Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme strach o budoucnost, chceme koncepci, žádají vyšší odborné školy

  19:05
Vyšší odborné školy požadují, aby stát upravil jejich nejasné postavení a připravil koncepci jejich rozvoje. Svým studentům například chtějí umožnit snadnější přechod na univerzity. Zdravotnickým školám, které možná přijdou o některé obory, údajně hrozí zánik.
Vyšší odborné školy žádají, aby vznikla jasná koncepce o jejich budoucnosti (ilustrační snímek).

Vyšší odborné školy žádají, aby vznikla jasná koncepce o jejich budoucnosti (ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Asociace vyšších odborných škol předminulý týden předala v Senátu petici za zachování a koncepci rozvoje těchto škol, kterou za několik týdnů podepsalo přes 34 tisíc lidí. Vyšší odborné školy poskytují většinou tříleté pomaturitní studium praktického zaměření.

"Chceme dosáhnout oboustranné prostupnosti mezi vysokými školami a námi, aby například naši studenti mohli přecházet na vysoké školy stejného zaměření, aniž by museli studovat od začátku. Také chceme najet na kreditový systém, abychom v tom dohnali vysoké školy," řekl iDNES.cz Karel Štix, místopředseda asociace, která zastupuje 113 ze 178 vyšších odborných škol.

Na dlouhodobě nejasné postavení vyšších odborných škol a absenci koncepce upozorňuje i čtyři roky stará obsáhlá analýza, kterou si objednalo ministerstvo školství. "Nenastane-li nějaká systémová změna, je sektor vyšších odborných škol odsouzen k zániku během několika let," varuje materiál, podle kterého vyšší odborné vzdělávání zahrnuje několik nesourodých proudů pohybujících se mezi středoškolským a vysokoškolským sektorem.

Vyšší odborné školy

Prvních patnáct vyšších odborných škol začalo experimentálně fungovat v roce 1991, o čtyři roky později byl tento typ vzdělávání uzákoněn. V letošním školním roce působí na 178 vyšších odborných školách 28 980 studentů. Zhruba dvě třetiny škol zřizují kraje, přibližně jednu čtvrtinu představují školy soukromé. Počet škol a studentů se v posledních letech příliš nemění, klesá však množství uchazečů. Některé VOŠ fungují samostatně, většina však společně se střední školou. Absolventi získávají titul diplomovaný specialista (DiS.).

Od té doby ale k žádné výrazné změně nedošlo. "Pokusy byly, ale v zásadě se to nepovedlo," uvedl pro iDNES.cz hlavní autor zmíněné analýzy Michal Karpíšek ze Sdružení profesního terciárního vzdělávání.

Ministerstvo sice podle asociace v roce 2011 připravilo koncepční záměr, v kterém navrhlo jak zmiňovanou prostupnost mezi školami a kreditový systém, tak změnu financování či systematickou podporu rozvoje VOŠ. Dokument však nakonec nebyl schválen. Asociace nyní požaduje, aby se k němu resort vrátil.

Ministerstvo zatím nepříliš konkrétně připouští, že vyšší odborné vzdělávání by mělo mít "optimálnější nastavení a jasnější vazbu na nižší i vyšší stupeň vzdělávání". "Zabýváme se proto tématem nabídky vzdělávání v tomto stupni a jeho přínosy v systému vzdělávání jako celku, například v rámci přípravy Strategie vzdělávací politiky do roku 2020," říká Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva.

Vyšší odborné školy podle resortu poskytují kvalitní odborné vzdělání a mají podobně nízkou nezaměstnanost absolventů jako bakalářské programy vysokých škol. "Další vývoj VOŠ závisí na demografickém vývoji a podmiňuje jej i nabídka možností studia na vysokých školách," doplňuje Holíková.   

Vyšší odborné školy nechtějí přijít o zdravotní sestry

Největší obavy má asociace o budoucnost zdravotnických škol, které tvoří zhruba čtvrtinu všech VOŠ. Ministerstvo zdravotnictví totiž připravuje zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, který by řadu oborů přesunul z vyšších odborných na školy vysoké. "Schválení zákona by prakticky znamenalo likvidaci zdravotnických VOŠ," uvádí se v petici, kterou podepisovali zejména právě lidé spjatí se zdravotnickými školami. 

Podle ministerstva zdravotnictví je ale nesmyslné, aby se stejné obory vyučovaly jak na vysokých, tak vyšších odborných školách. "Pro takovou duplicitu neexistuje žádný důvod. Ačkoli je úroveň a náročnost každé ze škol odlišná, profil absolventa obou je v podstatě totožný. Tento stav je tedy nesystémový, proto se u těch oborů, kde existuje tato dvojkolejnost, navrhuje zrušit jedna z těch úrovní," uvádí mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Ministerstvo chce, aby obory všeobecná sestra, zdravotní laborant, ortotik - protetik, nutriční terapeut a zdravotnický záchranář byly pouze v bakalářském studiu vysokých škol, zatímco obory zubní technik, dentální hygienistka a farmaceutický asistent by se naopak ponechaly jen na vyšších odborných školách. Těm vadí zejména případná ztráta velmi početného oboru diplomovaná zdravotní sestra.

Úřad ministra Leoše Hegera chtěl původně loni vládě předložit pouze novelu zákona. Nakonec se ale ukázalo, že změn bude tolik, že se vytvoří přímo nový zákon. Jeho návrh se podle Plívové nyní připravuje do vnitřního připomínkového řízení, do konce září materiál dostane vláda. Ministerstvo předpokládá, že zákon začne platit 1. dubna 2014.

O případných změnách v této oblasti nyní jednají představitelé obou resortů. "Zástupci ministerstva školství nám říkali, že s tím zákonem nesouhlasí," tvrdí Štix, který je ředitelem českobudějovické Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické. Tak jednoznačné stanovisko ale zatím z ministerstva nezaznívá. 

Školy zaměřené na sociální práci zase mají obavy, zda v budoucnu bude studium na VOŠ dostačovat pro činnost sociálních pracovníků. "Je to necelých šest let od účinnosti zákona o sociálních službách, podle kterého je nutné mít vyšší odbornou nebo vysokou školu, a připadá nám neseriózní vůči našim absolventům i stávajícím studentům, když by se to měnilo," říká Marie Bílová, ředitelka Střední školy sociální Perspektiva a Vyšší odborné školy v Dubí.

VOŠ se zastavily někde uprostřed cesty, míní ČSSD

Také ČSSD, favorit příštích sněmovních voleb, ve svém programu upozorňuje, že se VOŠ "zastavily někde uprostřed cesty". "Kde to půjde, je proto nutné je integrovat do systému vysokého školství na bakalářském stupni. Ve většině případů však je spíše na místě zvážit vytvoření plnohodnotného druhého stupně středoškolského vzdělávání při zachování prostupnosti vzdělávacího systému," navrhuje sociální demokracie.

Karpíšek míní, že by vyšší odborné školy mohly nabízet jen dvouleté úzce specializované programy. "Velmi podstatnou roli by také mohly mít v rámci celoživotního učení a získávání nových kvalifikací, protože jsou schopné to nabídnou v krátkém čase a zaměřit to na uplatnění na trhu práce," podotýká odborník.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Analytik: Výpověď bez udání důvodu neřešme. Ale zvyšme nezaměstnaným dávky

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Při bouřce rozhodují o životě vteřiny. Expert popisuje, jak se chránit

3. června 2024  18:09

O víkendu skončila po zásahu bleskem v nemocnici dvacítka lidí. Jak se chovat za bouřky, ve městě i...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...