Prezident Miloš Zeman během loňského udílení státních vyznamenání

Prezident Miloš Zeman během loňského udílení státních vyznamenání | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jágr, Boček i kontroverzní kněz. Říjnová vyznamenání opět budí emoce

  • 896
Za měsíc bude prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku 28. října udílet státní vyznamenání. Stejně jako minulý rok budí některá jména vyznamenaných kontroverze. Několik poslanců na dotaz MF DNES sdělilo, že případné pozvání na Pražský hrad odmítnou, svoji účast zvažují i rektoři univerzit.

„Pozvánku jsem ještě neobdržel, ale nezúčastnil jsem se ani loni a v kontextu k některým věcem, které se dotýkají Ústavy, moc nevidím důvod svoje stanovisko z minulého roku měnit,“ říká předseda KDU-ČSL Marek Výborný a zmiňuje prezidentovo letní otálení se jmenováním ministra kultury. Stejně jako v minulých letech pak na Hradě budou chybět někteří poslanci opozičních TOP 09, STAN a ODS.

„Nepůjdu,“ řekla dlouholetá Zemanova kritička Miroslava Němcová z ODS. Naopak s účastí na Hradě počítají poslanci nejsilnějšího koaličního hnutí ANO, KSČM a SPD.

Zima si počká, koho pozvou

Hrad zatím pozvánky politikům ani některým dalším osobnostem veřejného života nerozeslal. A až podle toho, koho pozvou, se o své účasti hodlají rozhodnout rektoři některých univerzit a vysokých škol.

„Až přijde pozvánka, poradíme se s kolegy rektory. A uvidíme podle situace, jestli budou všichni kolegové pozvaní, nebo ne,“ říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Ten se loni, mimo jiné i na protest proti nepozvání jednoho z jeho kolegů, tehdejšího rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, ceremoniálu nezúčastnil. Beka, který byl na Hradě v nemilosti od chvíle, kdy zakázal Zemanovu přednášku na univerzitě z obavy z předvolební agitace, však letos ve funkci nahradil neurolog Martin Bareš.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se včera na dotaz MF DNES omluvil, že na otázky k tomu, koho prezident na ceremoniál do Vladislavského sálu pozve, odpoví v nejbližších dnech. Žádný z rektorů, s kterými měl prezident v minulosti vážnější neshody, už však ve svojí pozici není.

Zeman pro letošní rok vybíral z více než tří set návrhů na vyznamenání od veřejnosti, poslanců i senátorů. Mezi osobnostmi, jejichž vyznamenání se očekává, zatím nejvíce vášní budí srbský filmový režisér Emir Kusturica a katolický kněz Petr Piťha.

Druhý jmenovaný totiž loni vyvolal poprask mezi duchovními kázáním, v němž mimo jiné prohlásil, že „rodiny budou roztrženy a rozehnány“ a homosexuálové „budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu“. „Šlo o strašení lidí, apokalyptické blouznění, které nemělo žádnou oporu v realitě,“ pustil se tehdy do Piťhy kněz Tomáš Halík.

Srbský filmař Kusturica, který patří k nejslavnějším absolventům pražské FAMU a je autorem oceňovaných filmů Černá kočka, bílý kocour nebo Život je zázrak, si od kolegů z oboru vysloužil v minulosti kritiku za schvalování anexe Krymu nebo slova o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, jehož označil za „báječného“ muže.

Naopak souhlas i svých kritiků si Zeman vysloužil za úmysl vyznamenat Řádem bílého lva nejvyšší třídy posledního žijícího pilota RAF Emila Bočka. Bočkovi je 96 let a vyznamenání mu propůjčil už v roce 2010 Václav Klaus, šlo však o nižší, III. třídu. Oceněn in memoriam by měl být psovod Tomáš Procházka, který zahynul při misi v Afghánistánu. Očekává se, že Zeman vyhoví návrhu ministra obrany Lubomíra Metnara na propůjčení Řádu bílého lva in memoriam pilotovi z druhé světové války Josefu Ocelkovi.

Už v květnu Zeman prozradil, že hodlá medailí Za zásluhy prvního stupně ocenit hokejistu Jaromíra Jágra.

Jak to vypadalo v roce 2018:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video