Návrh, aby mohli jít volit lidé už od 16 let, zaujal Piráty i Maláčovou

  10:40aktualizováno  17:08
Mají dostat lidé právo jít volit dříve než dosud? Návrh, s nímž přišel nový šéf STAN Vít Rakušan, aby mohli jít volit lidé už od 16 let, rozdělil české politiky. Podpoří to Piráti a pochopení našli Starostové a nezávislí i u ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD. Politici dalších stran jsou k tomu skeptičtí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Mladá generace se lépe zorientuje v záplavě informací, které se odevšud valí, a dokáže poznat, která informace je nosná a která není, zdůvodnil návrh Rakušan. „Stejně jako v Rakousku a v Estonsku chceme začít komunálními volbami,“ řekl nový lídr Rakušan.

„My jsme to projednávali na klubu a na ty komunální volby nám to přijde jako dobrý nápad. Jsou to volby, kde je nejsnadnější se zorientovat v té problematice. Přijde nám to jako rozumné. Ještě jsme se shodli, že by se to mohlo rozšířit o místní referenda,“ uvedl pro iDNES.cz poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

Může to posílit zájem mladých o politiku, míní Maláčová

„Já jsem pro, protože to může vést k posílení zájmu mladých o politiku a veřejné dění obecně,“ sdělila iDNES.cz také ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Markéta Maláčová.

Jenže snaha některých politiků dát šanci rozhodovat o politice větší skupině lidí, která má významnou část života ještě před sebou, není zatím pro většinu český politiků něčím, co by je naplňovalo nadšením.

Rakušan řekl, že při diskusi se zástupci politických sil ve Sněmovně dospěl k tomu, že návrh umožnit volit už šestnáctiletým může mít šanci na úspěch. „Trestněprávní odpovědnost mají lidé od patnácti let, tak není důvod, proč bychom jim nedali důvěru v 16 letech, aby mohli rozhodovat o tom, jak bude fungovat ten stát, ve kterém budou žít,“ říká Rakušan. Z ankety iDNES.cz mezi politiky napříč spektrem ale vyplynulo, že návrh nyní nemá šanci projít. 

„Já myslím, že ne. Volební právo od 18 let je ustálené historicky tady. Upřímně řečeno nevidím důvod, proč to snižovat. Jestli hnutí STAN si myslí, že by jim to pomohlo, což já si myslím, že je ten důvod, pak potom to vidím spíš jako zištný důvod,“ řekl iDNES.cz vicepremiér a ministr životního prostředí, místopředseda ANO Richard Brabec.

„KSČM je na diskusi připravena, ale zatím neznáme text návrhu a důvody, proč by měla být další zákonná lhůta pro aktivní volební právo a proč má být odděleno od plné občanské odpovědnosti, která je spojena s plnoletostí,“ uvedl šéf místopředseda Sněmovny a šéf českých komunistů Vojtěch Filip.

„Nebráníme se debatě, ale je třeba se podívat na zkušenosti z jiných evropských zemí, kde byl tento návrh přijat, zdali splnil svůj účel a přilákal více mladých lidí k volbám a politice celkově,“ reagoval zdrženlivě předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

Dospělost je až od 18 let, má to svoje důvody, namítl Fiala

„Nemyslím si, že je potřeba jakákoli změna volebních zákonů v tomto směru. Dospělost je až od 18 let, má to svoje důvody. Tam lidé získávají plná práva a plnou odpovědnost. Nevidím důvod, aby volili lidé pod 18 let,“ řekl předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala.

„Když jsme o tom diskutovali, tak v rámci KDU-ČSL převládal názor, aby zůstala zachovaná věková hranice od 18 let. Jsme konzervativní strana a z toho vyplývá, že to nastavení, tak jak je, vnímáme jako správné. Úměrně s věkem přibývají zkušenosti,“ uvedl šéf lidoveckých poslanců a místopředseda strany Jan Bartošek.

„My si myslíme, že soubor práv lidí od 18 let je v současné době vyhovující, na tomto systému není potřeba něco měnit. SPD tento návrh nepodporuje,“ sdělil šéf SPD Tomio Okamura.

Nápad, aby mohli jít volit už šestnáctiletí, tu není poprvé. Už před lety s tím přišla bývalá ministryně pro lidská práva za Zelené Džamila Stehlíková. „Pokud by to bylo pro komunální volby, pak bych byl asi pro,“ řekl v roce 2010 tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS. A pro byly i Věci veřejné.

Měli by mít lidé v Česku možnost volit už od svých 16 let?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

Ne 3535
Ano 669

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz