačový program. "Ale není pravidlo, že v centru by se kontrolovalo víc," poznamenala.
Zřejmě přitom nehrozí, že by se situace pro černé pasažéry v brzké době razantně změnila. V nejbližších měsících by mělo kontrolovat cestující 130 revizorů, tedy asi o pět víc než nyní.